Эта страница еще не переведена на русский язык
Важная новость 24.02.2023 Читать 7 мин

За рік війни Метінвест спрямував на допомогу Україні понад 3,1 млрд грн

В умовах повномасштабного вторгнення РФ Група Метінвест стала надійною опорою для економіки, армії, мирних мешканців і своїх співробітників. З 24 лютого 2022 року компанія спрямувала на допомогу Україні понад 3,1 млрд грн.

Уже рік триває героїчна боротьба України за свою свободу та незалежність. З перших днів повномасштабного вторгнення РФ стало зрозуміло: головна зброя українців – це єдність. Тож Метінвест мобілізував усі свої ресурси на те, щоб адаптувати бізнес під нові військово-політичні реалії та водночас допомогти країні протистояти ворогу. Головні зусилля компанії спрямовані на підтримку економічної, оборонної та соціальної галузей.  

Ми допомагаємо мирним людям, які постраждали від воєнної агресії РФ – привозимо продукти, ліки. Наші енергетики, часто ризикуючи власним життям, відновлюють світло, повертаючи до українських міст і селищ мирне життя. Ми допомагаємо українській армії та силам ТрО. Там, де це можливо, ми працюємо для потреб фронту. Наші металургійні комбінати виробляють протитанкові їжаки та сталь для бронежилетів. І ми не плануємо зупинятися. Допомагатимемо Україні та українцям стільки, скільки потрібно.

— Рінат АХМЕТОВ, акціонер Групи Метінвест

Якщо на початку війни компанія прагнула закривати нагальні потреби військових і цивільних, то зараз її дії спрямовані на довготривалу стратегічну підтримку. Читайте лонгрід, щоб дізнатися більше про внесок Метінвесту в сьогоднішню сталість України та майбутню перемогу. 

ЦИФРА РОКУ

За рік повномасштабної війни Метінвест спрямував на підтримку України понад 3,1 млрд гривень

2022-й рік став серйозним викликом для Метінвесту. Компанія втратила операційний контроль над своїми найбільшими підприємствами у Маріуполі – меткомбінатом ім. Ілліча та Азовсталь, РФ заблокувала українські морські порти. Згодом через енергетичний терор ворога почалися проблеми зі стабільним електропостачанням. Ще більше труднощів додала ситуація на ринку, як-от зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, підприємства Метінвесту працюють з різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні й економічні чинники.

Що на підприємствах?

Підприємства Метінвесту в Україні працюють під постійною загрозою ворожих обстрілів. Активи Групи в Маріуполі та Авдіївці постраждали внаслідок бойових дій, тоді як Маріуполь наразі тимчасово окупований. Крім того, на роботу Метінвесту негативно впливають логістичні обмеження, перебої з енергопостачанням, зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, інші підприємства Групи працюють із різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники.

На початку 2023 року український уряд дозволив імпорт електроенергії з ЄС, що дало змогу полегшити ситуацію з дефіцитом електроенергії на місцевому рівні. Метінвест скористався цією можливістю для закупівлі імпортної електроенергії для власних виробничих потреб, що дає змогу збільшувати квоти на постачання електроенергії (за відсутності аварійних відключень). 

 Це позитивно вплинуло на роботу Групи. Зокрема, очікується поступове збільшення обсягу завантаження залізорудних активів Групи у Кривому Розі щонайменше до 30% від довоєнного рівня та збереження фокуса здебільшого на виробництві окатків. Імпорт електрики також забезпечив більш стабільну роботу та гнучкість асортименту продукції на «Каметсталі» та спільному підприємстві «Запоріжсталь». Зараз працюють дві доменні печі на кожному з підприємств. Загалом у 2022 році Метінвест (включно зі спільним підприємством) налагодив виробництво 24 нових видів продукції.


У 2022 році Метінвест налагодив виробництво 24 нових видів продукції

Покровська вугільна група зараз працює приблизно на 80% від довоєнної потужності. Триває будівництво 11-го блоку з видобутку вугілля. Вугілля видобувають в чотирьох очисних забоях, а ще чотири забої планується ввести в експлуатацію у 2023 році.

Пріоритетом Метінвесту залишається турбота про своїх співробітників, які забезпечують виробничий процес. На всіх підприємствах є бомбосховища, укомплектовані для тривалого перебування людей. В укриттях є вода, їжа й ліки.

Найголовніше завдання бізнесу у воєнний час — разом з усією країною працювати на перемогу. Сплачувати податки, підтримувати армію та економіку, піклуватися про людей. У 2022 році українські, асоційовані та спільні підприємства інвестиційної групи SCM Ріната Ахметова сплатили 73,2 млрд грн податків та зборів. З цієї суми 20,5 млрд грн податків і зборів торік перерахувала до бюджетів усіх рівнів в Україні Група Метінвест з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств.

Метінвест продовжує боротьбу з крадіжкою з боку рф, яка незаконно вивезла понад 234 тисячі тонн металопродукції компанії з Маріуполя. Зокрема, 16 підприємств Групи подали позови до Європейського суду з прав людини проти Росії за шкоду, заподіяну майну та власності Групи в Маріуполі й на інших територіях України з 24 лютого 2022 року.

Комбінат-фортеця

Через окупацію Маріуполя об’єктивно оцінити масштаби збитків, завданих ворожими обстрілами комбінату ім. Ілліча та Азовсталі, наразі неможливо. Проте компанія ретельно відстежує та документує всі випадки злочинів – це є частиною судової справи проти РФ. Після перемоги України компанія планує повернутися до Маріуполя, щоб за кошти від репарацій брати участь у відновленні міста і його підприємств. 

Через цю безглузду війну ми вже ніколи не зможемо повернути 500 співробітників та членів їхніх сімей. Для нас втрата людей – це набагато більша трагедія, ніж втрата активів.

— Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест

Завдяки мужності українських воїнів, які 86 днів тримали оборону Азовсталі, комбінат став символом незламності всієї України. Окрім того, бомбосховища підприємства, які заздалегідь облаштували всім необхідним, зберегли життя тисяч мирних маріупольців. 

З лютого 2023 року стартував проєкт «Серце Азовсталі». Він передбачає підтримку захисників Маріуполя та членів родин загиблих, полонених і безвісти зниклих оборонців комбінату-фортеці. На це Рінат Ахметов виділив мільярд гривень. «Серце Азовсталі» реалізуватимуть за сприяння Метінвесту в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт.

У прифронтовому регіоні знаходиться ще одне підприємство Метінвесту, яке щодня потерпає від ворожих обстрілів. Попри те, що Авдіївський коксохімічний завод у режимі холодної консервації, там залишаються приблизно 200 працівників, які слідкують за безпекою обладнання. 

З першого дня війни Метінвест долучився до мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова, мета якої – зберегти життя захисників. Станом на сьогодні на потреби української армії направлено понад 1,6 млрд грн. 

БРОНЯ ДЛЯ СИЛЬНИХ

З 24 лютого 2022 року Метінвест надав оборонцям понад 150 тис. бронежилетів і 25 тис. касок. Якісна амуніція захищатиме життя воїнів від ворожих куль та уламків.

Загалом компанія забезпечила бронежилетами кожного десятого воїна в ЗСУ. Також броню отримують оборонці інших силових підрозділів – Національної гвардії, Головного управління розвідки, Державної прикордонної служби тощо. Дбає компанія і про захист працівників комунальних підприємств, рятувальників, військових медиків, представників національних ЗМІ, адже вони працюють у зоні бойових дій і теж наражаються на небезпеку.

Три тисячі бронежилетів, які нещодавно отримали нацгвардійці на Запорізькому напрямку, сертифіковані й відстріляні, мають клас захисту 4+

Під час війни корисною розробкою фахівців Метінвесту стали спеціальні мобільні укриття. Металева конструкція 2х6 метрів призначена для зміцнення окопу та додаткового захисту воїнів. Вона доволі легко розбирається й переміщується між бойовими позиціями. Всередині укриття є зони для відпочинку, а також для облаштування мінімального побуту. Наразі Метінвест виготовив і відвантажив на передній край 123 такі споруди. Більшість їде на найгарячіші ділянки фронту – Авдіївку, Бахмут і Запоріжжя. 

Мобільне укриття витримує удар 152-міліметрових артилерійських снарядів

Від початку повномасштабної війни зі сталі Метінвесту зроблено понад 80 тисяч протитанкових їжаків. Додатково підприємства компанії та партнери виготовляють й інші металовироби для потреб армії: шиповані ланцюги, мінібастіони, саперні кішки для дистанційного розмінування територій, полум’ягасники, будівельні скоби, піхотні лопати, багатомісні умивальники тощо. 

З гарячекатаного листа, який постачає Метінвест-СМЦ, спеціалісти виготовляють елементи жорсткого захисту техніки – позашляховиків, медичного транспорту, автівок комунальних служб та іншого обладнання, що працює в зоні обстрілів. Серед важливих надбань фахівців Метінвесту – броньовані щити для операторів крупнокаліберної зброї. 

Під час холодів особливо на часі польові пічки, які Метінвест виготовляє власними силами та у співпраці з партнерами. Зі сталі Метінвесту зроблять приблизно 5 тисяч засобів обігріву для військових і мешканців прифронтових регіонів. Щоб повністю закрити сезонні потреби, Метінвест передає воїнам тверде паливо, зимові однострої, термобілизну та взуття. 

Напередодні 2023 року понад 7 тис. співробітників компанії, які служать у лавах ЗСУ, отримали комплекти теплих речей. На це спрямовано майже 12 млн грн.

Для забезпечення надійного електроживлення військових об’єктів та обладнання Метінвест передав оборонцям України 273 генераторів та мультизарядних станцій. 

Технологічні помічники

Щоб зміцнити обороноздатність української армії, Метінвест налагодив системне доставлення на фронт військової техніки та обладнання. Окрім витрат на придбання, компанія бере на себе всі організаційні питання щодо пошуку, закупівлі й постачання дефіцитних товарів.

Компанія вже передала військовим 1200 дронів. У такій кількості більше ніхто з приватного бізнесу не постачає БПЛА в армію. За допомогою дронів захисники можуть збирати та передавати дані про пересування чи розташування ворога, виявляти ворожі сили й техніку, дистанційно корегувати артилерійський вогонь. 

Одна з останніх великих партій дронів відправилася до українських розвідників. Бійці отримали 50 одиниць DJI Mavic 3

Окрім того, Метінвест передав бійцям майже 1700 тепловізорів і 321 автівку, зокрема «швидкі». Для заправлення машин надано понад 1,1 млн літрів пального. Також Метінвест відправляє на фронт медичні вантажі. Рятувати поранених бійців уже допомагає понад 31 тисяча кровоспинних турнікетів та аптечок, інше медичне обладнання, ліки й витратні матеріали. А ще у співпраці з благодійним фондом PULSE компанія сприяє розвитку тактичної медицини в Україні. На організацію навчання військовослужбовців у зоні бойових дій Метінвест спрямував 6,2 млн грн.

– Група Метінвест усіляко підтримує військових, які мужньо протистоять загарбникам і крок за кроком звільняють нашу землю. Ми розуміємо, що саме завдяки ЗСУ підприємства компанії мають змогу працювати, щоб підтримувати економічну сталість України та дбати про людей. Тому Метінвест робить усе можливе, щоб воїни мале сучасне обладнання, техніку та надійний захист. Віримо, що це допоможе захисникам і захисницям більш ефективно нищити ворога та берегти себе – заради нашої спільної перемоги, – зазначив генеральний директор Групи Метінвест Юрій РИЖЕНКОВ

Від початку повномасштабної війни Метінвест швидко переорієнтував формат своїх соціальних програм на вирішення гуманітарних проблем українців. У перші місяці вторгнення й донині найбільш вразливими категоріями є переселенці, мешканці прифронтових та деокупованих регіонів.

Підтримка для найвразливіших

Щоб не допустити гуманітарної кризи в Україні, Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова запустив проєкт «Рятуємо життя». Кількість громадян, які отримали від нього допомогу, щодня збільшується й уже сягнула 425 тисяч осіб.

Окрім забезпечення харчовими продуктами та засобами гігієни, «Рятуємо життя» має низку інших напрямків роботи, як-от розвиток протезування. Спільно з Проєктом підтримки протезування в Україні ініціатива повертає до повноцінного життя військових і цивільних, які постраждали під час війни. Наразі процедуру фізичної реабілітації проходять 33 людини. Читайте історії Дениса Денисенка та Романа Тернового.

«Рятуємо життя» допомагає в психологічному відновленні, навчанні та реінтеграції постраждалих від війни жінок і дітей. Завдяки реалізації програми «Незламна мама» спільно з «Фондом Маша» підтримку отримали вже 140 осіб. Про шлях від спустошення до наповненого життя розповідаємо в «Щоденнику незламної мами»

Загалом 173 українці отримали психологічну підтримку та беруть участь у програмі протезування від гуманітарного проєкту «Рятуємо життя»

Благодійна ініціатива Метінвесту й Фонду Ріната Ахметова також підтримує допомагає облаштовувати шелтери для переселенців; займається постачанням ліків, обладнання й витратних матеріалів в українські медзаклади. 

Читайте більше про рік діяльності проєкту за посиланням.

ДОДАТКОВІ ФАКТИ

Медичні вантажі до лікарень Запоріжжя, Кривого Рогу, Кам’янського, Покровська й Авдіївки доставляють і за окремою програмою, яку реалізує Метінвест і Фонд Ріната Ахметова. Загальна сума допомоги медикам у межах двох проєктів складає понад 175 млн грн. Також, попри війну, металурги компанії відвантажують лікарням медичний кисень, від початку 2022 ріку – понад 1600 тонн. А ще компанія встановлює в медзакладах системи резервного живлення та допомагає укріплювати приміщення й життєво важливе обладнання за допомогою своєї сталі.

Поруч у найважчі часи

Метінвест усіляко допомагає українцям пережити складні часи. Мешканцям прифронтових регіонів, як-от Авдіївка, компанія передає печі для обігріву, тверде паливо, бензопили. А співробітники підприємств Метінвест Покровськвугілля напередодні холодів мали змогу отримати вугілля.

Гуманітарні вантажі по міським укриттям Авдіївки за власною ініціативою доставляють співробітники АКХЗ

У містах присутності Метінвест допомагає облаштовувати «Пункти незламності» – місця, де завжди є електрика, тепло й інтернет. У Кам’янському один із таких працює на базі 35-ї Державної пожежно-рятувальної частини, куди Каметсталь передав генератор, пально-мастильні матеріали, електрообігрівач, а також запас питної води, аптечок і засобів гігієни. 

Щоб мешканці Покровської громади завжди були з теплом, Метінвест придбав п’ять сучасних дизельних електростанцій, призначених для підтримки безперебійної роботи котелень під час відключення світла. Всього компанія передала на соціальні об’єкти в містах присутності 11 генераторів. 

У випадку надзвичайних ситуацій Метінвест також швидко приходить на допомогу містам. У жовтні 2022 року працівники запорізьких підприємств компанії допомагали ліквідовувати наслідки ворожих атак. У складі аварійних бригад вони були залучені до розбирання завалів житлового будинку в центрі Запоріжжя.

Щоби зберегти команду

Попри втрату підприємств у Маріуполі та зупинку заводу в Авдіївці, Метінвест робить усе можливе, щоб зберегти свою команду. Для цього працює велика програма підтримки співробітників-переселенців, які евакуювалися на підконтрольну Україні територію. Людей розміщують у тимчасових прихистках – для цього організовано більш як 6000 спальних місць. У шелтерах створюють комфортні побутові умови, родини переселенців забезпечують продуктами, засобами гігієни та предметами першої потреби. 

ПРО ВОЛОНТЕРСТВО

Окрім глобальної підтримки від Метінвесту як великого бізнесу, в компанії розвинувся потужний волонтерський рух. Активісти підприємств збирають речі для переселенців, роблять окопні свічки, готують смаколики військовим, здають кров для поранених бійців, опікуються шелтерами й гуманітарними центрами. Усе це відбувається на додачу до основної зайнятості на активах Групи.  

В умовах війни Метінвест допомагає українцям знайти роботу та пройти перенавчання за робочими професіями. З лютого 2022 року компанія працевлаштувала понад 6,2 тис. осіб, з них 1,6 тис. – з Маріуполя й Авдіївки. Таким працівникам компанія надає значну матеріальну підтримку у вигляді різних компенсацій, соціальних пільг, гуманітарної допомоги й гарантованого заробітку – все, щоб люди змогли облаштувати побут і розпочати нове життя.

Наразі найбільша потреба в підсиленні команди є на підприємствах Метінвест Покровськвугілля, а всього в компанії відкрито понад 650 вакансій. Працевлаштуватися пропонують не тільки покровчанам, а й мешканцям з різних куточків України. Усім, хто вирішить підтримати вугільну галузь, Метінвест гарантує достойну оплату праці, надбавки за роботу на близькій до зони бойових дій території та соціальні бонуси.

Водночас продовжується професійна підготовка нового покоління фахівців у галузі ГМК. Для цього восени 2022 року 442 студенти розпочали навчання за сучасними інженерно-технічними спеціальностями в університеті Метінвест Політехніка. Для співробітників Метінвесту та їхніх дітей освіта безплатна.

Окрім фізичного комфорту, компанія дбає про ментальне здоров’я своїх співробітників і членів їхніх сімей. Для цього працює унікальний сервіс психологічної підтримки «Метінвест – разом!». За дев’ять місяців його фахівці провели понад 2500 індивідуальних та групових консультацій. 

В умовах повномасштабної війни Метінвест продовжує бути надійною опорою України. А після перемоги братиме активну участь у її відновленні. Так, попереду на нас чекає багато роботи. Але ми знаємо, для чого працюватимемо – заради щасливого життя в мирних містах та успішній незалежній країні. 

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.