Більше ніж сталь 01.12.2021 Читати 3 хв

Сталевий «Мойсей» рятує перлину Італії

На Адріатичному узбережжі є дивовижне місто. Воно живе на 118 невеликих островах, об'єднаних мостами й каналами. Але його краса знаходиться під постійною загрозою з боку моря.  

«Ла Домінанте», «Серенісіма», «Королева Адріатики», «Місто Масок» – чарівна Венеція. Нью-Йорк Таймз назвав її «найгарнішим містом, що колись побудувала людина». Поглянути на це диво приїздить понад 50 000 туристів щодня. Проте є й інша правда про Венецію – місто неухильно йде під воду. Прогнози вчених невтішні: якщо не вжити заходів, до 2028 року пам'ятка Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО буде непридатною для життя. 

Ось так, на думку футурологів, може виглядати Венеція найближчим часом

Для порятунку Венеції від затоплення запустили проєкт MOSE або «Мойсей», як його називають місцеві. MOSE – це низка рядів пересувних воріт на входах у Лідо, Маламокко та Чіоджа. Вони здатні тимчасово ізолювати Венеціанську лагуну від припливів Адріатичного моря. 

А це фото Площі святого Марка під час підтоплення 

 

МОЖЛИВОСТІ

3 метри – максимальний приплив, який стримають ворота

Захисні споруди MOSE – це 40 підводних фундаментів, з’єднаних між собою, та 78  піднімних мобільних конструкцій

Шлюзи не змінять звичний вигляд лагуни. 78 рухомих конструкцій розміром 20 х 30 х 5 м і вагою 300 тонн будуть лежати під водою на спеціальних залізобетонних опорах. Та щойно з'явиться небезпека, «Мойсей» зробить диво і врятує місто від підтоплення. Шлюзи заповнять стисненим повітрям, вони піднімуться й утворять захисну огорожу. На захист міста знадобиться лише 30 хвилин. Опустити шлюзи на місце можна буде ще швидше – за 15 хвилин. 

Так виглядають підняті ворота «Мойсея»

ЦИФРИ ТА ФАКТИ

17 років – загальний час будівництва захисних шлюзів.

50+ років – проєктний термін експлуатації.

6 млрд євро – фінальна вартість MOSE.

Свій внесок у порятунок Венеції зробили й українські металурги. Частину захисних воріт виготовили зі сталі Metinvest Trametal та Азовсталь. Зараз майже всі вони встановлені. Тож коли поїдете до Венеції, пильно вдивляйтеся в море – там на варті міста чатує сталевий «Мойсей».