This page hasn't been translated into English yet.
Interview 7/10/2023 Read 5 min

Юрій Риженков: «росія зірвала всі маски. Ми маємо повне право стягувати збитки, які вона завдала Метінвесту»

Генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков у великому інтерв’ю для проєкту FAQ talks розповів про основні аспекти життя найбільшої приватної компанії України й трансформацію її підприємств під час війни. Однією з найактуальніших тем стала розмова про вплив війни на майбутнє компанії, перебудову процесів всередині Метінвесту й притягнення агресора до відповідальності.

Складне запитання: як діятиме компанія, якщо війна триватиме довго й не завершиться цього року?

Ми вже перелаштували компанію на воєнні рейки, тому будемо й надалі посилювати ефективність цієї роботи, будемо й надалі допомагати державі. Якщо ми вже прожили півтора року під час війни, перебудували логістику й продажі, то ми можемо витримати довго. Метінвест — витривала компанія.

Тобто ми пройшли певну кризу, а зараз переходимо до операційної ефективності? 

Майже завжди з 2014 року ми жили в кризі. Війна розпочалася у 2014-му, а потім на світових ринках сталася криза, під час якої нам доводилося жити. Метінвест під це підлаштовувався. Потім в Україні були різні політичні кризи, які теж позначилися на економіці, нічого з цим не вдієш. Тому ми вже знаємо, як із цим працювати, й можемо жити довго. Так, це неприємно. Так, це буде складно, але я думаю, що ми можемо витримати. Якщо хтось думає, що Україна не готова до тривалої війни, то я вважаю, що це не так.

Генеральний директор у воєнний час. Як змінився ваш особистий підхід до роботи? 

Звичайно, змінився. Треба більше делегувати, більше довіряти людям, з якими ти працюєш, дозволяти їм ухвалювати рішення. До цього вторгнення, після кризи 2014-2015 років, десь із 2016-2017 по 2022 рік усі вже працювали як business as usual. Коли це business as usual, у компанії діє багато процедур, правил, різних регламентів, і люди їх дотримуються. Але коли розпочинається криза, така як вторгнення, як повноцінна гаряча війна, що приходить до тебе в дім, тут потрібно відступати від правил і процедур, більше делегувати, більше довіряти людям. Ухвалювати рішення, які потрібні в той момент і в тому місці, де вони перебувають. І це основне, що змінилося.

Якщо хтось думає, що Україна не готова до тривалої війни, то я вважаю, що це не так.

Частина майбутнього, мабуть, це притягнення до відповідальності агресора — росії, за те що вона зробила. Але тут відповідальність різна — й фінансова, й економічна, й людські втрати. Що Група робить сьогодні в цьому напрямі?

Щодо людських втрат, то тут держава має звертатися до міжнародних судів, як це було зроблено. Ми навіть маємо перші висновки цього суду — є ордер на арешт. Якщо говорити про фінанси, то компанія документує всі збитки, які вона зазнає від російської агресії, і подає це до Європейського суду з прав людини. Так ми намагаємося притягти до відповідальності російську федерацію та компенсувати збитки.

Наскільки можна порівнювати 2014-й і минулий рік? Адже тоді фактично відбулася перша агресія росії, і це дуже позначилося на Групі та її підприємствах. Коли було важче?

Порівнювати точно можна. Тим більше, що сьогодні немає жодної різниці між окупованою частиною Донецької, Луганської області, окупованим Кримом та іншими областями України. Всюди, куди приходить росія, вона окупує наші землі. І несе відповідальність за все, що там відбувається. 

А у 2014 році було по-різному. Адже росія не визнавала, що це вона прийшла в Донбас. Вона визнавала те, що пішла в Крим, тому наша сестринська компанія ДТЕК позивалася саме до російської федерації через націоналізацію своїх активів у Криму, але в Донбасі це було зробити неможливо. Тому що позицією росії було «их там нет», що все це якийсь умовний «народ Донбасу». А зараз всі маски зірвані, й ми розуміємо, що це суто росія. І сама росія визнає, що це вона. Тому зараз ми маємо повне право стягувати збитки, які вона спричинила в Донбасі, так само як і те, що вона спричинила в Маріуполі чи в Авдіївці й таке інше.

Всі маски зірвані. Зараз ми маємо повне право стягувати збитки, які росія спричинила в Донбасі, так само як і те, що вона спричинила в Маріуполі чи в Авдіївці

Сьогодні ми відчуваємо, що досягли дна, — ми торкнулися його та рухаємося вгору. Чи справді є ризики?

Є декілька аспектів щодо цього. Іде війна, й ми наразі не знаємо, скільки ще вона триватиме. Скільки втрат зазнає компанія, зазнає Україна. Тому говорити, що ми вже пройшли дно та йдемо вгору, — ще зарано. Хоча ми віримо в контрнаступ України, ми віримо в успіх. 

З іншого боку, така сама ситуація у світовій економіці: ми зараз ще не увійшли в кризу. Ми лише крокуємо до світової економічної кризи. Потрапимо в цю кризу чи ні — наразі невідомо.

Багато чинників свідчать про те, що потрапимо. Але є й оптимісти, які говорять, що впораємося і зможемо уникнути серйозної кризи. Це буде таке собі плато. А потім знову підемо вгору.

Тому тут я був би обережним і готувався до нових випробувань разом із компанією. Подивимося, де ми можемо бути більш ефективними, більш гнучкими. Ми налаштовані оптимістично, але готуємося до будь-якого сценарію. 

Повна версія інтерв’ю доступна на офіційному каналі Групи Метінвест у YouTube: 

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.