Эта страница еще не переведена на русский язык
Интервью 30.01.2024 Читать 4 мин

Олександр Мироненко: «35 опорних пунктів для ЗСУ вже побудовано силами Метінвесту, в планах ще 90»

Операційний директор Групи Метінвест Олександр Мироненко в інтерв’ю Прямому каналу докладно розповів про особливості випуску та облаштування командних сталевих пунктів, масштаби виробництва та плани щодо виготовлення нової продукції для оборони України.

– Командні сталеві бункери – це фактично «криївки» 2:0. Метінвест у межах Сталевого фронту Ріната Ахметова розробив нову конструкцію саме для командного складу. Що спонукало компанію розпочати створення таких командних бункерів?

 Метінвест долучився до програми фортифікації, яка проходить фактично на всіх напрямках фронту. Дуже активно там будується друга-третя лінія, і зараз силами наших фахівців побудовано понад 35 взводних опорних пунктів. І в планах ще близько 90 пунктів побудувати.

У цих пунктах стандартно використовуються наші укриття, понад 330 одиниць яких ми вже передали нашій армії. І постало питання, що потрібно також зробити командні пункти, щоб забезпечувати безперервне керування військом поблизу лінії зіткнення. Після цього у нас була дуже змістовна дискусія з військовими, з командуванням на окремих напрямках. І ми розробили проєкт командного пункту, що складається з 5-6 «криївок». Він ураховує умови, в яких ці пункти використовуються, адже люди там перебувають 24/7 цілий рік. І пункти мають відповідати таким вимогам, щоб забезпечувати комфортне перебування керівного складу біля позицій і безперервне керування військом.

 Як загалом проєктувалися ці пункти? Які основні побажання або потреби командування враховувалися?

 Насамперед пункти мають забезпечувати безперервний зв'язок. Тому вони обладнані й інтернет-зв'язком, і телефонним зв'язком, і всіма іншими засобами зв'язку, які використовують наші військові. Крім того, мають бути обладнані місця, де оператори онлайн спостерігають, що відбувається на лінії зіткнення. Там є люди, які стежать за відео з дронів-розвідників, що курсують лінією фронту. Є люди, які стежать за тим, як змінюються позиції ворога та наші позиції, які бойові дії ведуться на цю мить на лінії зіткнення. Це все робиться з використанням великих телевізорів та комп'ютерної техніки, яку ми теж забезпечуємо.

І, звісно, якщо людина перебуває там 12 годин і більше, вона має працювати в комфортних умовах. Тому пункти мають декілька таких операційних кімнат, де відбувається безпосередній контроль за військом. Також є кімната для проведення нарад, кімната для приймання їжі та відпочинку. І, звісно, нагальні потреби військових: душ, туалет і таке інше – це теж забезпечено. І це все розташовується глибоко під землею для безпеки військових.

 Ви сказали, що там є і світло, й інтернет, і телефон. Наскільки складно було провести всі ці комунікації? І щодо опалення  як ця проблема розв’язується?

 Ці пункти електрифіковані й мають стаціонарні місця для обігріву. Це звичайні електрообігрівачі, що забезпечують досить комфортну температуру. Також пункти обладнано сучасною системою вентиляції, яка не дає застоюватися повітрю.

Щодо забезпечення зв'язку  це робилося разом із військовими. Вони прокладали мережі, а наші спеціалісти робили розведення залежно від того, в якій кімнаті що буде розташовано. Наприклад, десь це банальні розетки, а десь – комунікаційний центр, що забезпечує і зв'язок, і відеозв'язок, і всі інші речі, що потрібні під час війни XXI сторіччя.

 Як відбувається встановлення таких бункерів на передовій?

 Переважно в нічний час, тому що це 5-6 досить масивних «криївок»  діаметром майже 2,5 м і завдовжки 6 м. Їх треба приховано доставити до місця, і підготувати саме місце. Тобто викопати яму, розмістити їх там. А також зробити ходи сполучення, засипати, укрити в декілька шарів лісом. І це все потребує досить суттєвих безпекових заходів, яких ми вживали разом із військовими. Вони готували інфраструктуру, а ми приїжджали й встановлювали «криївки» та допомагали з облаштуванням.

 Скільки часу займає встановлення такого бункера?

 Якщо ми говоримо про виробництво, то підготовка 56 «криївок» займає 4-5 тижнів. Це включно з виробництвом сталі, складанням конструкції та внутрішнім облаштуванням. Щоб готову конструкцію можна було завантажити на вантажівку, доставити, розвантажити й закопувати. Ми кажемо військовим, коли все буде готово, й вони під цю дату готують інфраструктуру там, де розміщатиметься командний пункт. 

Ми з військовими перебуваємо на постійному зв’язку. І перш ніж встановлювати ці «криївки», вони приїжджають, ми все перевіряємо на працездатність, а потім передаємо та встановлюємо їх на місцях.

 Ці бункери насамперед мають захищати від артилерійських обстрілів?

 Основна мета цих пунктів – це безперервне керування військом у безпечних умовах. І якщо вони належним чином встановлені, закопані в землю десь на глибину 3-4 метри, вкриті лісом у декілька шарів, то забезпечують захист від влучань артилерії до 152-го калібру.

Ми розуміємо, що пункти встановлюються досить близько до лінії фронту. Туди може долетіти далекобійна артилерія ворога, й треба враховувати всі заходи безпеки, щоб не втратити керування військом. Адже найстрашніше, коли немає координації, немає керування  тоді починаються якісь незрозумілі дії на лінії фронту. І саме тому ці пункти зараз дуже потрібні, й ми продовжуємо їхнє виробництво. Зараз у нас ще близько п'яти пунктів у процесі збирання. Їх розподілятимемо за напрямками та бригадами на передньому краю.

 Чи отримували ви вже відгуки від військових? Які вони?

 Ми встановили перший пункт. Загалом ми отримали схвальні відгуки від командування, яке одержало цей командний пункт. Адже дуже комфортні умови: є місця для відпочинку, роботи, побуту. Але також була деяка критика, якісь речі треба переробити. Це навіть корисно для нас, бо критичні зауваження потрібні, щоб вдосконалювати нашу продукцію і робити її ще кращою та адаптованою для наших військових.

Критика стосувалася побутових дрібниць: там не досить зручні ліжка, там десь треба змінити відстань між вентиляцією та ліжком, тому що дме в голову. Це такі речі, які забезпечать додатковий комфорт.

 Ви сказали, що зараз у виробництві перебуває ще 5—6 таких командних пунктів. Які плани?

 Це запити на виробництво командних пунктів, які ми отримали від бригад. Думаю, коли всі побачать, як вони працюють і наскільки комфортні умови створюються, ми отримаємо додаткові запити. Зараз ми вже обговорюємо наступні етапи виробництва — до 30 командних пунктів, які потрібно буде встановити на одному з напрямків.

 Чи багато людей залучено до виробництва бункерів? Їхнє виробництво засекречене як локаційно, так і щодо осіб, які до нього долучені?

 Ми досить серйозно ставимося до забезпечення безпеки цього виробництва. Адже розуміємо, що ворог постійно шукає місця, де виробляють продукцію для оборони України, і потім завдає удару по цих місцях. Тому всі майданчики, на яких виробляється продукція – і мінні трали, й командні пункти та «криївки»  розташовані за межами наших підприємств. Ми дбаємо про безпеку людей, які працюють на цих об'єктах. І загалом десь до 400-500 співробітників Метінвесту постійно залучені у виробництво продукції оборонного характеру.

 А якщо загалом говорити про масштаби виробництва, чи є можливості його розширити?

 Можливості розширення є майже за усіма видами продукції, що ми виробляємо, але зараз ми обмежені в людях, яких можемо залучати до цього виробництва. Адже крім оборонного напрямку в нас ще є стандартне виробництво чавуну, сталі, руди, залізорудного концентрату, на яке теж потрібні люди. І оці 400 працівників відлучені від основного виробництва й залучені до оборонного.

Нам потрібно додатково наймати людей. А зараз це дуже проблематично, тому що є певні питання з бронюванням співробітників. Адже ми працевлаштовуємо через військкомат. Тобто людині потрібно офіційно оформитися, зареєструватися у військкоматі. І коли люди це чують, вони кажуть: ми краще пошукаємо щось інше.

Тому ми зараз намагаємося тісно співпрацювати з Мінекономіки та Міноборони. Так, ми здатні нарощувати обсяги виробництва, але нам для цього треба забезпечити умови. У нас є місця та обладнання – нам потрібні люди. А людей потрібно забронювати, щоб вони могли займатися військовим замовленням.

 Сталеві «криївки» — лише один із проєктів у межах Сталевого Фронту Ріната Ахметова. Що ще нагального ви виготовляєте або плануєте виготовляти для військових?

 Зараз наші основні напрями – це розмінування територій та забезпечення укриттів і фортифікацій. Про фортифікації я вже говорив: ми залучені до побудови лінії оборони. Там працюють наші люди, ми виділяємо техніку. Ми також беремо техніку підрядників і спрямовуємо її на закріплені за нами лінії оборони. Там люди виконують роботу під керівництвом військових: риють окопи, взводні опорні пункти, роблять, все, що потрібно.

Напрям розмінування – це мінні трали. Зараз ми серійно виготовляємо трали КМТ-7, вже понад 10 одиниць передали війську. Щомісяця виробляємо та безплатно передаємо армії по п'ять тралів.

Іще один напрям – це різні модифікації укриттів. Ми вже зробили командні пункти. А зараз обговорюємо виробництво «криївок» для операторів дронів. Це менший формат «криївки»: за проєктом 3 м завдовжки та 2,5 м заввишки, ще легша за ту, яку ми зараз виробляємо. І вона буде легко збиратися й розбиратися. «Криївка» також встановлюватиметься під землею, щоб хлопці могли швидко окопатися, зробити собі безпечне укриття і вже з нього працювати.

Ми також розробляємо ще один напрям, який стосується стабілізаційних медичних пунктів. Думаю, десь через місяць ми зможемо більш предметно показати, що це таке і як ним зможуть користуватися наші медики. Медпункти зараз розробляються, думаю, скоро ми зробимо перший екземпляр.