Під час війни збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська» Метінвест Покровськвугілля перейшла до розряду підприємств, які підтримують обороноздатність країни. Попри труднощі, підприємство працює, втілює інвестиційні проєкти, навчає персонал та надає великий пакет соціальної допомоги своїм працівникам.
До 15-тої річниці з дня введення фабрики в експлуатацію генеральний директор Анатолій РЕДЬКА розповів, як збагачувальники трансформували виробництво під нові умови та поділився планами на майбутнє.
– Анатолію Миколайовичу, два роки повномасштабної війни змусили шукати нові підходи до трансформації виробництва. Розкажіть, будь ласка, що зроблено і які виклики були найважчими?
– З початком воєнних дій нам довелося швидко адаптуватися до нових реалій життя. Першою проблемою, з якою зіткнулися, був відтік кадрів, який становив понад 30%. Завдяки оперативному перерозподілу обов’язків серед працівників, що залишилися, підприємство продовжило працювати в штатному режимі і виконувати всі покладені на нього обов’язки.
Був розроблений механізм, який враховує внесок кожного співробітника та передбачає збільшення заробітної плати за розширену зону обслуговування, суміщення професій. Також всі співробітники, які сьогодні працюють на підприємстві, отримують доплату за роботу у воєнний час.
Іншим важливим завданням було створити безпечні умови праці для робітників. Для цього ми розробили регламент дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Обладнали укриття, яке забезпечене всім необхідним: засобами зв’язку, інтернетом, вентиляцію, приладами обігріву, запасом питної води та продуктів. Продублювали в укритті робоче місце диспетчера. На випадок відключення електроенергії, встановили генератори, обладнали спальні місця, організували видачу продовольчих наборів.
Колективи відділів головного механіка, головного енергетика та автоматизації розглянули можливість застосування для ремонту обладнання аналогів запасних частин, наявних на складах готової продукції в Україні та країнах ближнього закордоння. Колектив механічної майстерні розробляв та впроваджував рішення щодо продовження терміну служби вкрай зношених вузлів обладнання та поверхонь, що дозволило уникнути аварійних зупинок виробництва до налагодження логістики постачання.
Непроста ситуація в країні та в нашому регіоні згуртувала колектив навколо спільної мети – працювати та робити все, щоб у нашій країні якнайшвидше настав мир.
– У фабрики, як і у кожного підприємства, є певні планові показники, які треба виконувати. І колектив, попри війну, цю задачу виконує на відмінно. Але ми знаємо, що зараз дуже важко шукати нові ринки збуту, бо основні металургійні підприємства Метінвесту зруйнували окупанти. Як ви виходите з цього становища?
– Під час воєнного стану ми зіткнулися з проблемою втрати двох найбільших споживачів нашого вугільного концентрату. Був здійснений перехід на виробництво концентрату з однаковим показником золи, що дозволило покращити показники збагачення. Протягом року ми змогли розширити географію споживачів за кордоном. Це такі підприємства Європи як «Dunaferr» (Угорщина), «U.S.Steel» (Словаччина), «Voestalpine» (Австрія) та ACCIAIERIE D’ITALIA S.P.A. (Італія).
Також, у 2023 році вперше за існування нашого підприємства було відвантажено вугільний концентрат до країн Азії, такі компанії як VISA Commodities (Індія), SHREEJI COKE & ENERGY PTY LTD (Індія), JINDAL COKE LIMITED (Індія), CHINA MINMETALS GROUP (TANGSHAN CAOFEIDIAN) ORE HOLDINGS CO. LTD. (Китай), E-Commodities Holdings Limited (Китай). До країн Азії було направлено 7% вугільного концентрату від загального об’єму. У 2023 році частка вугільного концентрату, відвантаженого на експорт, у загальному обсязі продукції була збільшена до 30%, що складає 932,7 тис. тонн продукції. За підсумками минулого року збагачувальна фабрика не отримала жодної рекламації від споживачів щодо показників якості. Все це результат наполегливої праці фахівців підприємства.
Збагачувальна фабрика «Свято-Варваринська» вкотре довела, що є надійним партнером як для підприємств компанії Метінвест Покровськвугілля, так і для заводів Європи. За підсумками 2023 року план з відвантаження товарного концентрату був виконаний на 101% з дотриманням всіх показників якості. Досягти такого результату вдалося завдяки правильно розставленим пріоритетам, безперервному вдосконаленню технологічного процесу, використанню сучасного обладнання, автоматизації процесу та високому професіоналізму збагачувальників.
ЦИФРА
44,8 млн тонн концентрату випустив колектив збагачувальної фабрики «Свято-Варваринська» за 15 років
– Попри повномасштабні воєнні дії, на фабриці впроваджуються інвестиційні програми, які були започатковані ще до початку війни. Розкажіть про це більш детально. Які ще зміни відбулись на підприємстві?
– Розпочата у 2019 році реконструкція флотаційного відділення завершена у 2023 році. Всі визначені перед початком реконструкції цілі досягнуті. В період 2022-2023 років замість обладнання, що відпрацювало свій ресурс, було встановлене сучасне та ефективне обладнання, яке раніше в Україні не застосовувалось: осаджувально-фільтруюча центрифуга AS11-3 німецького підрозділу компанії ANDRITZ, вібраційні центрифуги WOW 1.1 польської компанії FUGOR, грохоти американської компанії Conn Weld Industries, LLC. Також ми завершили переведення флотаційного відділення на некласифіковане живлення крупністю 0,0-0,2 мм при виключенні зі схеми гідроциклонів другої стадії класифікації та насосів сумарною встановленою потужністю електродвигунів 1 000 кВт. Ефект від реалізації цього заходу у 2023 році склав близько 200 тис. $.
Збільшено надійність опорних металоконструкцій деяких модулів головного корпусу. Там, де укріплення було здійснити неможливо, виконана повна заміна непридатних до експлуатації металоконструкцій та підпокрівельних ферм. Також було забезпечено відновлення цілісності настилів у зонах переміщення працівників фабрики.
Всі вищенаведені заходи дозволили зберегти на високому рівні працездатність та підвищити ефективність виробництва.
– Було б цікаво дізнатись, скільки рядового вугілля переробила фабрика від початку свого існування? Якщо поділити цю цифру на кількість працівників, ми дізнаємось внесок кожного члену колективу у загальну справу.
– З початку існування фабрика переробила 81,7 млн тонн рядового вугілля. Середня чисельність персоналу склала 556 співробітників. Тобто, 147 тис. тонн на кожного працівника.
ФАКТ
15 березня 2024 року колектив фабрики переробив в цьому році перший мільйон тонн рядового вугілля, видобутого гірниками ШУ «Покровське», та випустив 521 000 тонн високоякісного концентрату
– Через війну велика частина людей поїхала з регіону. Але їм на зміну прийшли нові робітники. Хто зараз пише часопис підприємства та складає нову історію? Назвіть найкращих фахівців та їх внесок у розвиток фабрики.
– Всі, хто приєднався до колективу Свято-Варваринської в цей період, внесли і продовжують робити значний внесок в стабільність її роботи. Це директор з виробництва Олексій Бобир, начальник інвестиційного відділу Віталій Григор’єв, начальник зміни Андрій Лякса, майстер породного відвалу Роман Макаров, інженери та спеціалісти відділу капітального будівництва та ремонту будівель та інші. Кожен з них є професіоналом в своїй галузі та спроможний виконати всі поставлені задачі.
– По завершенні інтер в’ю, традиційно хочеться запитати: які плани має підприємство на наступні роки?
– Зважаючи на те, що в регіоні є нестача кваліфікованих працівників, першочерговими планами є підвищення рівня автоматизації виробництва, розвиток систем відеоспостереження, встановлення найбільш надійного та ефективного обладнання замість обладнання, що відпрацювало свій ресурс.
Планується продовження робіт з підвищення надійності опорних металоконструкцій та стінового огородження головного корпусу та інших споруд фабрики, виконання капітального ремонту будівлі ВСК, будівництво нового породного відвалу.
– Пане Анатолію, що хочете побажати колективу Свято-Варваринської?
– Сьогодні, коли у непростий та вирішальний час наша держава виборює своє майбутнє, ви залишаєтесь фундаментом розбудови нової України. Переконаний, що ваша праця, ваша наполегливість і віра будуть високо оцінені нащадками, трудові подвиги – не забуті.
Я бажаю вам і вашим родинам здоров’я, миру, єдності, успіхів і перемог. Бажаю, щоб підтримка рідних не дозволяла опускати руки і надихала йти тільки вперед. Разом ми здолаємо усі перешкоди! Зі святом!