This page hasn't been translated into English yet.
Breaking News 7/7/2023 Read 5 min

«Тільки 5% у складі нової сталі може складати лом ворожої бронетехніки»: Юрій Риженков про допомогу ЗСУ, броню катерів та, чи зможе ворожий лом бути корисним українській металургії

Генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков у великому інтерв’ю для проекту FAQ talks розповів про ключові аспекти життя найбільшої приватної компанії України і трансформацію підприємств під час війни. За півтора роки війни Метінвест став найбільшим приватним донором ЗСУ, за версією NV.ua, тому логічно, що частина розмови була присвячена допомозі Групи ЗСУ і силам оборони України. 

Метінвест багато робить для того, щоб допомагати тим, хто сьогодні боронить Україну. Які головні акценти цієї, надважливої, допомоги? Які плани? 

На самому початку війни я мав телефонну розмову з нашим акціонером Рінатом Ахметовим і він був першим, хто повірив у перемогу України. Він тоді казав, що ми точно переможемо в цьому немає ніяких сумнівів, але для того, щоб перемогти, всі повинні працювати на перемогу. І тоді він сказав: «Роби, що завгодно, що потрібно для того, щоб ми перемогли». Я з ним спілкуюся майже кожного дня зараз. Тому що ситуація непроста і на ринках, і на підприємствах наших. Але я бачу, що ця позиція не змінилася, вона навіть зміцнилася. Стала більш жорсткішою, він так само вірить в перемогу, і він так само вірить, що перемога можлива, тільки якщо всі будуть допомагати нашій країні цю перемогу здобути. Тому і завдання в нас не помінялися. Будемо здобувати перемогу. 

Якщо ж казати вже предметно, що було зроблено за півтора року, то ми почали допомагати як і всі волонтери. Вести обладнання, автомобілі. Ми передали до ЗСУ більше 400 автомобілів, за весь цей час. Майже 2000 тепловізорів, майже там 1200 дронів. Тобто досить багато таких речей, яких ми передали, навіть бронетехніку ми передавали для ЗСУ.

Але паралельно з цим ми почали думати що ми не можемо, всю війну щось тільки купувати, вести з-за кордону. Нам потрібно налагодити виробництво тут, вдома для того, щоб наша армія була забезпечена виробами саме наших підприємств. За час війни ми освоїли 24 нових продукти на наших підприємствах, які пов'язані так чи інакше з військовою темою, як броньована сталь. Ми поставили вже 150 000 бронежилетів для ЗСУ. Зараз можете сказати, що кожен 10 військовий в ЗСУ одягнутий у бронежилет зі сталі Метінвесту. Я навіть розмовляв з хлопцями на передовій і розказували, як вони брали бронежилети, які там постачалися з за кордону, з керамічними плитами, і висовували ці плити, а замість них ставили метінвестівські плити. Тому що вони більше довіряли сталі, довіряли наші продукції. Це дуже приємно.

Це через оптимальну товщину і вагу бронепластин від Метінвесту? 

Напочатку ми думали, що найвищий захист це найкраще і робили бронежилети відразу 6 класу. Але потім, коли почали спілкуватися з військовими, зрозуміли, що з цим класом бронежилетів можна тільки в окопі сидіти. Ти не можеш ні вперед відійти, ні назад. І це непрактично для військових дій, плюс навантаження на спину, яке потім ще дається в знаки. 

Тому Метінвест розробив вже більш легку модель бронежилету, яка відповідає четвертому чи п'ятому класу захисту, але вона досить легка, важить вісім-дев'ять кілограмів. В ній можна навіть бігати. 

Паралельно з бронежилетами ми розробили нові спеціальні укриття для наших військових, з металу. Їх також виробляє Метінвест. Ці укриття можна ставити в бліндаж, окоп. Вони дозволяють навіть під обстрілами знаходитися у безпеці військовим. Група поставила вже більше 200 таких «криївок». Звідки взялася ця ідея? Ми знайшли креслення для цих бункерів, у старих кресленнях, які були на «Запоріжсталі». Тобто колись було мобілізаційне завдання у «Запоріжсталі» під час радянського союзу. Тоді і були розроблені ці бункери. Ми їх модернізували і почали виготовляти.  

Також Метінвест виробляє спеціальні захисні споруди, які захищають техніку від «ланцетів». Також робимо на техніку захисні броньовані обвіси, які потім можуть використовуватися машинами для розмінування чи просто для пересування на полі бою. Ще зараз ми пробуємо поставити нашу сталь, на випробування, чи може вона використовуватися для кораблів, бронювання для катерів.

Що будемо робити з ворожою технікою, яка знищується? Її вже сотні тон.

Будемо меморіали через деякий час ставити.

Чи можна її використовувати у виробництві, металургії як металобрухт?

Багато людей думають, що можна це все взяти, просто переплавити і зробити новий метал або нову техніку, але це не так. Ті залишки - досить складна історія, в тому металі багато речовин додаткових. Тому просто так додати його до нашого металу ми не можемо, адже просто не отримуємо ту якість металу, який ми хочемо на виході. Якщо казати про ворожу бронетехніку, то її лом може складати тільки 5% у складі нової української сталі.

Метінвест робив багато їжаків протитанкових, чи можна цю сталь буде знову використовувати?  

Так, їх можна переплавляти. Але я думаю, що навіть коли закінчиться війна, росія нікуди не дінеться, вона залишиться там, де вона є, як ціла країна, або як частка цієї країни. Я думаю, що на деякий час вона залишиться агресивною до нас країною. Тому захист від росії залишиться на порядку денному на багато років. Тому я думав, що їжаки рано переплавляти, а навпаки доведеться робити більше захисних споруд для захисту кордону України.  

Повну версія інтерв’ю доступна на офіційному каналі Групи Метінвест у YouTube:

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.