This page hasn't been translated into English yet.
Modernization 8/2/2023 Read 4 min

На фабриці «Свято-Варваринська» завершили реконструкцію флотаційного відділення

Завершилась реконструкція флотаційного відділення збагачувальної фабрики «Свято-Варваринська» Метінвест Покровськвугілля. Модернізація підприємства тривала чотири роки.

Передумовою для реконструкції стала зміна гранулометричного складу рядового вугілля, яке видобувають гірники шахтоуправління «Покровське». Зі зміною гірничо-геологічних умов, а також віддаленням видобувних дільниць від стовбурів, кількість дрібних класів вугілля почала зростати. Викидати таке вугілля недоцільно і дорого, враховуючи вартість концентрату. Тому постало питання про реконструкцію технологічного виробництва фабрики так, щоб уловлювати найдрібніші частки.

Для того, щоб збільшити навантаження на фабрику, необхідно було розширити флотаційне відділення. Роботи виконувались в кілька етапів. Спочатку встановили дві додаткові флотоколони. Потім новий гіпербаричний фільтр і кілька компресорів. Насамкінець – ще дві флотоколони.

ФАКТ

Під час будівництва «Свято-Варваринської» за основу технології збагачення було взято не тільки європейський досвід, а й імпортне обладнання, яким і сьогодні повністю оснащений виробничий процес підприємства.

– Колонна флотація для збагачення вугілля в Україні більше ніде не застосовується. Вона має низку переваг. Основна з них – малі виробничі площі. Традиційні флотомашини мають велику площу, а колонні агрегати витягнуті вертикально. Як показала практика, вони менш енерговитратні. Тут не використовується жодних обертових механізмів, а для роботи потрібні тільки повітря і вода. Головне – підібрати правильний режим і результати не змусять на себе чекати, – зазначає директор з виробництва Олексій БОБИР.

Наразі монтаж і налаштування нового обладнання завершено. Воно працює на повну силу і чудово вписалося в загальний технологічний ланцюжок фабрики. У планах перспективного розвитку шахтоуправління стоїть збільшення обсягів видобутку вугілля. Фабрика має бути готова до того, щоб збільшити годинне навантаження, що, своєю чергою, збільшить продуктивність усього підприємства.

На початку реконструкції ніхто не міг припустити, що в країні почнеться повномасштабна війна. Перші місяці після лютого 2022 року були дуже напруженими. Однак ситуація змінилася і проект із модернізації підприємства вдалося завершити вчасно. Це стало можливим завдяки тому, що все необхідне європейське обладнання було завезено заздалегідь.

– Оскільки фабрика з самого початку працює на імпортному обладнанні, наші фахівці з ним були добре знайомі. Тому на завершальному етапі реконструкції ми обійшлися без участі представників заводів-виробників. Роботи з монтажу та пусконалагодження виконували підрядні організації під керівництвом фахівців збагачувальної фабрики. Додаткове обладнання успішно інтегровано в уже наявний процес автоматизації, працівники лише контролюють його роботу, – підсумував Олексій Олексійович.

Частиною реконструкції флотаційного відділення стала модернізація компресорної. Додаткові флотоколони та гіпербаричний фільтр – це обладнання, яке потребує великої кількості стиснутого повітря. Наявні компресори не могли забезпечити достатній обсяг. Тому було ухвалено рішення про встановлення центробіжних компресорів, які мають меншу енерговитратність і високу продуктивність.

ЦИФРА

Після реконструкції підприємство здатне переробляти до 8,4 млн тонн рядового вугілля за рік без зменшення ефективності виробництва.

Щоб освоїти нове обладнання, колектив пройшов навчання без відриву від виробництва. На цій ділянці працюють п’ятеро співробітників. У зміні компресорну обслуговує один машиніст компресорних установок. Він стежить за показаннями приладів, вносить необхідні дані в журнал, а також передає свідчення диспетчеру, який регулює роботу всієї фабрики.

– Я обслуговую гвинтові компресори з повітряно-масляним охолодженням. У процесі реконструкції додалося нове обладнання – дві потужні турбіни, – розповідає машиніст компресорних установок Оксана ЛЕВЧЕНКО. – Кожна з них здатна накачати до восьми тисяч кубометрів стиснутого повітря за годину. Це посилило продуктивність флотаційного відділення, а також суттєво економить електроенергію. Та й умови праці в самій компресорній покращилися – знизилася температура в приміщенні.

Позитивні зміни відзначає весь колектив. Унікальність проекту реконструкції підприємства полягає ще й у тому, що все додаткове обладнання було встановлено і введено в експлуатацію в рамках чинного виробництва. Фабрика не зупинялась ні на хвилину.

– Розширений фронт флотації дав змогу якісніше збагачувати вугілля дрібного класу. Покращилася і зольність концентрату, оскільки швидкість флотації знизилася, що збільшило якість продукції. Наразі незалежно від коливань зольності відбувається стабільний випуск концентрату в межах режимних карт. Також модернізація позитивно вплинула на роботу гіпербаричних фільтрів. Це знизило витрату електроенергії, яка в збагаченні є найдорожчою частиною, – зазначає начальник технологічної зміни Денис ЛЮТИЙ.

Під час війни додалися свої складнощі. Кількість людей скоротилася від 30 до 50% на деяких дільницях. Отже, навантаження лягло на персонал, що залишився. Однак люди з розумінням поставилися до ситуації й роблять усе від них залежне. Наразі є вакансії машиністів насосних установок і машиністів установок збагачення. Але основний кістяк колективу зберігся. Це досвідчені фахівці, які працюють на підприємстві не один рік. Працівники фабрики зараз здатні виконувати кілька операцій за зміну.

– Завдяки реконструкції всі технологічні процеси на фабриці автоматизовані. Конкретно у флотаційному відділенні фізичний вплив людини мінімальний. Тут було встановлено золоміри, які фіксують показники якості, і диспетчер може вчасно відрегулювати фактори. Тому на даній ділянці можливе суміщення кількох операцій одним працівником, який чітко слідує вказівкам диспетчера, – розповідає Денис.

Паралельно зі встановленням додаткового обладнання відбувалася заміна металоконструкцій опорних модулів основного виробництва. Збільшено надійність опорних металоконструкцій деяких модулів головного корпусу. Там, де укріплення було здійснити неможливо, виконано повну заміну непридатних до експлуатації металоконструкцій і підпокрівельних ферм. Також забезпечено відновлення цілісності настилів у зонах переміщення працівників фабрики.

– Після заміни модулів стало набагато зручніше пересуватися з позначки на позначку. Покращився доступ до флотоколон. Та й дві нові флотоколони виросли на моїх очах. Усе це відбувалося досить швидко. Хоч роботи й додалося, але ми встигаємо, оскільки все автоматизовано. Тому, попри збільшене навантаження, зі своїми обов’язками я справляюсь, – каже апаратник вуглезбагачення Марина МАНДРИГЕЛЯ.

Фабрика «Свято-Варваринська» виробляє продукцію для металургійних підприємств. Нині невеликий колектив збагачує все рядове вугілля, яке видобувають кілька тисяч працівників шахтоуправління. Це дуже велика відповідальність. Після реконструкції підприємство здатне переробляти до 8,4 млн тонн рядового вугілля за рік без зменшення ефективності виробництва.

Олександр ІЩЕНКО, головний інженер ЗФ «Свято-Варваринська»:

– У процесі реконструкції фабрики було запроваджено низку змін у виробництві. Одна з них – це відмова від класифікованої флотації, в процесі якої використовується ряд складного обладнання. Воно потребує постійного догляду та є дуже енерговитратним. Після тривалого періоду пошуків та технологічних експериментів було прийнято рішення зупинити частину насосів, що дало змогу заощадити електроенергію. Усереднене живлення флотоколон дає змогу спростити їхнє обслуговування. У такому разі не потрібно налаштовувати під кожну колону водоповітряний режим, підбирати реагенти тощо. Також видалено зі схеми декілька десятків гідроциклонів, що вивільнило персонал. Враховуючи воєнний час, коли кількість працівників суттєво зменшилася, це стало виходом зі скрутного становища. Попри те, що було спрощено технологічну схему збагачення, фабрика не втратила ефективності процесу флотації. А, розширивши її фронт, ми досягли максимального вилучення горючої маси. Якщо до реконструкції зольність відходів флотації становила близько 78%, то зараз ми маємо 82%.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.