Эта страница еще не переведена на русский язык
Карьера 02.02.2024 Читать 4 мин

Маркшейдер – професія уважних та відповідальних фахівців

Маркшейдерська справа дуже затребувана у сфері капітального будівництва. Добре знають про це провідні фахівці ТОВ «Шахта «Свято-Покровська № 3» Валерій ЗАБАШТА та Вадим БЛИЗНЮК. Разом вони працюють на будівництві блоку 11 для ШУ «Покровське».

Точність, відповідальність та підвищена уважність до деталей – так можна охарактеризувати маркшейдерів шахти «Свято-Покровська № 3». Працюючи разом, Валерій та Вадим втілюють в життя складні технічні проєкти на новому блоці. Сьогодні там продовжується напружена робота, адже на промисловому майданчику одразу будуються кілька важливих об'єктів поверхневого комплексу.

– Будь-яке будівництво починається з маркшейдера, – розповідає Вадим БЛИЗНЮК. – Ми виїжджаємо в поле, де нічого немає, і досліджуємо кожен сантиметр місцевості. З розбивки осей під будівлі і починається наша робота. Перші кілочки, за якими потім підуть бульдозери та екскаватори, вбивають маркшейдери. Наступний етап – це щоденний контроль. Дуже важливо, щоб до здачі об'єкта в експлуатацію будівництво проходило суворо за планом. Саме тому щодня ми знаходимося на промисловому майданчику, працюємо з проєктною документацією, вивчаємо виконавчі зйомки, а за необхідністю вирушаємо на місце монтажу та коригуємо процес будівництва.

Вибраній справі Вадим присвятив понад шість років. Закінчивши школу, вступив у Донецький національний технічний університет на геодезію. Після першого курсу група розпалася, і студентам запропонували перевестися до Покровська, куди переїхав університет. Оскільки геодезія тісно пов'язана з маркшейдерією, хлопець вирішив продовжити навчання за цією спеціальністю. На п'ятому курсі прийшов на переддипломну практику на шахту «Свято-Покровська № 3», а потім лишився тут працювати.

Зі своїм колегою Валерієм Забаштою вони працюють разом майже п’ять років. Саме тоді молодий спеціаліст долучився до колективу підприємства. За його плечима вже були досить серйозні реалізовані проєкти, тому він швидко освоївся на новому місці.

– Ще в школі мені подобалася математика та геометрія. Певно, саме любов до точності та прагнення створювати щось нове привели мене в професію, – згадує Валерій ЗАБАШТА. – Маркшейдерія – це завжди нові виклики, які важко, проте цікаво долати. Мій професійний шлях почався у Донецьку в Бюро спеціалізованих маркшейдерських робіт, де я пропрацював понад три роки. Далі на два роки поїхав у В’єтнам. В складі підприємств Корум Груп брав участь у будівництві стовбурів для нової вугільної шахти з повним оснащенням та армуванням. Близько року провів в Узбекистані, де також займався будівництвом шахт, а звідти приїхав до Покровська та влаштувався до ШСП № 3.

Минулий рік видався досить насиченим для всіх учасників процесу капітального будівництва блоку 11. І маркшейдерська служба – не виняток. Наразі представників цієї професії дуже мало, тому Валерій та Вадим часто безпосередньо долучаються до процесу монтажу та проводять багато часу на об’єктах.

– Виконання кожного технічного проекту – завдання відповідальне. Права на помилку тут немає, – зазначає Вадим Близнюк. – Минулого року ми неодноразово працювали разом зі спеціалістами підрядних організацій. Спільними зусиллями виконували монтаж аварійної підйомної машини та встановлення її у проєктне положення, коригували виставлення копра, шківів та іншого обладнання повітряподавального стовбуру № 3.

Може здатися, що ці процеси подібні один до одного, але це не так. Завжди є різні умови, які впливають на хід робіт, виникають різні складнощі, до яких потрібно знайти шляхи вирішення. Наприклад, копер споруджували з декількох секцій. Після встановлення кожної Валерій та Вадим підіймалися, проводили контрольні геометричні заміри та тільки потім переходили до наступного етапу. Наприкінці проводили фінальні заміри, звірили все з проєктними вимогами та тільки після цього можна було вважати роботу виконаною.

Колеги хлопців жартують, що маркшейдер, як і сапер, помиляється лише один раз. Проте в практиці молодих спеціалістів такого досвіду, на щастя, не було. Енергійність, професійний хист та наполегливість допомагають їм бути успішними у вибраній справі. Попереду у Валерія та Вадима багато роботи і планів, які вони сподіваються вдало реалізувати.