Эта страница еще не переведена на русский язык
Помощь военным 12.09.2023 Читать 4 мин

«Мета подвійна: врятувати життя українських військових і змусити росіян витрачати ракети на знищення макетів» – репортаж CNN із виробництва інженерних споруд Метінвесту

Провідний американський телеканал CNN побував у секретному місці, де спеціалісти Метінвесту в межах Сталевого Фронту Ріната Ахметова виробляють інженерні споруди — макети, що допомагають дурити агресора.

Вони створені з єдиною метою: щоб їх якнайшвидше знищили. І в цьому, як розповідає металургійна компанія Метінвест Ріната Ахметова, що стоїть за цими приманками, вони досягли надзвичайного успіху: сотні вже стали мішенню для російських військ майже відразу після їхнього встановлення.

Макети української гаубиці Д-20, гаубиці M777 американського виробництва, мортири (артилерійські системи), радари ППО... список можна продовжувати. Якщо вони працюють в Україні, швидше за все, Метінвест або вже скопіював їх, або ще копіює в невеликому ангарі, що ховається на краю величезного промислового майданчика в центральній частині України. Там ви знайдете разючу кількість реплік новітнього американського та європейського озброєння.

Метінвест виготовив низку копій новітньої американської та європейської техніки вбивства, зокрема українські гармати-гаубиці Д-20, гаубиці американського виробництва М777, мінометні труби та радари ППО

До війни компанія була найбільшою металургійною групою в Україні, але не мала жодного стосунку до виробництва зброї, за словами представника компанії, що побажав залишитися неназваним. Насправді вона й досі не має, оскільки її єдиною спробою потрапити до світу озброєння є ця лінія з виробництва макетів, надзвичайно реалістичних, але дешевих і нездатних завдати будь-якої фізичної шкоди.

Мета створення макетів, за словами представника Метінвесту, подвійна: врятувати життя українських військових і змусити росіян витрачати власні дуже дорогі безпілотники-камікадзе, снаряди й ракети на знищення моделей.

Ідея полягає в тому, що з неба макети мають виглядати гідними атаки, й водночас їхнє виготовлення не мусить бути занадто дорогим. А це означає, що треба досягти балансу під час вибору матеріалів. На додаток до дешевої фанери, яка не дає потрібного теплового випромінювання, щоб обдурити російські тепловізійні радари та дрони, використовують достатню кількість металу.

«Війна дорого обходиться. Нам потрібно, щоб росіяни витрачали гроші, використовуючи дрони та ракети для знищення наших макетів, — пояснює представник Метінвесту. — Зрештою дрони та ракети коштують дорого. Наші моделі набагато дешевші».

Розглянемо, наприклад, 155-міліметрову гаубицю М777. Вартість справжнього екземпляра —  кілька мільйонів доларів. Версія Метінвесту коштує менше як 1 000 доларів та не потребує нічого вигадливішого, ніж старі труби. Проте, й у цьому весь сенс, знищення макета за допомогою дрона вартуває російським силам так само, як і знищення справжньої техніки.

«Після кожного удару військові віддають нам трофейні уламки, — пояснює представник компанії. — А ми їх збираємо. Якщо нашу приманку знищили, значить, ми працювали не даремно».

За його словами, спочатку макети були досить примітивними. Коли почалася війна, працівники компанії намагалися поспіхом виготовляти копії для відправлення на фронт, щоб створити враження, що Україна краще озброєна, ніж насправді. Але війна тривала, а зброя, що надходила до країни, ставала щоразу досконалішою, як і приманки Метінвесту.

Справжнім випробуванням, а також мірилом успіху кожної з приманок, є те, наскільки довго вона залишається на полі бою. Якщо якась модель виживає занадто довго, дизайнери макетів у компанії повертаються до креслярської дошки. Унаслідок цього каталог фальшивої зброї компанії стає напрочуд великим і різноманітним.

«Ми рахуємо не кількість виготовлених приманок, а кількість знищених, і це для нас головне, — говорить представник компанії. — Що швидше наші макети будуть знищені, то краще для нас».

Наразі, за його словами, знищили вже декілька сотень, і компанія намагається задовольнити попит армії на нові макети.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.