Эта страница еще не переведена на русский язык
Важная новость 05.06.2023 Читать 7 мин

На шляху до перемоги: Метінвест спрямував на допомогу Україні 3,7 млрд грн

Групі Метінвест – 17 років. Від свого заснування компанія крокує разом з Україною. І зараз, у час найскладніших випробувань, також не залишається осторонь та демонструє приклад незламності. Від початку повномасштабної війни Метінвест спрямував на допомогу державі та її громадянам 3,7 млрд грн, з яких більш як 2 млрд грн — на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова.

Усі 17 років Метінвест інвестував у розвиток виробництва й добробут України. А в умовах повномасштабного вторгнення мобілізував усі свої ресурси, щоб наблизити перемогу. Реагуючи на актуальні потреби, що виникають в країні, компанія водночас працює з фокусом на майбутнє та будує плани щодо відновлення держави після перемоги. Зараз Метінвест – не просто український бізнес, це надійна опора України в оборонній, економічній і соціальній галузях. 

КРОКУЄМО РАЗОМ

За п’ятнадцять місяців повномасштабної війни Метінвест спрямував на допомогу Україні понад 3,7 млрд гривень

Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест:

– Раніше ми тішилися, що нашу сталь обирають для будівництва кораблів, зведення мостів і величних споруд. А тепер ми пишаємося, що сталь Метінвесту рятує життя воїнів, дбає про їхній комфорт на передовій, стоїть на варті українських кордонів. У мирному житті команда Метінвесту була опорою економічної сталості України, а зараз наші люди воюють за незалежність батьківщини на передовій і в тилу. Так, ми не обирали війну. Однак наш вибір – боротися. За свободу, самоідентичність і майбутнє, що подарує перемога.

Напередодні 17-річчя компанії розповідаємо про основні проєкти Метінвесту, реалізовані за п’ятнадцять місяців повномасштабної війни. Читайте лонгрід, щоб дізнатися більше.

Підприємства Метінвесту в Україні працюють під постійною загрозою ворожих обстрілів. Активи Групи в Маріуполі та Авдіївці постраждали внаслідок бойових дій, тоді як Маріуполь тимчасово окупований. З початку повномасштабної війни на роботу Метінвесту негативно впливають логістичні обмеження, перебої з енергопостачанням, зростання собівартості виробництва та падіння цін на окремі види продукції. Попри все, інші підприємства Групи працюють із різним рівнем завантаження, зважаючи на безпекові, логістичні, енергетичні, економічні та інші чинники.

З початку 2023 року, після стабілізації енергопостачання, Групі вдалося поступово збільшити обсяг завантаження залізорудних активів у Кривому Розі щонайменше до 30% від довоєнного рівня та зберегти фокус на виробництві окатків. Відновлення електропостачання також забезпечило більш стабільну роботу та гнучкість асортименту продукції на Каметсталі й спільному підприємстві «Запоріжсталь». Зараз кожне з цих підприємств працює на двох доменних печах. 

Наприкінці травня зупинено на ремонт доменну піч №3 Запоріжсталі. Капітальний ремонт дасть змогу підвищити ефективність роботи печі й усього доменного переділу. 

Підприємства Покровської вугільної групи працюють із високим рівнем завантаження. Триває будівництво 11-го блоку з видобутку вугілля. Зараз на підприємстві працюють п’ять очисних забоїв. До кінця року планується ввести в експлуатацію ще три очисні забої.


Пріоритетом Метінвесту залишається турбота про своїх співробітників, які забезпечують виробничий процес. Усі підприємства мають бомбосховища, укомплектовані для тривалого перебування людей. В укриттях є вода, їжа й ліки.

Найголовніше завдання бізнесу у воєнний час – разом з усією країною працювати на перемогу, а саме сплачувати податки, підтримувати армію та економіку, піклуватися про людей. За перший квартал 2023 року Метінвест, з урахуванням асоційованих компаній та спільних підприємств, перерахував понад 2,5 млрд грн податків і зборів до бюджетів усіх рівнів в Україні. 

Ми неодмінно відродимо наш український, звільнений Маріуполь, наші Азовсталь та ММКІ. Вони продовжать працювати в незалежній, вільній, щасливій і мирній Україні.

— Рінат АХМЕТОВ

Метінвест продовжує боротьбу з крадіжкою з боку рф, яка незаконно вивезла понад 234 тисячі тонн металопродукції компанії з Маріуполя. Зокрема, 16 підприємств Групи подали позови до Європейського суду з прав людини проти росії за шкоду, заподіяну майну та власності Групи в Маріуполі й на інших територіях України з 24 лютого 2022 року.

Найважливіша запорука перемоги над ворогом – сильна армія. Для зміцнення обороноздатності країни Метінвест долучився до мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова й допомагає захисникам з перших днів війни. Наразі на потреби українського війська направлено 2 млрд грн. 

Сталь для сталевих воїнів

Частина речей для потреб оборонців, яку Метінвест безплатно доставляє на фронт, виготовлена безпосередньо на підприємствах компанії або у співпраці з партнерами – для цього Метінвест-СМЦ відвантажує свій метал. Одним із найуспішніших проєктів є забезпечення воїнів індивідуальними засобами захисту – бронежилетами. 

Ще навесні 2022 року, намагаючись допомогти армії закрити дефіцит амуніції, Метінвест налагодив власне виробництво сталі, з якої виготовляють пластини для бронежилетів. Металовироби ретельно перевіряються, готову амуніцію відправляють на фронт. Окрім того, створено запас уже готових пластин, які військовослужбовці можуть отримати безплатно за запитом. 

Також Метінвест надає броню поліціянтам, бойовим медикам, рятувальникам, комунальникам і воєнним журналістам. За рік війни Група стала одним із найбільших приватних донорів українського війська. Захисники країни отримали від компанії 25 тисяч касок і понад 150 тисяч бронежилетів, тож кожен десятий бронежилет в армії виготовив чи закупив Метінвест. 

Понад пів тисячі бронежилетів 4-го класу захисту доставили оборонцям запорізького напрямку. Вони зручні, неважкі й надійно захищають від куль та уламків

Ще один винахід Метінвесту – броньовані щити зі сталі операторів великокаліберної зброї. Із спецсталі компанії також виготовляють захисні елементи для позашляховиків, медичного транспорту, машин комунальних служб, що працюють на лінії вогню. Металопродукція Метінвесту використовується і для виробництва мобільних багі. Навесні 2023 року Метінвест-СМЦ відвантажив Оперативному командуванню «Південь» 3,8 тонни прокату, якого вистачить на комплектацію 10 мініавтівок. 

ЗІЗ, що рятує життя

Метінвест передав оборонцям 25 тис. касок. Отримують амуніцію й співробітники підприємств, які працюють в небезпечних умовах. 

Під час чергового ворожого обстрілу Авдіївки бронекаска врятувала життя співробітника АКХЗ. Через уламок чоловік отримав перелом щелепи й пошкодження м'яких тканин обличчя. Якби не ЗІЗ, наслідки могли б бути фатальними. На щастя, бронекаска виконала свої захисні функції та взяла на себе удар.

Власною розробкою фахівців компанії, яка також оберігає життя бійців, є спеціальні мобільні укриття. Від початку повномасштабної війни на підприємствах зробили вже 200 таких споруд. Вони доставляються на найгарячіші ділянки фронту, як-от донецький і запорізький. Також укриття захищали воїнів, коли велися активні бойові дії та звільнення Херсона.

Металеві капсули закопують на 1-1,5 метра під землю й надійно захищають воїнів від ворожого вогню, адже витримують влучання 152-міліметрового снаряда. Всередині є все необхідне для комфорту бійців – ліжка, відсіки для зберігання речей, знімна підлога-сховище, місце для печей та аварійний вихід. Укриття доволі легко розбираються та переміщуються між бойовими позиціями.

Зараз у Метінвесті працюють над розробленням прототипу укриття, яке може використовуватися і для захисту мирних жителів.

На варті в різних куточках країни ще й досі стоять міцні споруди, мета яких – стримувати наступ ворога. Зокрема, від початку повномасштабної війни зі сталі Метінвесту зроблено понад 80 тис. протитанкових їжаків і шипованих ланцюгів проти колісної техніки. Компанія надала 43 тонни катанки для виготовлення мінібастіонів, самостійно та спільно з партнерами забезпечила виробництво 116 тисяч будівельних скоб та інших речей. Як-от полум’ягасників, саперних кішок, перехідників для рукавів, малих саперних лопат тощо. Також для будівництва оборонних споруд Метінвест передав 820 тонн  піску та 25 000 тонн шлаку.

Напередодні настання холодів на підприємствах Метінвесту, а також партнерів, взялися ще й за виготовлення польових пічок. Загалом зробили 5 тис. грубок різної модифікації для обігріву, які доставили військовослужбовцям на передній край і мешканцям прифронтових регіонів. 

Буржуйки від Метінвесту зігрівали взимку авдіївців, які через ворожу навалу потерпають від відсутності світла, води, опалення й газу. Допомогу людям розвозили співробітники АКХЗ

Минулої зими компанія передавала на фронт деревину й вугілля. А для забезпечення надійного електроживлення військових об’єктів та обладнання – генератори, мультизарядні станції, акумулятори та портативні зарядні пристрої, їх придбали понад 400. Додатково Метінвест доставляв воїнам зимові однострої і взуття. 

СТАЛИ ДО ЛАВ ВОЇНІВ

Україну на фронті боронять понад 8 тис. співробітників Метінвесту. Кожен із них забезпечений бронежилетом і комплектом теплого одягу. На це компанія спрямувала 12 млн грн

Сталеві вироби від Метінвесту слугують воїнам і в армійському побуті. Наприклад, на Інгулецькому ГЗК виготовили п’ять багатомісних душових комплексів для використання в польових умовах.

Технологічні помічники

Сучасна техніка на полі бою дає суттєву перевагу над окупантами. Тому Метінвест налагодив системне постачання на фронт найнеобхіднішого обладнання, частину з якого закуповує за кордоном. Більш того, компанія бере на себе пошук, логістику вантажу й інші організаційні питання, які полегшують завдання ЗСУ.

Антидронові рушниці від Метінвесту дадуть можливість оборонцям Авдіївського напрямку успішно боротися з ворожими БПЛА

Наразі українське військо вже отримало 1200 дронів, що робить Метінвест одним із найбільших приватних постачальників БПЛА в армію. Також компанія передала 1700 тепловізорів. Усі отримані пристрої – високотехнологічні і якісні. Вони допомагатимуть воїнам виконувати спеціальні бойові завдання більш ефективно та з меншими втратами.

В очікуванні наступу

Метінвест співпрацює з різними силовими підрозділами: розвідниками, прикордонниками, поліціянтами, нацгвардійцями тощо. Одну з останніх партій вантажу на 10 млн грн отримав новостворений підрозділ «Гвардії наступу». Тепер у розпорядженні воїнів – ціла низка корисного обладнання: прилади нічного бачення, дальноміри, приціли, біноклі, квадрокоптери, зарядні станції, старлінки, планшети та ноутбук. Усе це допоможе підвищити ефективність наступальних операцій.

Щоб оборонці на фронті були більш мобільними, компанія передала 376 автівок, у тому числі «швидких» для госпіталізації поранених. Для заправлення техніки надано 1,2 млн літрів пального. Також спецтехніка підприємств Метінвесту бере активну участь у будівництві фортифікаційних споруд.

НА ЗВ’ЯЗКУ

Бійці третьої окремої штурмової бригади ЗСУ отримали обладнання для побудови мереж комунікації, спецапаратуру для бронетранспортерів і зарядні станції. Загальна вартість наданого – понад 20 мільйонів гривень.

Ще одним важливим напрямком роботи Метінвесту є розвиток тактичної медицини в Україні у співпраці з благодійним фондом PULSE. На організацію навчання військовослужбовців у зоні бойових дій компанія спрямувала майже 8,5 млн грн. Фінансування дозволяє першою чергою забезпечити матеріально-технічну базу тренінгів: якісні матеріали для відпрацювання навичок, логістику, оплату послуг інструкторів.

Окрім того, Метінвест передав оборонцям 31,5 тисячі аптечок та кровоспинних турнікетів. Кваліфікована своєчасна медична допомога має вирішальне значення для порятунку постраждалого з бойовою травмою. 

Водночас з підтримкою армії Метінвест докладає значних зусиль, щоб допомогти мирним мешканцям, які постраждали внаслідок війни. Для цього на початку повномасштабного вторгнення у координації з Фондом Ріната Ахметова компанія створила гуманітарний проєкт «Рятуємо життя». 

Набори виживання

З Польщі до розподільчих центрів в Україні було налагоджено системне постачання найнеобхідніших вантажів – продуктів, засобів особистої гігієни й речей першої потреби. Багато в чому ця благодійна ініціатива бізнесу допомогла запобігти гуманітарній катастрофі в країни, особливо на початку війни, коли відчувався гострий дефіцит базових товарів.

МАСШТАБИ ПІДТРИМКИ

Наразі допомогу від «Рятуємо життя» отримали майже пів мільйона українців в 70 територіальних громадах. В Україну доставлено приблизно 4 200 тонн вантажів. Це робить проєкт Метінвесту однією з найбільших гуманітарних ініціатив в Україні

Пакунки отримують найвразливіші: жителі прифронтових і деокупованих регіонів, вимушені переселенці, мешканці шелтерів, співробітники підприємств пільгових категорій тощо. Також Метінвест активно підтримує працівників критичної інфраструктури міст присутності. У травні комунальникам Запоріжжя, які залучені у ліквідації наслідків ворожих обстрілів, передадуть майже 20 тисяч продуктових і гігієнічних наборів

Також «Рятуємо життя» доставляє продукти для приготування гарячих страв безпосередньо у шелтери, де мешкають переселенці. Більш того, проєкт допомагає з облаштуванням комфортного побуту – закуповує для прихистків меблі, техніку, побутове приладдя, а для дитячих кімнат – іграшки й книги.

Допомогти відновитися

«Рятуємо життя» впроваджує програму фізичної та психологічної реабілітації українців, постраждалих через війну. У співпраці з Protez Hub проєкт допомагає військовослужбовцям і цивільним з ампутаціями розпочати повноцінне життя. Наразі процедуру протезування й лікування на різних стадіях проходять 48 осіб. Серед них 13 – вже отримали свої протези вартістю до 30 тисяч євро.

Сталевар Запоріжсталі Анатолій Узлов, який втратив руку на фронті, уже звикає до біонічного протеза й вчиться ним користуватися 

«Рятуємо життя» та Protez Hub також запустили перший в Україні освітній онлайн-портал в галузі протезування для медфахівців і постраждалих. А спільно з партнерами забезпечили українців, які втратили кінцівки й готуються до протезування, наборами для післяопераційного догляду. Перша партія рюкзаків у кількості 1000 одиниць уже сформована й прямує до людей.

ЗАВДЯЧУЮЧИ ДОНОРАМ

Наразі до гуманітарного проєкту долучилися майже 200 компаній зі всього світу. За понад рік його існування партнери-донори передали дарунків і донейтів на понад 2,7 млн євро. Частину коштів на підтримку постраждалих на війні українців вдалося зібрати під час благодійного вечора, який відбувся на початку березня в Мілані

Не менш важливим напрямком роботи «Рятуємо життя» є турбота про ментальне здоров’я українців. Гуманітарна ініціатива Метінвесту долучилася до програми реабілітації «Незламна мама» від «Фонду Маша». 194 жінок і дітей, яких торкнулася війна, змогли суттєво поліпшити своє самопочуття завдяки роботі з кваліфікованими психологами. 

Також «Рятуємо життя» профінансував виготовлення 120 собак-хібукі для дітей Покровська й Мирнограда. Терапія із використанням спеціальних м’яких іграшок є одним з інструментів подолання травматичного та посттравматичного синдрому в дітей. А ще гуманітарний проєкт та Глобальний договір ООН в Україні оголосили про створення Центрів психологічної реабілітації та підтримки для постраждалих мирних жителів. Перший планують відкрити у Запоріжжі вже у липні.

На варті здоров’я

«Рятуємо життя» підтримує й українські лікарні, які змушені працювати в умовах подвійного навантаження. За рік повномасштабного вторгнення до медзакладів у Запоріжжі, Кривому Розі, Кам’янському та Авдіївці доставили медичні засоби загальною вартістю 250 тисяч євро. Це ліки, витратні матеріали та сучасне обладнання. Завдяки гуманітарному проєкту лікарі зможуть допомогти більш як 70 тисячам пацієнтів. 

Метінвест допомагає медикам і за окремою програмою, яка реалізується спільно з Фондом Ріната Ахметова. Загалом від початку війни компанія спрямувала на підтримку української медицини приблизно 200 млн грн. 

На початку 2023 року за підтримки Метінвесту в селі Шевченківське Глеюватської громади відкрили нову амбулаторію. Тут можуть отримувати медичні послуги до 2400 мешканців

Окрім того, компанія продовжує безплатно постачати до медзакладів кисень для лікування хворих на коронавірус та інших киснезалежних пацієнтів. Від початку 2023 року лікарні отримали приблизно 350 тонн кисню від Метінвесту. Також компанія встановлює в лікарнях системи резервного живлення та допомагає укріплювати життєво важливе обладнання й приміщення.

Детальніше про напрямки допомоги гуманітарного проєкту читайте в окремому матеріалі.

Підтримка для кожного

Як соціально відповідальний бізнес в умовах війни Метінвест продовжує дбати про добробут міст присутності, реалізуючи актуальні для громад ініціативи. 

Взимку компанія передавала у прифронтові регіони, зокрема, Авдіївку, буржуйки й дрова для обігріву. А Метінвест Покровськвугілля запустив соціальну програму, за якою співробітники підприємств безплатно отримували тверде паливо для опалення своїх домівок в осінньо-зимовий період. 

СВІТЛО Є

Одним із важливих викликів часу, який допоміг подолати Метінвест, було забезпечення міст системами резервного живлення. Завдяки підтримці компанії вони встановлювалися в «Пунктах незламності» й на комунальних підприємствах.

У травні Метінвест долучився до ще одного великого проєкту. Спільно з владою компанія допоможе відбудувати житловий будинок у Запоріжжі, який постраждав від ракетної атаки ворога в жовтні минулого року. Після повного відновлення будівля матиме первинний історичний вигляд, адже вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. На це бізнес спрямує 50 млн грн.

Завжди дбати про своїх

Особливу увагу в умовах війни Метінвест приділяє своїм співробітникам, адже прагне зберегти команду й допомогти людям пережити складні часи. Першочергово мова йде про працівників підприємств компанії з Маріуполя та Авдіївки – міст, які зазнали нищівних руйнувань від окупантів. Попри бойові дії, Метінвест зміг евакуювати з міст своєї присутності, Маріуполя та Авдіївки, близько 20 000 мешканців.

Метінвест підготував для переселенців 6 тисяч місць тимчасового проживання, запустив корпоративний проєкт «Домівка для своїх», у межах якого працівники надавали житло колегам-переселенцям, а компанія компенсувала витрати. На Запоріжсталі працює окрема програма відновлення житла для співробітників – підприємство допомагає запоріжцям з первинним ремонтом або компенсує витрати на його проведення. 

НЕ ЗАЛИШАЄМО В БІДІ

100 родин працівників Метінвесту, де виховується двоє або більше неповнолітніх дітей, отримали грошові сертифікати на облаштування пошкодженого або зруйнованого житла. Вони придбані за донати колег із закордонних підприємств компанії, що були спрямовані до благодійного фонду «Рятуємо життя» Do it together.

З початку повномасштабного вторгнення компанія працевлаштувала на своїх підприємствах у Покровську, Запоріжжі, Кривому Розі та Кам'янському понад 7300 осіб, в тому числі з Маріуполя та Авдіївки. Також вона надає можливість людям пройти перенавчання за іншою професією. Наразі Центр кар’єри Метінвест у Запоріжжі відкрив приблизно 300 затребуваних вакансій – і для переселенців, і для запоріжців. Фахівців шукають і для роботи на підприємствах Метінвест Покровськвугілля. Загалом відкрито майже 900 вакансій.

Співробітникам-переселенцям, які знову долучилися до команди Метінвесту, але вже в інших містах, компанія надає різноманітні компенсації, підйомні, соціальні пільги та, звісно, гарантований заробіток. Це дозволяє людям значно швидше облаштувати побут і розпочати нове життя.

Метінвест надає можливість працівникам і їхнім дітям пройти безплатне навчання в гірничо-металургійному університеті Метінвест Політехніка. Зараз у виші триває вже друга вступна кампанія. Метінвест має на меті підготувати нове покоління українців, які будуть брати активну участь у відбудові України після перемоги. 

ВОЛОНТЕРСТВО

Від початку повномасштабної війни в містах присутності компанії працюють гуманітарні хаби, де волонтери Метінвесту опікуються нагальними потребами переселенців. Зокрема, допомагають знайти речі першої потреби й надають консультаційну допомогу. Також активісти збирають й передають гуманітарні вантажі для військових. Усе це відбувається на додачу до основної зайнятості працівників

Окрім того, на співробітників Метінвесту поширюється допомога, що надається в межах різних напрямків роботи гуманітарного проєкту «Рятуємо життя». Це забезпечення продуктовими та гігієнічними наборами найбільш вразливих категорій, створення комфортних умов проживання в шелтерах, протезування та психологічна підтримка. Її, до речі, можна отримати ще й за окремим проєктом «Метінвест – разом!». За понад рік існування сервіс надав майже 3400 індивідуальних і групових консультацій для співробітників і членів їхніх родин.  

Більше детально про те, як Метінвест підтримує своїх співробітників в умовах війни, читайте в окремому матеріалі

Тримаємось самі й підтримуємо Україну. Разом – до перемоги!

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.