«У нас закінчилися макети. Потрібно ще 50 одиниць» – такі запити від військових усе частіше надходять до Метінвесту й дуже тішать його працівників, що виготовляють копії артилерійських систем. Адже це означає, що вони добре впоралися зі своєю роботою: окупанти витрачають дорогі дрони та ракети для ураження фальшивих цілей, а справжня техніка й українські військові – в безпеці.
Уже понад півтора року майстри Метінвесту роблять із пластику, фанери, пінопласту й металу копії радіолокаційних станцій та артилерійських знарядь. Українська гаубиця Д-20, американська M777, радари ППО та безліч іншої «техніки» поповнили чималий пакет підтримки армії від компанії.
«Ми хочемо, щоб росіяни витрачали гроші, використовуючи техніку для знищення наших макетів. Дрони та ракети дорогі. Наші моделі набагато дешевші», – пояснює представник компанії.
Три топменеджери Метінвесту загорілися ідеєю виготовити таку психологічну зброю ще на початку війни. Пропозицію особисто підтримав Рінат Ахметов.
Команда фахівців понад рік відточувала свою майстерність. Нині макети повністю відтворюють вигляд справжньої техніки. Спеціалісти компанії дослідили фізичні параметри реального військового устаткування і створили детальні ескізні проєкти.
«Ворог не дурний. Нам доводиться працювати над реалістичністю. Ми оцінюємо себе так: якщо нову модель, яку ми відправляємо на фронт, знищили, значить ми все зробили як належить», – розповідає один із співробітників компанії.
Метінвест вже передав ЗСУ понад 250 таких макетів. Ці моделі не раз ставали мішенями для ворога, рятуючи справжнє обладнання та життя українських воїнів. Останні розробки фахівців компанії додали виробам ще більшої реалістичності: макети можуть випромінювати тепло, тому виглядають переконливо не лише вдень, а й уночі, під прицілом тепловізора.
Іще один вид сталевих рятівників бронетехніки ЗСУ в Метінвесті називають «ловцями ланцетів». Пересувне укриття завдовжки 10 метрів, завширшки й заввишки по п’ять метрів важить близько тонни. Воно складається зі сталевого каркаса й натягнутої поверх нього закамуфльованої металевої сітки. Компанія може виготовляти до п’яти «ловців ланцетів» на тиждень.
Споруди універсальні: їх можна використовувати для маскування та захисту більшості моделей техніки на бойових позиціях – самохідних артилерійських установок, танків, автомобілів для перевезення людей. Перші зразки «ловців ланцетів» на фронті показали себе як надійне знаряддя, що зупиняє ворожі дрони й береже техніку.
Мобільні «ловці ланцетів» потребують мінімуму зусиль для встановлення – жодне додаткове обладнання не потрібне. А після виконання свого призначення споруду можна легко відновити. На найгарячіші ділянки фронту Метінвест передав 32 укриття.
Так само легко на передній край доправляють і макети техніки. Їхнє розгортання на позиції не забирає багато часу. Наприклад, артилерійську гармату можна зібрати лише за 20 хвилин.
«Сталь Метінвесту рятує та захищає. Це головна ідея, на яку ми спираємося у своїй роботі, запускаючи у виробництво ту чи іншу модель продукції, що допомагає ЗСУ. Від початку війни це були бронежилети, потім сталеві укриття, додаткове бронювання, макети військової техніки, тепер – сталеві „ловці ланцетів“ для техніки. Усі знають, що наш ворог підступний, тому Метінвест поставив собі завдання — допомогти нівелювати його козирі», – говорить Олександр Мироненко, операційний директор Метінвесту.
Фахівці компанії щоразу вдосконалюють моделі техніки, додаючи до свого арсеналу копій нові види озброєння. Їхня майстерність доведена на полі бою. А найкраща подяка за роботу – уламки шахедів та ланцетів, що потрапили в сталеві тенета.
«Ми рахуємо не кількість виготовлених макетів, а кількість знищених. Це для нас головне. Що швидше наші макети будуть знищені, то краще для нас», – додає співробітник Метінвесту. А тим часом його колеги вже працюють над наступною партією копій артилерійського знаряддя, щоб задовольнити попит українського війська.
Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.