Эта страница еще не переведена на русский язык
Важная новость 24.02.2023 Читать 6 мин

«Рік-як-день» Метінвесту

Ніхто з нас ніколи не забуде 24 лютого 2022 року. Найдовшого дня. Дня, що став довжиною в рік. Рік, на який дивишся як на один день.

Як одна стометрівка, біжиш, не зупиняючись, дивишся лише вперед.

Але так важливо робити паузи, щоби відновити дихання, сили. Озирнутися назад і довкола, щоб не втратити себе і тих, хто поруч. Знати, що зроблено та скільки пройдено, щоб продовжити рух до однієї єдиної мети.

Ось так я зараз, умовно, стою, щоб розповісти про один рік-як-день Метінвесту - (обережно, далі лонгрід) 

--- ЛЮТА ВЕСНА ---

Ще зранку 24.02 всі підприємства працювали у штатному режимі. У Метінвесті почав діяти антикризовий штаб, вже ввечері почалася гаряча консервація маріупольських комбінатів. За декілька днів підприємства зупинені, безпечні для міста. Потім підготовлені на пару тижнів бомбосховища стануть прихистком на декілька місяців для співробітників, мешканців та захисників Маріуполя. 

Після блокування міста компанія підготувала гуманітарні рейсі, але автобуси з продуктами та для порятунку людей окупанти до самого Маріуполя жодного разу не пропустили. Проте водії Метінвест Покровськвугілля зробили кілька рейсів до Волновахи, Вугледара та допомогли вивезти людей і доставити в міста гуманітарні вантажі. За можливості вивозимо людей з Мелітополя та інших міст до контрольованих Україною територій, в першу чергу – Запоріжжя. Загалом компанія взяла участь і допомогла з евакуацією 21 000 осіб.

Щоб убезпечити інші міста і мешканців, на початку березня вивели в тимчасову гарячу консервацію Запоріжсталь, Запоріжкокс і  Запоріжвогнетрив. Також почалася консервація Авдіївського коксохіму. Тільки у квітні запорізькі підприємства почали відновлення роботи. АКХЗ досі потерпає від ворожих обстрілів, в Авдіївці продовжують працювати приблизно 200 співробітників. Вони підтримують і зберігають обладнання та виконують критичні ремонти. Для них створені максимально безпечні умови. 

З перших днів повномасштабного вторгнення Метінвест був переведений на воєнні рейки.

Підприємства в більш безпечних регіонах підготували пункти прихистку. Компанія розгорнула гуманітарний фронт, закуповувала продукти, речі першої потреби. Загалом Метінвест облаштував 6000 місць у своїх шелтерах. А ще – допомагав облаштувати міські прихистки. Багато волонтерів молодіжної організації Метінвесту долучились до гуманітрних ініціатив та підтримки ТРО, військових.

Підприємства Метінвесту в містах присутності долучилися до укріплення лікарень та інших соціальних об’єктів. Компанія розпочала закупати медикаменти невідкладної допомоги за запитами лікарів. 

Щоб навчити співробітників діяти в надзвичайних обставинах, Метінвест розпочав курси з надання першої домедичної допомоги. На всіх підприємствах облаштовані бомбосховища, закуплені продукти тощо. 

Метінвест, разом з іншими бізнесами SCM, ініціював створення логістичної мережі, щоб люди й міста отримували продукти та речі першої потреби. 

Досить швидко закріпились ключові напрямки роботи Групи: допомога ЗСУ, підтримка постраждалих та співробітників, втримання роботи підприємств. 

Хаосу немає, є чітке усвідомлення, що робити. Не все вдавалось так швидко, як хотілось. Але зараз розумію – дійсно швидко і оперативно, наскільки це взагалі було можливо. 

--- СТАЛЬ – СИМВОЛ НЕЗЛАМНОСТІ ---

Найголовніше та першочергове. З перших днів повномасштабного вторгнення Метінвест був переведений на воєнні рейки. В межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова компанія почала купувати засоби захисту оборонцям країни та розпочала виробництво бронесталі. Також підприємства активно долучилися до виробництва протитанкових їжаків, а Метінвест-СМЦ безплатно передавав метал на виготовлення захисних споруд задля стримування ворожої техніки. 

На початку вторгнення дуже гостро стояло питання забезпечення оборонців засобами захисту. Бронежилети було дуже важко дістати. Тому Метінвест почав виробляти власну бронесталь. На сьогодні разом з партнерами компанія вже виготовила та передала 150 000 надійних бронежилетів. 

Сталь Метінвесту захищає не тільки серця українських воїнів. Інженери Метінвесту розробили спеціальні мобільні укриття для зміцнення окопів. У липні компанія передала на фронт перші «капсули життя». А в лютому 2023 ми пишаємося тим, що оборонців захищають уже 123 сталевих бліндажі. Також Метінвест почав розробляти подібні укриття для мирних мешканців. 

Сталь Метінвесту зігріває захисників України та допомагає їм приготувати їжу в польових умовах. Разом з партнерами компанія виготовила 5 000 пічок різних модифікацій. 

З кожним місяцем війни допомога Метінвесту збільшувалася та ставала дедалі різноманітнішою. У квітні 2022 ми поставили на фронт перші дрони. А от у лютому 2023 їх уже налічується 1200. Таке собі «шоу дронів» для ворога. 

Також на фронт передавали тепловізори, турнікети, автівки. В тому числі – швидкі для евакуації поранених військових та мирних мешканців. За рік війни передали 1,1 млн літрів пального. 

З кожним місяцем війни допомога Метінвесту збільшувалася та ставала дедалі різноманітнішою.

Дуже важливий розвиток тактичної медицини в Україні. У межах співпраці з благодійним фондом PULSE Метінвест спрямував 6,2 млн грн на навчання військових (і навчено більш як 10 000).

Окремий напрям – забезпечення необхідним співробітників Метінвесту, які пішли захищати країну. Понад 7 000 працівників Групи зараз боронять Україну в лавах ЗСУ. Компанія надала їм не тільки каски та бронежилети, а й забезпечила теплим одягом. 

Маріупольські комбінати – колиска української металургії. Проте після початку війни вони отримали новий символізм. Азовсталь перетворився на фортецю, що була останньою лінією оборони ЗСУ в Маріуполі. Саме цей героїзм надихнув на створення в партнерстві з фандрейзинговою платформою UNITED24 браслетів «Символ незламності». Загальний наклад браслетів зі сталі комбінату Азовсталь склав 100 000 штук. Завдяки їх продажу зібрали понад 40 млн грн на «Армію дронів» та 94 млн грн на перший у світі Флот морських дронів. 

А нещодавно історія захисників Маріуполя отримала продовження. Задля підтримки героїв та їхніх сімей Рінат Ахметов започаткував проєкт «Серце Азовсталі».

Незважаючи на шкоду, завдану комбінатам, маріупольська сталь продовжує жити. Восени 2022 року на воду був спущений корвет «Іван Мазепа». Основа майбутнього флоту ВМС України, перший корвет типу Ada, зроблений саме зі сталі комбінатів ММКІ та Азовсталь. 

--- ДОПОМОГА ТИМ, ХТО ЦЬОГО ПОТРЕБУЄ ---

На початку березня 2022 року Група Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова започаткувала гуманітарний проєкт «Рятуємо життя». Перші вантажі з допомогою відправилися з Польщі до України майже відразу. Через рік існування ініціативи кількість людей, які отримали допомогу, впевнено наближається до пів мільйона. Підтримка йде від майже 200 компаній-донорів з усього світу. Її отримують мешканці майже 70 регіонів України.

«Рятуємо життя» постачає не тільки продуктові набори та речі першої потреби, а ще й опікується лікарнями, допомагає постраждалим із психологічною реабілітацією, зокрема в проєкті «Незламна мама». Окремий важливий напрям – протезування військових і цивільних. Всього в цих програмах беруть участь 173 людини. 

За долею оборонців Азовсталі та мирних людей, які переховувалися в комбінаті-фортеці, спостерігав увесь світ. На початку травня врятовані з Азовсталі маріупольці прибули до Запоріжжя. Там вони отримали необхідну допомогу в Центрі реабілітації та реінтеграції Метінвесту. Такий же центр також працював у Кам’янському. Окрім тимчасового розміщення для евакуйованих співробітників, медичної та психологічної допомоги, людям запропонували працевлаштування. Так, нове місце роботи отримали понад 6200 осіб, зокрема – 1600 з Маріуполя й Авдіївки. 

Для психологічної підтримки співробітників і їхніх родин був започаткований сервіс «Метінвест – разом!». За рік існування спеціалісти надали понад 2500 групових та індивідуальних консультацій. 

Оговтатися від пережитого людям, які виїхали, часто допомагали саме колеги. У компанії працював сервіс «Домівка для своїх» для допомоги з орендою помешкань. А для соціальної адаптації був відкритий волонтерський рух «Дбаємо разом» спільно з Зеленим центром Метінвест. 

На жаль, війна не скасувала коронавірус, а також необхідність кисневої терапії хворих. Від початку 2022 року підприємства Метінвесту передали в лікарні 1600 кубометрів кисню.

«Рятуємо життя» постачає не тільки продуктові набори та речі першої потреби, а ще й опікується лікарнями, допомагає постраждалим із психологічною реабілітацією та протезуванням.

Діти не мають знати, що таке війна. Але коли це вже неминуче, задача дорослих – мінімізувати вплив середовища. Метінвест підтримав проєкт Дениса Силантьєва «Фізична реабілітація через плавання» для дітей-переселенців і допоміг зробити більш здоровими понад 230 дітей.

І перше вересня не скасували) як і нашу підтримку першокласників: понад 3000 майбутніх школярів отримали сертифікати на шкільне приладдя. А під Новий рік солодощі подарували більш як 32 тисячам дітей співробітників Метінвесту. 

А корпоративи не просто обнулили, замість них ми підтримали низку соціальних проєктів та тих, хто постраждав від бойових дій. 

Життя обов’язково має продовжуватися. Попри все нам вдалося зберегти професорсько-викладацьку основу Метінвест Політехніки, перший недержавний гірничо-металургійний університет відкрився онлайн. У вересні навчання розпочали 442 студенти бакалаврату та магістратури. 

--- ВИПРОБУВАННЯ НА МІЦНІСТЬ ---

Ворогу було мало просто знищити Маріуполь. Він вирішив його пограбувати. На день початку війни в порту Маріуполя знаходилась сталь, яку мали експортувати покупцям із різних держав. Після окупації міста незаконні дії з захоплення й відновлення роботи Маріупольського порту явно свідчили, що металургійна продукція вивезена (читай – вкрадена) окупантами – це понад 234 тисячі тонн металопродукції. 

Також 16 підприємств Групи Метінвест подали позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти Росії за шкоду, заподіяну Росією майну і власності Групи в Маріуполі та на інших територіях України з 24 лютого 2022 року.

Через логістичні й економічні чинники у підприємств Групи не було можливості працювати на повну потужність. 

Ба більше – з 1 липня Група призупинила видобуток на Інгулецькому та Південному ГЗК, скоротила роботу Каметсталі в Кам’янському до однієї домни через логістику, зростання собівартості виробництва й падіння цін на продукцію. З середини липня також було призупинено видобуток на Північному ГЗК. З гірничо-збагачувальних комбінатів Групи в Україні продовжив роботу зі зменшеною потужністю лише Центральний ГЗК.

У 2022 році підприємства Метінвесту опанували 24 нових види продукції. Компанія залишається економічною та промисловою опорою України. За результатами операційної діяльності Групи вироблено 2 918 тисяч тонн сталі за 2022 рік.

Додатковим викликом для міцності української промисловості стали масовані обстріли енергетичної інфраструктури, що почалися в жовтні. Після цього були значно обмежені можливості виробництва. У листопаді-грудні 2022 року та в перші дні січня 2023-го Метінвест мав проблеми з електроенергією, проте з відкриттям імпорту ми почали закуповувати її з Євросоюзу, так змогли збільшити завантаженість Каметсталі. 

Окрім руйнування виробничих ланцюжків, перед компанією постала проблема з логістикою. Порти Чорного моря стали недоступні Україні для експорту залізної руди, сталі й вугілля. Через їх блокаду в загальному Метінвест змушений працювати на рівні 30–50% від довоєнних потужностей. Частково ми змогли перелаштувати постачання сировини до інших європейських країн через європейські порти та залізницю. Проте це в кілька раз підвищило вартість експорту. 

Станом на січень 2023 року Запоріжсталь працює на двох доменних печах із чотирьох, а Каметсталь – на двох домнах із трьох. Наразі криворізькі гірничо-збагачувальні комбінати Метінвесту відновлюють роботу після вимушеного призупинення виробництва. Продукцію ГЗК частково відвантажують на українські металургійні заводи компанії та ринок Східної Європи. Покровська вугільна група працює приблизно на 80% від довоєнної потужності, триває будівництво нового блоку з видобутку вугілля, і в цьому році планується ввести в експлуатацію ще чотири забої додатково до вже працюючих чотирьох. 

Попри все, за 2022 рік підприємства Метінвесту опанували 24 нових види продукції. Компанія залишається економічною та промисловою опорою України. За результатами операційної діяльності Групи вироблено 2 918 тисяч тонн сталі за 2022 рік. 

І підсумовуючи 2022, з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств Метінвест за минулий рік перерахував до бюджетів усіх рівнів в Україні 20,5 млрд грн податків і зборів. 

Все, видихнув, розповів, побіг далі.

До перемоги.

Все буде Україна!