This page hasn't been translated into English yet.
Metinvest Polytechnic 4/5/2022 Read 7 min

Ректор Олександр Поважний: Технічному університету Метінвест Політехніка – бути

У вересні 2022 року перший недержавний гірничо-металургійний університет Метінвест Політехніка планував відкрити свої двері для студентів. Молодь мала навчатися за цікавими нешаблонними програмами, у новітніх лабораторіях, за світовими стандартами. Однак через війну в Україні та руйнацію Маріуполя повноцінний старт освітнього процесу неможливий.

«Університет майбутнього» був за кілька кроків до відкриття: повністю сформований викладацький склад, отримані необхідні освітні ліцензії, на повну велося будівництво сучасного кампуса в середмісті Маріуполя. Цьогоріч у лютому почала працювати приймальна комісія молодого вишу, і вже навіть з’явилися ті, хто мав намір здобувати професію в новій Політехніці. Та вторгнення Росії змінило життя цілої країни. Звісно, не оминуло воно й вищу освіту. Про долю одного з найсміливіших проєктів незалежної України розповідає ректор Метінвест Політехніки Олександр Поважний. 

- Олександре Станіславовичу, чи вже є розуміння, як буде жити університет Метінвест Політехніка у воєнний час?

- Так, дійсно, напад Росії змінив плани кожного українця й абсолютно всіх галузей. Але це не привід складати руки та нічого не робити. Навпаки, зараз кожен із нас має робити все, що може, щоб підтримати Україну в усіх галузях. Освіта – один із тих напрямів, які мають працювати: українці мають навчатися, щоб мати знання та вміння. Бо саме молоді далі розбудовувати країну, тож ми не маємо права забирати в них таку можливість. 

Звісно, наш університет, як і всі навчальні заклади, що розташовані в містах, де йдуть активні бойові дії, зокрема в пекельному нині Маріуполі, не може продовжувати діяльність у місті постійної дислокації. Але роботу Політехніка не зупиняла і не буде цього робити. Плани прийшлося скоригувати, та ми продовжуємо працювати й розвиватися в тих умовах, які маємо зараз. Нам вдалося зберегти практично весь професорсько-викладацький склад університету, щоб забезпечити на цьому етапі дистанційну роботу Метінвест Політехніки.

КОМАНДА ВИКЛАДАЧІВ

Нам вдалося зберегти практично весь професорсько-викладацький склад університету, щоб забезпечити на цьому етапі дистанційну роботу Метінвест Політехніки.

- Як будете організовувати навчання? Чи буде проводитися вступна кампанія? Хто зможе стати першими студентами Метінвест Політехніки?

- Цього року тієї вступної кампанії, що планувалася ще два місяці тому, звісно, не буде. Ми розглядали різні варіанти й вирішили, що цьогоріч у межах пілотних проєктів у першу чергу робитимемо набір студентів серед працівників Групи Метінвест. Це будуть співробітники компанії, які мають кілька курсів за програмою бакалаврату або вже мають диплом бакалавра і зможуть вступити до нас, щоб отримати ступінь магістра. 

Також, можливо, будуть й інші варіанти комплектації груп. Для співробітників Групи Метінвест це добрий шанс не тільки отримати якісну вищу освіту, а й просунутися кар’єрними сходами, адже диплом – не лише документ. Це насамперед нові знання й навички, які можна застосувати в роботі та показати високий результат. Це будуть найбільш потрібні спеціальності, на які існуватиме попит серед металургів і гірників компанії. Щойно ми переможемо, тоді вже зможемо говорити про повноцінну вступну кампанію з великою кількістю студентів за всіма напрямами.

Для нас немає неможливого! Якщо буде запит перенавчити людей, ми зробимо це. Можливо, за деякими професіями нам буде потрібен незначний час на підготовку програм, але в будь-якому випадку, ми впораємося.

- Олександре Станіславовичу, минулого року Метінвест Політехніка проводила багато різних курсів з підвищення кваліфікації. Чи продовжиться навчання зараз, і якщо так, то як буде організовано процес?

- Звісно, ми продовжимо курси підвищення кваліфікації, бо це є невіддільна частина роботи Групи Метінвест у всіх її підрозділах. Зараз нам необхідно завершити ті курси, що стартували на початку цього року за всіма ліцензованими напрямами – металургія, матеріалознавство, комп’ютерні науки, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології, екологія, гірнича справа, економіка й охорона праці. Кожна програма складається з кількох циклів. 

Дві третини дисциплін викладачі вичитали в січні-лютому, залишилася менша кількість годин, і ми обов’язково їх завершимо. Наші викладачі технічно та методично повністю готові продовжити навчання. Щойно зможемо зібрати групи, ми завершимо цикл, і наші студенти отримають сертифікати. Зараз дуже складний період, і не всі, на жаль, ще на зв’язку та мають настрій навчатися, але це питання часу.

- Скажіть, а наскільки можливо зараз запустити програми перекваліфікації, бо це може бути потрібним у цей час, щоб мати змогу змінити професію в галузі. Наприклад, був слюсарем, а став токарем.

- Для нас немає неможливого! Якщо буде запит перенавчити людей, ми зробимо це. Можливо, за деякими професіями нам буде потрібен незначний час на підготовку програм, але в будь-якому випадку, ми впораємося. Чітко розуміємо, що такий запит бути може, бо час такий – люди, на жаль, втрачатимуть роботу та будуть шукати іншу. Якщо Метінвесту знадобляться фахівці з якихось конкретних галузей – ми обов’язково їх навчимо.

Метінвест Політехніка – це не гарна будівля й не наукові лабораторії. Це насамперед люди, викладацький склад, який ми збирали по крихтах. І це дуже непросто – адже багато викладачів поїхали з країни, бо не було попиту на ці спеціальності. Ось цей кістяк ми змогли зберегти.

— Юрій Риженков, гендиректор Групи Метінвест

- Ми знаємо, що Ви підібрали собі дуже сильну команду. Отримані ліцензії також опираються на програми та професорсько-викладацький склад. Такі люди потрібні в будь-якій країні світу. Чи всі залишаються працювати у новому вишу? І чим професорсько-викладацький склад Метінвест Політехніки займається в теперішній час?

- Так, наші викладачі дійсно можуть працювати в будь-якій країні світу, їм усюди будуть раді. Але вони патріоти Україні й нікуди їхати не збираються. Зараз викладачі наповнюють освітні програми, вдосконалюють методичні матеріали, адаптують процес під сьогодення, щоб бути повністю готовими розпочати дистанційний навчальний рік у тих умовах, в яких ми всі зараз опинилися. І за ліцензії точно не варто хвилюватися, все в порядку. Метінвест Політехніка відповідає всім критеріям Міністерства освіти та науки України, і ми будемо працювати в межах наявних ліцензій. 

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.