Эта страница еще не переведена на русский язык
Гуманитарная помощь 22.02.2023 Читать 7 мин

Рік «Рятуємо життя»: від речей першої потреби до масштабної гуманітарної місії

Заснований одразу після початку війни Групою Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова, гуманітарний проєкт «Рятуємо життя» за рік існування перетворився на потужну платформу допомоги українцям. Наразі він має кілька напрямів діяльності, охоплює майже 70 територіальних громад країни, а число людей, які отримали допомогу, невпинно наближається до пів мільйона. 

Великі виклики потребують великих дій: коли в Україну прийшла повномасштабна війна, Група Метінвест заснувала проєкт, що мав уберегти людей від потенційної продовольчої кризи. Протягом року він значно розширився і трансформувався в одну з найбільших гуманітарних ініціатив країни. 

ЯК ЗМІНЮВАВСЯ «РЯТУЄМО ЖИТТЯ» 

Спочатку компанія, за сприяння Фонду Ріната Ахметова, формувала в польських хабах так званий «стратегічний запас» найнеобхіднішого – харчі тривалого зберігання, гігієнічну продукцію. Усе це оперативно їхало в українські міста, щоб закрити можливу нестачу життєво важливих речей.

Бойові дії збільшили навантаження на медзаклади, терміново були потрібні препарати, нове обладнання для лікування поранених. Тому в «Рятуємо життя» з’явився новий напрям діяльності – підтримка медичної галузі. І знову з-за кордону почали надходити вантажі. Везли витратні матеріали, хірургічні інструменти, сучасне устаткування тощо. 

Загальна вартість медикаментів, обладнання й витратних матеріалів, які «Рятуємо життя» передав у медичні установи, перевищує €240 тис.

Коли постало питання з розселенням переселенців, гуманітарний проєкт Метінвесту виокремив ще один вектор роботи – облаштування прихистків. «Рятуємо життя» постачав побутові прилади, постільні речі, будівельні матеріали, щоб міста і громади могли подбати про внутрішньо переміщених українців.

Наостанок утворилася нова гілка гуманітарної місії – психологічна й фізична реабілітація: проєкти «Незламна мама» та протезування. Їх «Рятуємо життя» втілює у співпраці з партнерами – «Фондом Маша» і Protez Hub відповідно.

ЦИФРА РОКУ

424 909 осіб отримали різнопланову допомогу в межах проєкту «Рятуємо життя»

Звісно, така масштабна діяльність неможлива без зовнішньої підтримки – компаній і приватних осіб, які поділяють цінності Saving Lives. Наразі до проєкту долучилися майже 200 бізнесів та організацій з Польщі, Німеччини, Нідерландів, Італії, Іспанії, США, Великобританії, Швейцарії, Греції, ОАЕ й інших країн. Вагомий внесок у розширення кола друзів «Рятуємо життя» зробили його амбасадори, наприклад, Дарійо Срна. Завдяки своїй медійності директор з футболу ФК «Шахтар» привертає увагу людей до порятунку українців, що збільшує надходження коштів у фонд проєкту. 

ФАКТ

За рік існування «Рятуємо життя» партнери-донори передали дарунків і донейтів на 2 413 339 євро

ЗЦІЛИТИ ДУШУ Й ТІЛО

Травматичний досвід війни приніс біль і страждання українцям. На жаль, часто це невідворотні втрати. Однак якщо є можливість поліпшити якість життя, варто скористатись можливістю. Щоб допомогти людям, які постраждали фізично й ментально, у Saving Lives діє реабілітаційний напрям.

Відносно нова програма – протезування військових і цивільних, котрі втратили кінцівки. Вона реалізується за меморандумом про співпрацю з Проєктом підтримки протезування в Україні Protez Hub. У межах взаємодії партнери беруть на себе організаційні й документарні питання, що стосуються супроводу постраждалих. Передбачено, що учасники програми пройдуть підготовку до протезування, встановлення протезів і подальше спостереження в українських клініках. Також на них очікує фізична та психологічна реабілітація.

Зараз допомогу надають 33 українцям. Семеро вже отримали сучасні протези. Ініціатива охоплює працівників Групи Метінвест, членів їхніх сімей, військовослужбовців та мирних жителів у регіонах присутності компанії. 

Також співпраця «Рятуємо життя» та Protez Hub передбачає створення україномовної освітньої онлайн-платформи для фахівців галузі протезування кінцівок і супутньої реабілітації. Наразі команда проєкту готує навчальні відеолекції.

Щоби знову захищати батьківщину 

28-річний Денис Денисенко – один з учасників реабілітаційної програми. Криворіжець став до лав Національної гвардії України ще у 2018 році. З початком повномасштабного вторгнення росіян його спершу відправили боронити Кривбас, а потім на Херсонський напрямок. Восени 2022 року під час виконання бойового завдання військовий підірвався на міні. Через поранення втратив ліву стопу. Після лікування Денис отримав німецький протез за програмою «Рятуємо життя» та Проєкту підтримки протезування в Україні. «Коли встановили постійну стопу, я перестав кульгати, стало легше тримати рівновагу, зросла швидкість», – зауважив захисник. Хлопець пройшов терапію в реабілітаційному центрі для військових у Немирові. Далі – черговий етап протезування у Вінниці та ще місяць реабілітації. Денис щиро сподівається, що військово-лікарняна комісія дозволить йому знову захищати батьківщину.  

Друга реабілітаційна програма «Рятуємо життя» – «Незламна мама». Цей проєкт реалізований у співпраці з «Фондом Маша». Він допомагає жінкам з дітьми подолати наслідки стресу, спричиненого війною. 

Відновлювальні сесії для учасників «Незламної мами» проходили у віддалених від бойових дій регіонах – у Карпатах, Чернівецькій області. Терапевтичні зміни тривали три тижні. Протягом цього часу учасники займалися з фахівцями: намагалися стабілізувати психоемоційний стан, запобігти ПТСР, розвинути здібності до адаптації та самореалізації, створювали нові соціальні зв’язки.

Мами та діти мали окремі розклади консультацій і занять, відвідували психологічні тренінги, арттерапевтичні майстер-класи, індивідуальні практики. З дорослими працювали за методами EMDR, арттерапії, майндфулнес, психодрами, тілесної, наративної та когнітивно-поведінкової терапії. Дітки займалися нейрогімнастикою, ігровою терапією, також фахівці проєкту практикували методи «Серійне малювання» й «Безпечний простір», розвивали стійкість до стресу.

– Хочу висловити подяку спонсорам, організаторам та виконавцям проєкту «Незламна мама». Усім чарівникам і лікарям наших поранених душ низький уклін за психологічну реабілітацію, чудове місце розміщення, насичену програму та позитивний настрій. Саме з вашою допомогою ми, мами маленьких громадян України, знаходимо в собі ресурси для виховання майбутнього покоління. Саме з вашою допомогою ми відчуваємо себе сильними та вільними, тими, хто бачить свій подальший життєвий шлях, – поділилася враженнями від проєкту Вікторія КІВА.

Більше про першу зміну проєкту є в окремому матеріалі «Щоденник незламної мами».

ФАКТ

173 особи взяли участь у програмах протезування та психологічної реабілітації від проєкту «Рятуємо життя»

«Рятуємо життя» також підтримує культурні й соціальні заходи. Завдяки гуманітарному проєкту студентки з Маріупольського державного університету представили свій фільм на кінофестивалі Beilive в італійській Вероні.

ГЕРОЯМ У БІЛИХ ХАЛАТАХ

Не встигли медики оговтатись від коронавірусної хвилі, як їх спіткало ще важче випробування. Через війну до лікарень потрапляють багато поранених, а також людей, котрі занедужали внаслідок стресу чи поганих побутових умов. Щоб підтримати героїв у білих халатах, «Рятуємо життя» надає суттєву допомогу медичним установам на Криворіжжі, Дніпропетровщині, Донеччині, у Запорізькій, Кіровоградській, Херсонській та Одеській області. 

Лікарям постачають унікальну апаратуру – наркозно-дихальні апарати, хірургічні й травматологічні набори, цифрові рентгенографи, апарати для зовнішньої фіксації кісток, рентгенопрозорі операційні столи тощо. Також у медзаклади їдуть сотні тисяч витратних матеріалів – катетери, внутрішньовенні канюлі, шприці, системи для переливання крові, рукавички, капронові та шовкові хірургічні нитки, гемостатики. 

 Сила України – в єдності. Це щодня доводять мільйони простих громадян, які намагаються підтримувати нашу державу. Це щодня доводить бізнес, який залучає свої ресурси до гуманітарних чи оборонних проєктів. Група Метінвест з першого дня війни опинилася в епіцентрі допомоги постраждалим українцям, медикам, ЗСУ і силам тероборони. Ми там, де щодня йде боротьба за людські життя: у лікарнях, на передовій, у центрах допомоги переселенцям. Продовжуємо бути Опорою України, бо саме так можна вистояти та перемогти.

— Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест

Перші партії допомоги від «Рятуємо життя» надходили в лікарні Запоріжжя та Кам’янського, адже саме ці міста були центрами приймання переселенців і постраждалих із гарячих регіонів. Також медичні вантажі отримує Кривий Ріг і Донеччина. А в медзаклади Одеси й Херсона гуманітарний проєкт постачав харчування для немовлят і питну воду. 

ЗАКРИТИ БАЗОВІ ПОТРЕБИ

Повноцінне харчування, гігієна, комфортне житло – та основа піраміди потреб, на яку спирається все інше в нашому житті. На жаль, війна забрала у мільйонів людей домівки й роботу, зруйнувала налагоджений побут. Складніше стало і тим, кого, здавалося б, оминули негоди. Літнім людям, багатодітним родинам, самотнім батькам бракує грошей на щоденний споживчий кошик. 

Щоб захистити українців від гуманітарної кризи, «Рятуємо життя» налагодив постачання продуктів і речей першої потреби. Власне, це та діяльність, з якої й постав весь проєкт. Тільки уявіть: за рік в Україну привезли 4 077 тонн вантажів із найнеобхіднішим. 

ГЕОГРАФІЯ ПІДТРИМКИ

Наразі в  регіони України доставлено 4 077 тонн гуманітарних вантажів: 1 861 тонну – у Запоріжжя, 1 143 тонни – у Кривий Ріг, 549 тонн – у Кам’янське, 524 тонни – у Дніпро.

Зазвичай завозили їжу тривалого зберігання – крупи, макарони, олію, цукор, м’ясні та рибні консерви, солодощі, згущене молоко, чай і каву. А ще «Рятуємо життя» постачає гігієнічні засоби – мило, шампуні, гель для душу, зубну пасту. З продуктів і побутових предметів на підприємствах Метінвесту формують окремі набори.

Пакунки з базовими товарами доставляють у регіони, де через бойові дії ускладнена логістика – у  громади Донеччини, зокрема Авдіївку, на деокуповану Херсонщину. Також їх видавали в Запоріжжі, Кам’янському та Кривому Розі. Набори отримували родини співробітників Метінвесту, пенсіонери підприємств компанії, пільгові категорії громадян. Підтримує проєкт і працівників критичної інфраструктури, адже саме вони ліквідовують наслідки ворожих обстрілів. 

Окремо виділимо роботу Saving Lives щодо підтримки та облаштування шелтерів. У межах гуманітарної ініціативи Широківська, Карпівська, Новолатівська, Лозуватська, Глеюватська та Петрівська територіальні громади отримали побутове приладдя,  електричні чайники, мікрохвильовки й електропечі, холодильники для прихистків. Окрім того, сюди ж доставили розкладачки, матраци, пледи, постільну білизну та подушки. 

Щоб обладнати якомога більше комфортних місць тимчасового перебування у Дніпропетровській та Кіровоградській областях, «Рятуємо життя» постачав будівельні матеріали, лінолеум, душові кабіни, двері, світильники тощо. А в одному з шелтерів Кам’янського за підтримки  італійської юридичної компанії RiDiamo Onlus – партнера-донора гуманітарного проєкту «Рятуємо життя» – зробили велику ігрову кімнату для дітей різного віку. 

У прихистки Запоріжжя та Кривого Рогу постійно везуть продукти, щоб організувати повноцінне харчування. Наприклад, макаронні вироби, солодощі, крупи, борошно, соки, овочі та багато іншого. Постачають також індивідуальні набори смаколиків. 

Звісно, це не замінить домашнього затишку, але допоможе людям почуватися більш захищеними.

Нещодавно партнери проєкту – італійська організація Usborne і її представник Francesca Gusti – організували збір донатів, щоб придбати книги та ігри англійською мовою для дітей України. «Рятуємо життя» закупив і доставив ці корисні подарунки маленьким читачам у Запоріжжі й Кам'янському. 

Допоки країна потерпає від нападу ворогів, гуманітарний проєкт «Рятуємо життя» дбатиме про українців, котрим складно самотужки впоратися з викликами війни. Більше інформації про діяльність ініціативи можна дізнатися на офіційному сайті Saving Lives: https://savinglives.scm.com.ua/

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.