Держава та бізнес мають працювати над перетворенням тимчасового коридору для морського експорту української продукції на постійний. Таку думку висловив генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков на конференції «Майбутнє українського експорту» 3 жовтня в Києві. Компанія виступила партнером заходу, організованого виданням «Економічна правда».
Генеральний директор Метінвесту взяв участь у дискусії про те, як держава та великий бізнес створюють нові експортні шляхи та розбудовують інфраструктуру в умовах війни. Крім Метінвесту на панельній дискусії бізнес представляли великі експортери – аграрна компанія Kernel та ІT-компанія SoftServe.
Юрій Риженков зазначив, що після виходу з українських портів перших суден зі збіжжям та металом з'явився обережний оптимізм щодо можливості повноцінного відновлення експорту. Проте військово-політичне керівництво України та бізнес мають докласти додаткових зусиль для того, аби тимчасовий коридор перетворився на повноцінний маршрут.
– ЗСУ, ВМФ, ГУР та Мінінфраструктури працювали над цим питаннями щонайменше вісім місяців. Але нам всім треба ще працювати над тим, щоб цей маршрут став таким, на який ми могли б розраховувати разом з аграріями, – сказав він.
За словами Юрія Риженкова, відновлення морського експорту є особливо важливим для гірничодобувного сегмента Групи, оскільки неможливість вивозити залізорудну сировину морем змусила компанію значно зменшити завантаження гірничо-збагачувальних комбінатів (ГЗК). До повномасштабного вторгнення росії в Україну до Європи експортувалося менш як 10% залізорудної сировини. А основний обсяг експорту йшов морем до Китаю через порти Великої Одеси – «Чорноморськ», Одеський та «Південний».
– Сьогодні наші ГЗК завантажені на 35-40%. Комбінати наших колег працюють навіть із меншими показниками. І тут іншого виходу, як відкривати порти Великої Одеси, не існує, – пояснив він.
Юрій Риженков також відзначив, що із втратою маріупольських металургійних комбінатів Україна позбулася майже 50% українського виробництва та експорту металу. Загалом у країні працюють лише чотири металургійні підприємства.
За словами гендиректора Метінвесту, металургійні комбінати Групи «Каметсталь» і «Запоріжсталь» зараз завантажені на 65-75% потужності. А для нормальної роботи металургії потрібно завантажити комбінати на понад 80%. Водночас увесь експорт металу компанія повністю переорієнтувала на європейський ринок.
В уряді вважають, що відкриття українських портів для експорту зможе значно покращити економічну ситуацію в країні.
– Нам потрібне відновлення економіки. Є один фактор, який може швидко й суттєво змінити ситуацію. Це відновлення нормальної логістики та роботи глибоководних портів України. В цьому випадку аграрний ринок заробляє більше, отримує зовсім іншу маржу, може конкурувати та інвестувати. Так само металургійна галузь може почати працювати вже не на 20-30%. А це мільярди доларів валютної виручки — близько 1,6 млрд доларів додаткових надходжень щомісяця, – сказав під час виступу на конференції міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр КУБРАКОВ.
Наразі у Чорному морі діє тимчасовий коридор для цивільних суден, встановлений ВМС ЗСУ. Ним вже пройшли 10 суден з аграрною та металургійною продукцією.
Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.