Эта страница еще не переведена на русский язык
Незламна мама 15.12.2022 Читать 6 мин

«У мого чоловіка стріляли з танка, він загинув, а дитина перестала розмовляти»

Чергова історія учасниці проєкту «Незламна мама» – про біль, втрати та бажання повернутися до нормального життя.

Мене звати Юля, я з Запоріжжя. До війни моя родина жила щасливим життям: з комуналки ми тільки-но переселилися у власну хату. Хоч це й лише третина будинку, але своя. Народили омріяну донечку. Мій чоловік, Саша, добудовував нам ще одну кімнату. А ще в нього була мрія – завісити всю стіну в оселі фотокартками з наших річниць. Зараз там дев’ять світлин. І десятої вже не буде.

23 лютого я прожила свій останній щасливий день. Мій чоловік приїхав на пару годин додому з роботи, ми взяли нашу маленьку донечку і пішли гуляти. Світило сонце, ми були щасливі.

З самого початку війни чоловік казав, що не буде ховатися від армії, що хоче захищати країну. Сам ходив у військкомат, але не взяли – не було потреби в людях.

У Запоріжжі ми живемо поряд із нафтобазою. Її часто обстрілювали. У кінці квітня чоловік був на вулиці, коли почався обстріл. Наші військові збили ракету, але уламки розлетілися всюди. Один із них пролетів над головою в Саші. Він вчасно впав на землю, тому вижив.

Згодом чоловіку принесли повістку. Як і казав, він не ховався від служби. І вже дуже скоро підрозділ Саші відправили на Донеччину. Разом із побратимом він пішов у розвідку. Їх помітили російські військові. І почали стріляли в них з танка. Другий хлопець отримав страшні поранення, але вижив. А мій чоловік – ні. Він не дожив до свого 32-річчя.

Мені довго не повідомляли про це. Тому на організацію похорон була лише доба. А вже наступного дня – 9 днів, як Саша загинув. Я не пам’ятаю підготовку, не пам’ятаю церемонію. Перед очима була завіса, я постійно плакала. І разом зі мною плакала наша дитина, наша 2-річна Аліса. Мої батьки померли, чоловік також. У мене залишилися борги за будинок і недобудована кімната, яку Саша не встиг закінчити. Я не знала, як жити з усім цим далі. Дивилася на нашу стіну з фото і плакала. Дивилася на цеглу, з якої чоловік клав стіни нашої кімнати, і плакала. Дивилася на батареї, які він сам монтував, і плакала. Дитина закрилася в собі, на якийсь час перестала розмовляти, у неї почалися істерики.

ПРО ПРОЄКТ

«Незламна мама» – проєкт «Фонду Маша». Гуманітарна ініціатива «Рятуємо життя», заснована Групою Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова, долучилася до програми «Незламної мами». Цей проєкт створений для стабілізації психоемоційного стану учасників, запобігання розвитку ПТСР, розвитку здібностей до адаптації та самореалізації, створення нових соціальних зв’язків.

Я розуміла, що тону, що мені потрібна допомога. Але не знала, де її взяти. І знайшла в таборі «Незламної мами». Тут лікує все: психологи, заняття з арттерапії, вид з вікна на гори. Моя Аліска почала гратися з іншими дітьми, усміхатися. А я можу говорити про чоловіка. Можу тримати в руках його речі. Все одно багато плачу, але це виходить біль. Попереду в мене тривалий шлях, продовження роботи з психологом. Але я розумію, що мені є задля кого жити. У мене є наша рибка, наша донечка, наша Аліса.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.