Эта страница еще не переведена на русский язык
Интервью 10.05.2023 Читать 5 мин

Світлана Романова: «Майбутнє – завжди результат нашого вибору і нашої наполегливої праці»

Директорка з правового забезпечення Групи Метінвест Світлана Романова очолила ТОП-20 ефективних корпоративних юристів України за версією «Юридичної газети». Дослідження ринку проводиться виданням щороку, на цей раз експерти вивчили досвід роботи 80 компаній. До уваги брали багато чинників. Серед них – зміни, що відбулися під час війни, головні здобутки й реалізовані проєкти.

Про те, як Метінвест адаптувався до сучасних воєнних реалій, і як у цих умовах працює юридична служба компанії, читайте в інтерв’ю «Юридичній газеті».

– Світлано Миколаївно, як вплинула війна на роботу вашої компанії?

– На жаль, ми тимчасово втратили контроль над двома найбільшими металургійними комбінатами – ММК імені Ілліча та Азовсталь у Маріуполі, а саме місто наразі окуповане. Наш Азовсталь навіки став символом українського опору й незламності, сталевим серцем країни. Ми продовжуємо зазнавати втрат і в інших містах нашої присутності – в Авдіївці, Кривому Розі, Запоріжжі, Кам’янському. Загалом війна спричинила збитки 27 підприємствам Групи, фіксацією і документуванням яких ми продовжуємо займатися.

Нам довелося перебудовувати бізнес і знайти нові логістичні ланцюги для експорту продукції. Нині підприємства Метінвесту в Україні працюють під постійною загрозою ворожих обстрілів. На роботу Групи негативно впливають логістичні обмеження, блокада чорноморських портів, дефіцит брухту, зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, інші підприємства Метінвесту працюють із різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники. Від початку повномасштабного вторгнення ми розірвали бізнес-зв’язки з 4438 контрагентами, пов’язаними з країною-агресором, впровадили підвищені заходи щодо перевірки контрагентів, виробників і кінцевих споживачів товару.

Під час війни Метінвест залишається надійною опорою України в економічній, оборонній та соціальній сферах. Зокрема, компанія стала одним із найбільших приватних донорів українського війська. Захисники країни отримали від компанії понад 150 000 бронежилетів, тож кожен десятий бронежилет в армії – від Метінвесту. Компанія налагодила системне постачання на фронт військової техніки й обладнання – дронів, тепловізорів, автівок і багато іншого. Крім того, Група розпочала виробляти сталеву продукцію для захисту України: спеціальні мобільні укриття для військових, броньовані щити, протитанкові їжаки, шиповані ланцюги, мінібастіони, саперні кішки та інші речі. Наразі Метінвест відвантажив на фронт 123 мобільних укриття. Від початку війни зі сталі Метінвесту зроблено понад 80 000 протитанкових їжаків.

Для допомоги мирним українцям Група започаткувала гуманітарну ініціативу «Рятуємо життя», у межах якої майже 500 000 людей отримали понад 4000 т товарів першої потреби, а лікарні Запоріжжя, Кривого Рогу, Авдіївки та Кам’янського – медикаменти й обладнання майже на 250 000 євро. Ініціатива також розвиває напрями протезування українців, які втратили кінцівки, та психологічної реабілітації жінок і дітей. Загалом із 24 лютого 2022 року Група Метінвест (включно зі спільним підприємством Запоріжсталь) спрямувала на гуманітарну і військову допомогу Україні понад 3,3 млрд грн, з яких понад 1,7 млрд грн – на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова.

– Як виглядає типовий день інхауза під час війни? Якими навичками ви оволоділи під час війни?

– На мій превеликий жаль, день (а іноді й ніч) наших юристів проходить у комп’ютері. Війна забрала у нас один одного, забрала живе, тепле спілкування за ранковою кавою або при випадковій зустрічі в офісному коридорі. Позбавила нас можливості просто так спитати: «Як справи?», розказати жарт або обійнятися. Ми змушені працювати віддалено, з різних локацій, але не дивлячись ні на що, ми продовжуємо бути сталевою командою #MetinvestLegal, бути разом і триматися один за одного. Так, наші зустрічі тепер вTeams і кожен з нас сьогодні – технічно вдосконалена версія нас самих довоєнного зразка. Ми вміємо вирішувати проблеми зі зв’язком, працювати з документами і корпоративними системами будь де і надавати юридичну підтримку нашому бізнесу за будь-яких умов. Ми подорослішали і загартувалися як професіонали і як люди, а ще – навчилися більшій самостійності і відповідальності. Але наша головна риса – не зупинятися і йти вперед, навіть якщо складно, дуже складно.

– Як ви оцінюєте український ринок інхауз-юристів у 2023 році?

– Якщо давати загальну характеристику: розпорошений, знерухомлений і перевантажений. З початком повномасштабного вторгнення ринок праці в Україні втратив багато цінних кадрів, і не лише в юриспруденції. Значна кількість персоналу була втрачена через виїзд за кордон і оптимізаційні процеси в бізнесі. Є також ті, хто вирішив взагалі змінити напрям діяльності й піти з професії. Найбільш же болісним є те, що війна забрала унас молоде покоління юристів, наше майбутнє – тих, хто ще навчається. Більшість із них, на жаль, вже ніколи не прийдуть у професію або взагалі не повернуться в Україну. Ті ж, хто лишаються, прагнуть стабільності і не завжди готові розглядати нові можливості. Але безперечно одне: юристи, які працюють інхауз, наразі перевантажені. Не секрет, що обсяг юридичної роботи завжди прямо пропорційний змінам у бізнесовому середовищі, а їх з початком війни було і є багато. Попри це, я впевнена, що саме зараз – час нових можливостей і шалених кар’єрних шансів, час, коли багато залежить від самої людини – від її бажань, рішень і сміливості їх втілювати. Фаталізм, на мою думку – лише слабка спроба виправдати свої невдачі і банальне небажання приймати відповідальність за своє власне життя. Наше майбутнє – завжди результат нашого вибору і нашої наполегливої праці.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.