Эта страница еще не переведена на русский язык
ЗМІ про нас 27.09.2023 Читать 4 мин

«Ця війна є особистою не лише для Метінвесту, а й для всіх українців» — інтерв'ю BBC з Олегом Давиденком про стратегію Метінвесту з омани ворога

Поки триває війна росії проти України, BBC Ukrainecast залишається на передовій, всебічно висвітлюючи перебіг війни. Сьогодні BBC вирішила відійти від традиційних дискусій і ближче ознайомитися з незвичайною стратегією гірничо-металургійної Групи Метінвест. Компанія, що володіє металургійним комбінатом «Азовсталь» у Маріуполі, нещодавно розпочала виробництво макетів — копій зброї, розроблених для того, щоб ошукати російську армію.

Олег Давиденко

– До нас приєднався Олег Давиденко, директор Департаменту корпоративних комунікацій Метінвесту, який розповість про процес виготовлення макетів.

– Кілька місяців тому ми запустили цю виробничу лінію, щоб досягти максимальної подібності до реальної зброї. Спочатку ми збирали фотографії справжньої техніки, зокрема українських, американських та європейських моделей. А після налагодження технології масштабували виробництво. Ми вже виготовили близько 250 макетів та постійно розширюємо наш арсенал.

– Як їх використовують на передовій?

– Їх встановлюють на бойових позиціях як реальну зброю, щоб створити хибне уявлення про розміщення військових підрозділів. Роль макетів полягає у відволіканні ракет, снарядів або дронів російських окупантів.

– Можете нам розповісти, які копії ви робите? Це танки, артилерія чи щось інше?

– Насамперед ми зосередилися на виготовленні копій артилерійських систем, особливо гаубиць, таких як українська Д-20 та американські моделі. Ми також наважилися на створення радіолокаційних систем. Залежно від складності роботи, виготовлення деяких із них займає 4-5 днів, а, наприклад, радіолокаційних систем – 20-30 днів.

– А як щодо вартості, порівняно з реальною зброєю?

 Різниця дуже велика. Один макет коштує близько 1000 доларів проти 2-4 мільйонів доларів за справжню гаубицю. 

– Вибачте, ви б не могли повторити? Скільки коштує фальшива гаубиця?

 Виробництво коштує близько 1000 доларів. Це майже в тисячу разів дешевше за вартість справжньої гаубиці. До того ж ракети чи снаряди, які використовують наші супротивники для знищення макетів, також дорогі. 

– Це працює? Вам вдалося ошукати росіян?

 Безумовно. Попит на нові макети зростає, і це свідчить про те, що вони ефективно виконують свою функцію.

 Ми маємо кілька запитань для вас від наших слухачів. «Чи є способи, за допомогою яких росіяни можуть відрізнити макет від справжньої цілі?»

– Наша головна мета – автентичність. Через камеру дрона наші макети виглядають як справжні. За нашими спостереженнями, вони часто стають мішенню – їх знищують незабаром після встановлення, що свідчить про їхню реалістичність.


– «Привіт, Ukrainecast. Я Макс із Мюнхена, Німеччина. Мені цікаво, чи може українська тактика створення муляжів піти далі, наприклад, будувати цілі потьомкінські (бутафорні) села, на які росіяни витрачатимуть свій час і ресурси, поки вони намагатимуться їх захопити? Або чи є вона життєздатною в епоху супутникових знімків та GPS?». Що ви думаєте про цю ідею, Олеже?

 Це цікава ідея, Максе. Я вважаю, що наші збройні сили активно вивчають стратегії обману. Ми готові виготовляти будь-які муляжі, які вважатимемо корисними. І ми відкриті до запитів від наших збройних сил, аби допомогти їм.

 Пане Давиденко, чи можна сказати, що ця війна є особистою для Метінвесту? Адже компанія має донецьке коріння, а місто зараз окупувала росія. Метінвесту належить «Азовсталь», яку майже повністю зруйнували росіяни, а Маріуполь також окупований росією. Це відчувається, як щось дуже особисте?

– Безперечно. Для нас війна розпочалася не 18 місяців тому, а майже десять років тому. Спочатку ми перебували в Донецьку, та потім нам довелося переїхати до інших міст. А те, що трапилося з Маріуполем, – це трагедія для всіх українців. Тому ця війна є особистою не лише для Метінвесту, а й для всіх українців. Ми робимо все можливе, щоб перемогти ворога та бути незалежними, й цей суверенітет – найголовніше, за що ми боремося.

– Що сталося з вашими співробітниками з Маріуполя? Ви змогли їх вивезти?

 Так, ми допомогли евакуювати понад 15 000 людей із Маріуполя до безпечніших міст, таких як Кам'янське, Запоріжжя та Кривий Ріг. Багато з них знайшли роботу на наших заводах у цих регіонах.

 Пане Давиденко, дуже дякуємо, що поспілкувалися з нами.

 – Дякую за запрошення.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.