This page hasn't been translated into English yet.
Ecology 6/24/2022 Read 5 min

Північний ГЗК Метінвесту продовжує пошуки ефективних реагентів для пилопригнічення

Північний гірничо-збагачувальний комбінат у співпраці з Державним науково-дослідним гірничорудним інститутом проводять експерименти для виявлення дієвих зв’язувальних речовин. За результатами дослідження оберуть кращий реагент для закріплення сухих поверхонь хвостосховища.

Для дослідних робіт науковці запропонували 16 речовин українського і європейського виробництва – полімерних та органічних, які випробують на хвостах збагачення Північного ГЗК. У ході експерименту після обробки умовних карт кожну поверхню перевіряють на міцність і пиління за допомогою металевих предметів, ультразвуку й аеротруби. Створюючи природні умови, для підняття дрібнодисперсного пилу змінюють швидкість вітру від 3 до 20 метрів за секунду.

– Наше завдання  підібрати саме такий реагент, який утворюватиме міцний поверхневий шар і забезпечуватиме відсутність вітрової ерозії з обробленої поверхні на 8-12 місяців. Для цього на сухих поверхнях хвостосховища Північного ГЗК щороку проводимо експерименти з застосуванням полімерних та органічних речовин. Цього разу до пошуків ефективного реагенту долучився науково-дослідний інститут. Водночас продовжуємо закріпляти карти за допомогою зелених технологій. Восени та навесні висіваємо на сухі поверхні жито. Влітку обробляємо їх зв’язувальними речовинами. Показово, що площі закріплених карт і відкосів дамб хвостосховища збільшуються з кожним роком. Цього літнього сезону плануємо покрити реагентами понад 25 гектарів сухих поверхонь, стільки ж засіяти до кінця осені житом,  зазначив начальник відділу охорони навколишнього середовища Північного ГЗК Олексій СТЕПАНЕНКО.

Нагадаємо, в межах виконання екологічної програми комбінату та криворізької міської екологічної програми Північний ГЗК висаджує дерева й кущі в санітарно-захисних зонах, засіває злаковими травами скельне привантаження. Для зменшення концентрації пилу в кар’єрах гідромонітори щоденно поливають дороги та забої. Двічі на тиждень водополивна техніка комбінату зрошує міські дороги, що прилягають до промислових майданчиків.