Эта страница еще не переведена на русский язык
Интервью 20.04.2022 Читать 4 мин

Олександр Мироненко: Кожен робить для перемоги в цій війні все, що може

Олександр Мироненко, генеральний директор Запоріжсталі, керівник Центру координації гуманітарної місії Метінвесту в Запоріжжі виступив в етері білоруського ЗМІ «Белсат». У фокусі розмови з журналістами – допомога біженцям, пошуки роботи й житла для евакуйованих, робота компанії щодо підтримки жителів міст присутності, а також план дій на випадок загострення ситуації в Запоріжжі.    

Війна в Україні – це проблема глобального рівня. Цивілізований світ розуміє, що на території нашої держави зараз, імовірно, вирішується доля демократії, поваги до кордонів суверенних країн і волевиявлення їх народів. Усе більше закордонних ЗМІ звертаються за коментарями до українських спікерів, щоб з’ясувати, що насправді зараз відбувається в Україні. Днями в етері білоруського «Белсат» виступив генеральний директор Запоріжсталі, керівник Центру координації гуманітарної місії Метінвесту в Запоріжжі Олександр Мироненко. Він відповів на питання, які хвилюють свідому спільноту Білорусі.

– Ми знаємо, що Запоріжжя знаходиться поблизу воєнних дій, і багато людей зараз евакуюються до вас у місто. Розкажіть докладніше про евакуацію: наскільки вона зараз активна? Що далі з цими людьми відбувається: вони залишаються в місті чи їдуть на захід країни, за кордон?

– Запоріжжя справді знаходиться десь за 50 кілометрів від зони активних бойових дій. І досить великий потік людей їде сюди з Маріуполя, Бердянська та Мелітополя. Основна частина людей, звичайно ж, це маріупольці. Вже понад 100 тисяч людей переїхали до Запоріжжя. Здебільшого вони проходять транзитом – рухаються далі в західні області України, але чимала частина залишається тут. Для цього компанія Метінвест створила центр з прийому, розміщення та реабілітації приїжджих. Як ви знаєте, в компанії у Маріуполі два великі підприємства – це комбінати Азовсталь та імені Ілліча. Там працювали понад 30 тисяч спеціалістів. Відповідно, співробітники та їхні сім'ї так само виїжджають, ми їх приймаємо тут, допомагаємо їм отримати всю необхідну першу допомогу. Буває, люди приїжджають з осколковими пораненнями – ми їх розміщуємо в лікарнях Запоріжжя. Також людям, які вирішують залишитися в Запоріжжі (крім організації харчування, забезпечення речами), також необхідно пропонувати робочі місця. Тому частина роботи нашого центру – ознайомлення з переліком вакансій, що існують на підприємствах Групи Метінвест у Запоріжжі, Кам'янському та Кривому Розі. Окрім наших підприємств, є вакансії на комунальних підприємствах. Людям пропонується робота. Ми виплачуємо підйомні спеціалістам, які вирішили працювати в Запоріжжі, у розмірі 10 тисяч гривень. Також допомагаємо з пошуком житла. Зокрема надаємо гуртожиток нашого підприємства та інших підприємств у Запоріжжі, або допомагаємо знайти квартиру, кімнату, де люди зможуть розміститися й організувати собі побут на той час, доки Україна не поверне Маріуполь.

– Хотілося б уточнити: допомога, яку надає ваш центр, проводиться самотужки? І також гуманітарна допомога, яка йде з інших регіонів України чи з-за кордону, – як вона організована?

– У нашому центрі це виключно та допомога, яку придбала Група Метінвест. Ми самотужки купуємо продукти, привозимо. На Запоріжсталі є великий гуманітарний хаб-склад, куди стікаються всі вантажі, придбані навіть за кордоном. І тут вони сортуються у продуктові набори, які складають п’яти-семиденний раціон на сім'ю. Потім ми передаємо їх у ті міста, які потребують допомоги. Це і Бахмут, і Сєвєродонецьк. Поки була можливість, доставляли до Маріуполя та Бердянська, але зараз росіяни закрили цей напрямок. Вони туди не пропускають допомогу, фактично гуманітарні вантажі просто грабують і забирають собі. Ми привозимо до Авдіївки та Покровська досить великі обсяги – туди, де знаходяться наші підприємства. Ці набори приходять на склади підприємств і потім роздаються як нашим працівникам, так і простим мешканцям. Бо у прифронтових містах справді велика проблема з постачанням і наявністю продуктів у магазинах. 

Олександр Мироненко

– Співробітники ваших підприємств, які евакуюються з Маріуполя, дуже довгий час провели в обложеному місті в надважких умовах. Ми всі знаємо про те, що трупи в Маріуполі лежать на вулицях, люди не мають доступу до питної води – можна перераховувати й далі. Чи надаєте ви їм психологічну підтримку, перш ніж вони повернуться до нормального життя в Запоріжжі?

– Безперечно. У нас у кожному центрі, куди люди звертаються, є психологи, які за необхідності та запитом переселенців можуть поспілкуватися, надати першу психологічну допомогу. Тобто є професіонали, котрі цим займаються.

– Якийсь час тому були повідомлення з заходу України, зі Львова, що регіон вичерпав можливість приймати біженців. А в Запоріжжі ви можете оцінити потенціал, скільки ще місто може приймати переселенців? На скільки вистачить ресурсів у Запоріжжі?

– Ресурси не вичерпані. Група Метінвест і міська влада організували приблизно 40-50 тисяч місць, де ми можемо приймати біженців. Спочатку, коли пішла перша хвиля переселенців і коли люди виїжджали з Маріуполя, вони не затримувалися в Запоріжжі. Тому ці потужності практично не були залучені. Тобто люди приїжджали, ніч переночували, якщо їм не була потрібна якась медична допомога або ж їх не тримало нічого в Запоріжжі, вони просто наступного дня їхали далі на захід України. Наразі ситуація змінилася, і більшість людей залишається в Запоріжжі. Якщо говорити зараз про ті чотири тисячі місць, які готувала компанія Метінвест, то з них зайнято десь дві з половиною – три тисячі. Відповідно, у нас є наш резерв за потужністю та міські ресурси теж не вичерпані. Там зайнято десь відсотків 50-60 із підготовлених місць для розміщення біженців. Тобто вільно від 50 до 40 відсотків місць, куди ми ще можемо приймати людей. Якщо потік біженців збільшуватиметься й таки відкриють «зелений коридор», щоб люди, які залишаються в Маріуполі, змогли прибути сюди, я впевнений, що будуть організовані додаткові місця. Ми приймемо та розмістимо всіх і надаватимемо необхідну допомогу.

– Ситуація на південному сході України стрімко змінюється. Олексій Арестович, радник голови Офісу Президента України, говорив про те, що російські війська розпочали повільний, але все ж таки рух на території Запорізької області. Чи змінює це якось ваші можливості допомагати біженцям і ваші плани на майбутнє?

– Можливості допомагати це не змінює жодним чином, а навпаки, більше мобілізує нас для того, щоб надавати додаткову допомогу, зокрема й нашій армії. Ми не стоїмо та не дивимося, як розвиватиметься ситуація, а готуємось до будь-яких сценаріїв, які можуть статися на військовому фронті. Відповідно, ми надаємо всебічну підтримку нашій армії. Це і підготовка позицій за містом, і будівництво укріплень, і забезпечення нашої армії засобами захисту – бронежилети, каски. Також виділяємо бригади для організації ремонту техніки. Тому за всіма напрямками, як з гуманітарної допомоги, так і зі сприяння військовим, займаємося. І я думаю, що оскільки кожен робить для перемоги в цій війні все, що може, ми втримаємо Запоріжжя й будемо наближати той день, коли настане мир, буде перемога.

– Якщо брати Запоріжсталь, тут напрошується аналогія з Азовсталлю, адже перед очима є приклад Маріуполя. Чи робите ви якісь висновки з блокади Маріуполя? Чи є план дій на випадок непередбачених обставин у Запоріжжі, якщо окупанти спробують повторити такий самий сценарій?

– Як у Маріуполі, так і в Запоріжжі ми системно підготували всі бомбосховища. І перше, що я хочу наголосити, підприємство – це цивільний об'єкт, у нас немає жодних військових цілей на території. Відповідно, Запоріжсталь зараз працює. У нас залучено приблизно п'ять тисяч людей, які знаходяться на забезпеченні всього нашого виробничого ланцюжка. Наразі в роботі дві доменні печі, мартенівський цех, аглофабрика, прокатні цехи розпочали роботу. Тому тут є досить велика кількість цивільного населення. Ми чудово розуміємо, що ворог, який знаходиться неподалік міста, якихось коректних дій не вестиме. Тому на території підприємства для наших співробітників підготовлено цілий комплекс бомбосховищ, забезпечених усім необхідним: це системи вентиляції, засоби індивідуального захисту, сухі пайки на сім – десять днів раціону. І ми так само системно продовжуємо накопичення запасів, щоб у разі розвитку негативного сценарію ми були забезпечені всім необхідним і змогли захистити наших працівників.


Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.