Эта страница еще не переведена на русский язык
Незламна мама 15.12.2022 Читать 6 мин

«Я вийшла на балкон і побачила, що мого будинку більше немає»

Війна принесла біду в родину Наталі – вони втратили житло. Складне випробування позначилося на жінці та її дітях, тому за допомогою вона прийшла на проєкт «Незламна мама».

Мене звуть Наталя, мені 47 років. Я із Запоріжжя і я мати двох хлопчиків. Старшому, Ярославу, 6 років, а меншому, Сашкові, нещодавно виповнилося 5.

Коли почалася велика війна, ми, як і більшість, були в жаху. Але я все одно вірила, що в Запоріжжі ми в безпеці. Наш будинок – у самому серці міста, на проспекті Сталеварів. Поряд немає військових чи енергетичних об’єктів. Я була впевнена, що з нами нічого не станеться. Але ми все одно привчили дітей по тривозі виходити в коридор – ховатися за двома стінами.

Вночі 6 жовтня ми прокинулися від дуже потужного вибуху. Вибило вікна, все було в склі. Ми з дітьми та чоловіком, який ночував в сусідній кімнаті, вилетіли в коридор. Тоді пролунав другий вибух. Ще страшніший, ще гучніший, ще більш руйнівний... Стіна в кімнаті, де спав чоловік, впала. Якби він не вибіг звідти за кілька секунд до того, то залишився б під завалами. Зі стін посипалася штукатурка, меблі попадали. Щось почало шипіти, я злякалась, що це газ. У ті секунди думала, що ми помремо. Що це кінець. Дітей трясло, я не можу передати словами, в якому вони були стані.

Потім ми намагалися відкрити вхідні двері, але вони були завалені. Квартири навпроти не існувало, як і сходів. Але ми цього не розуміли. Коли приїхали рятувальники, ми вийшли на залишки балкона, щоб вони могли нас спустити вниз. Тоді я побачила, що мого будинку більше немає. З собою я взяла найважливіше – білизну і... борщ. Рятувальник дуже здивувався, що таке важке в мене сумці. Але ж я мама, я мала нагодувати своїх дітей.

ПРО ПРОЄКТ

«Незламна мама» – проєкт «Фонду Маша». Гуманітарна ініціатива «Рятуємо життя», заснована Групою Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова, долучилася до програми «Незламної мами». Цей проєкт створений для стабілізації психоемоційного стану учасників, запобігання розвитку ПТСР, розвитку здібностей до адаптації та самореалізації, створення нових соціальних зв’язків.

Ми переїхали на дачу, навчилися топити пічку. Живемо там і зараз, бо залишки нашого будинку знесуть. Багато наших сусідів загинули. Ми чудом вижили. Наша квартира на третьому поверсі вистояла, а всі навколо – ні.

Після цього мій старший син, Ярік, став заїкатися. А менший, Саша, почав боятися залишатися один у кімнаті, я постійно маю бути поряд. Коли вони чули сирену, то забивалися під стіл. Я довго думала, що війна на мене не вплинула, бо я сильна жінка. Аж поки не зрозуміла, що при невеликій своїй вазі схудла на 10 кілограмів.

Психологи «Незламної мами» повернула нас до життя. Мої діти розслабилися, вони знову почали посміхатися, бешкетувати. Я ніколи не думала, що буду радіти їхнім пустощам. Коли я надсилаю близьким наші фото з табору, вони пишуть у відповідь: «Наталю, ти ж посміхаєшся! Нарешті!». Я почала набирати вагу. Але головне, що тут я навчилася розуміти свої емоції та почуття, розуміти, що зі мною відбувається, навчилася стабілізувати себе під час стресу. І я точно знаю: ми виживемо, вистоїмо. Війна зламала наші плани на майбутнє, але не зламає нас.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.