Більше ніж сталь 14.10.2021 Читати 3 хв

Новий безпечний конфайнмент

Чорнобиль — історія про перемогу, яка обернулася нищівною поразкою. Про помилку ціною в тисячі людських доль. А ще – це історія про єдність, підтримку та велику справу, що допоможе захистити майбутні покоління. 

До подій 1986 року не був готовий ніхто. Тому рекордні 206 днів на будівництво першого саркофага над четвертим енергоблоком ЧАЕС – майже диво. Обіцяний запас міцності укриття – 20-40 років. Але вже в середині 90-х стало зрозуміло, що захисна споруда недосконала. Потрібне інше рішення. 

Нова споруда мала накрити старий саркофаг, щоб захистити його від впливу зовнішніх умов та утримувати радіоактивні матеріали. До справи долучилося 40 країн-донорів, що розробляли й фінансували проєкт. Будівництво довірили французькому консорціуму NOVARKA. Так з'явився Новий безпечний конфайнмент. 

КОНФАЙНМЕНТ 

Багатофункціональний комплекс перетворить «Укриття» на екологічно безпечну систему. Він складається з 19 підструктур, основною з яких є захисна аркова споруда зі спеціальною подвійною обшивкою. Також у проєкті передбачені особливі фундаменти, західна та східна торцеві стіни, нестандартні мостові крани, багатофункціональна система вентиляції, технологічний комплекс із ділянками дезактивації, фрагментації та пакування радіоактивних матеріалів тощо.

«Укриття-2» – найбільший пересувний сталевий об'єкт у світі. Тільки уявіть: його висота – 108 м, довжина – 162 м, ширина – 260 м. Під цим куполом легко б розмістилася єгипетська Червона піраміда або кілька Пізанських веж чи Нотр-Дам де Парі. На будівництво металевої арки пішло 25 000 тонн сталевих конструкцій. Разом з усім обладнанням її маса становить 36 000 тонн. 

ЧИСЛА ТА ФАКТИ

Обсяг металу, що використали для нового безпечного конфайнмента, у 3 рази перевищує кількість сталі, витраченої на створення Ейфелевої вежі в Парижі.

На будівництві арки працювало майже 3000 осіб.

Проєктний термін експлуатації «Укриття-2» становить 70-100 років.

Конструкція здатна витримати перепад температур від -43 до +45 °С і торнадо 3 класу швидкістю 70-93 м/с.

Важливу роль у створенні захисної оболонки відіграли металурги Метінвесту. Спеціалісти з Азовсталі розробили й поставили 2 000 тонн особливої сталі: матеріал має підвищену ударну в'язкість та стійкість до агресивного середовища. Ще 13 300 тонн сталі італійська будівельна компанія CIMOLAI – спеціальний підрядник NOVARKA – отримала від Metinvest Trametal.

Вибір металу для саркофага став одним із найвідповідальніших моментів, адже конструкція має працювати безперебійно, захищаючи від проникнення радіації. Історія не знала важливішого тендера з вибору металу: для жодного судна, автомобіля чи літака не підбирали матеріал настільки ретельно, адже мова йшла про безпеку і життя мільйонів людей.

— Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест. 

У 2019 році нова захисна споруда накрила старий чорнобильський саркофаг. Як зазначають фахівці, за перші місяці її роботи рівень радіації знизився більш ніж удесятеро – як поруч зі старим «Укриттям», так і за межами Нового безпечного конфайнмента.