Эта страница еще не переведена на русский язык
Интервью 23.02.2023 Читать 5 мин

Інтерв'ю Ріната Ахметова американському виданню Forbes

Як триває війна? Чи бачите Ви її кінець, і якою буде «перемога» для України на цьому етапі?

Рінат Ахметов: «Війна йде так, як точно не припускав путін. Він не припускав, що Україна вистоїть  а вона вистояла та звільнила половину захоплених його злочинними військами територій, і йде далі до перемоги. Він не припускав, що Захід буде єдиний  а Захід єдиний як ніколи в підтримці України, надаючи економічну та військову допомогу й запровадивши безпрецедентні санкції. Він не припускав, що Україна виживе взимку без світла та тепла  а наші люди не лише відновили енергосистему та вижили, а й показали йому, що нашу боротьбу за свободу не зупинити. Він вважав, що його в Україні зустрічатимуть хлібом-сіллю, а його зустріли з автоматом у руках, боронячи кожен метр української землі.

Перемога для мене  це відновлення територіальної цілісності України в кордонах 1991 року з Кримом та Донбасом, покарання росії як держави-агресора за скоєні злочини проти людства, отримання репарацій та реалізація нового плану Маршалла для України як члена ЄС та НАТО».

Як Ви керуєте своїм бізнесом у цей час?

Рінат Ахметов: «Система управління не змінилася, а обставини кардинально змінилися. Менеджмент і наглядові ради бізнесів працюють 24 години на добу 7 днів на тиждень, вирішуючи найскладніші завдання воєнного часу  від відновлення й забезпечення енергопостачання для українців до виробництва сотень тисяч бронежилетів та укриттів для української армії. Наші підприємства працюють у найважчих умовах, забезпечуючи роботою та зарплатою людей, підтримуючи фінансову стабільність, сплачуючи податки (за 2022 рік до бюджету країни підприємства SCM перерахували понад $2 млрд податків) і виконуючи боргові зобов’язання перед інвесторами». 

Як би Ви описали стан Ваших компаній? За однією з оцінок Метінвест працює на 30–50% своїх потужностей. Це так?

Рінат Ахметов: «Стан підприємств SCM такий самий, як і економіки України загалом. Тяжкий. Частина активів Метінвесту (Азовсталь, ММК ім. Ілліча та деякі інші) або розбомблені, або тимчасово окуповані. Активи енергетичного холдингу ДТЕК зазнають постійних ракетних і дронових атак росіян.

Метінвест дійсно сьогодні працює на 30–50% своєї потужності  як через постійні обстріли, так і через окупацію росією портів та акваторії Чорного моря. Водночас ми й далі видобуваємо газ, вугілля й руду, виробляємо електроенергію, виробляємо сталь та інвестуємо в завтрашній день. Один із нещодавніх прикладів  купівля ДТЕКом на прозорому конкурсі ліцензій на розробку газового родовища в Полтавській області за рекордні $26 млн (які пішли до бюджету України) та з передбачуваними інвестиціями лише в цю ділянку понад $20 млн». 

Ви можете платити своїм співробітникам? Скільки їх у Вас? Чи можете Ви оцінити, скільки виїхало з України? А скільки померло?

Рінат Ахметов: «Нині в групі SCM працює майже 150 тисяч співробітників. Вони всі отримують зарплату в повному обсязі. Понад 13 тисяч були мобілізовані та служать у лавах ЗСУ, тероборони та Нацгвардії. Найстрашніше, що за рік війни майже 1 000 наших співробітників було поранено, а 517 людей загинуло. Ми обов’язково надаємо фінансову та будь-яку іншу допомогу нашим пораненим співробітникам і сім’ям загиблих». 

Ви вирішили закрити свої ЗМІ та телеканали. Можете розповісти, чому Ви це зробили?

Рінат Ахметов: «В Україні було ухвалено Закон «про олігархів», положення якого я не поділяю. Я завжди говорив  я не був, не є і не буду олігархом. Для того, щоб не потрапити під юридичне визначення «олігарха», я повністю виконав вимоги закону і був змушений закрити медіахолдинг  лідера з двадцятирічною історією, талановитим 4-тисячним колективом та $1,5 млрд інвестицій. Продати його за нинішніх обставин було неможливо». 

Ви надали ресурси свого Фонду на допомогу народу України. Скільки Ви спрямували і де допомога була найбільш необхідною та найефективнішою?

Рінат Ахметов: «Ми робимо все, щоб допомогти нашим військовим вистояти, а мирним українцям вижити. За рік війни підприємства SCM, мій Благодійний фонд і футбольний клуб «Шахтар» на допомогу Україні та українцям спрямували $150 мільйонів. Це амуніція, техніка, обладнання й захисні споруди для Сил оборони України, це ліки та інша гуманітарна допомога для мирних, це забезпечення безперебійної роботи критичної інфраструктури. Кожне наше підприємство сьогодні має свій фронт, який мужньо тримають наші співробітники. 

Наприклад, Метінвест самостійно розробив та виготовив уже понад 100 модульних укриттів для українських бійців на передовій. Такі укриття здатні витримувати артилерійські удари. Також ми освоїли виробництво бронесталі. Наразі кожен десятий бронежилет в Україні зроблений зі сталі Метінвесту. Загалом ми виробили та безоплатно передали українським військовим майже 170 тисяч бронежилетів. 

Крім того, я вирішив додатково виділити $25 мільйонів на допомогу військовослужбовцям, які захищали Маріуполь. Цей проєкт називається «Серце Азовсталі», він уже стартував. Ми допомагатимемо як захисникам міста, так і сім’ям зниклих безвісти та загиблих воїнів, а також родинам військовополонених». 

Чи вдалося Вам розпочати відновлення?

Рінат Ахметов: «Ми щодня відновлюємо наші об’єкти після ракетних ударів російських військ. Насамперед це об’єкти енергетики. Величезні руйнування відновлюють усі енергетичні компанії України, завдяки чому ми проходимо зиму. Ми готуємось до великого відновлення активів у Маріуполі  беремо участь у проєкті «Маріуполь Reborn», концепції відбудови міста Маріуполь. 

Але для цього нам необхідно відновити повний контроль над усією територією України, а також отримати репарації від російської федерації, чим зараз активно займається наша юридична команда. На додаток до мого особистого позову, до ЄСПЛ подано понад 60 заяв від активів групи SCM, яким було завдано збитків унаслідок агресії росії проти України. Ми вимагаємо очевидного  визнати, що дії росії є порушенням Європейської конвенції з прав людини й зобов’язати росію виплатити справедливу компенсацію. Ми впевнені у своїй правоті та сподіваємося, що ЄСПЛ винесе справедливі рішення на користь заявників з України. 

Але це тільки початок шляху щодо пред’явлення претензій до росії, і ЄСПЛ є першим форумом із тих, до яких ми плануємо звертатися, будуть й інші. Позиція ЄСПЛ у справі MH17 тут є показовою, і ми можемо її лише вітати. Росія відповідає за все, що вона зробила з 2014 року на території так званих днр/лнр своїми руками та руками підконтрольних їй терористів. Найближчим часом ми повідомимо про додаткові наші юридичні дії проти росії. Росія має сплатити сповна за розв’язану війну, зруйновані заводи та інфраструктуру. І ми закликаємо всіх союзників України, включно з країнами G7, працювати з нами над створенням ефективної міжнародної системи стягнення репарацій з росії, зокрема використовуючи її суверенні активи та активи її державних і напівдержавних компаній. Така система має працювати на користь України та всіх постраждалих в Україні – як громадян, так і бізнесів. Ми зробимо все, щоби росія відповіла й перед усіма українцями в повному обсязі, зокрема фінансово». 

Що б Ви хотіли, щоб американці знали про нинішній стан війни та про те, що це означає для бізнесу в Україні?

Рінат Ахметов: «Американський народ добре знає про цю жахливу й несправедливу війну, розв’язану путіним проти України. Американський народ знає, що таке боротьба за свободу. Американський народ допомагає Україні перемогти в цій війні. Адже ця війна  це набагато більше, ніж просто спроба путіна захопити Україну. Це війна проти свободи та людської гідності, проти демократії та вільного світу, проти світового порядку та безпеки. Ми захищаємо себе й вас. Лідерство президента США Байдена та його візит до Києва  історичні, а рівень двопартійної підтримки України в нашій боротьбі  безпрецедентний. Я вдячний американському народу та його лідерам за вашу величезну допомогу». 

Як Ви зараз проводите свої дні?

Рінат Ахметов: «Я перебуваю в Україні разом з українцями. На жодний день не залишив Україну. Як я казав Вам у минулому інтерв’ю, живу я зараз із тими самими почуттями, що й кожен українець  прокидаюся та лягаю з думкою про перемогу України, і щодня роблю все для цього. Від ранкових конференц-дзвінків до щоденних зустрічей».

Kerry A. Dolan

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.