This page hasn't been translated into English yet.
Modernization 6/1/2022 Read 5 min

Північний гірничо-збагачувальний комбінат: 16 років у команді Метінвесту

6 червня Група Метінвест відзначає День народження. Північний гірничо-збагачувальний комбінат – одне з перших підприємств Кривого Рогу, яке ввійшло до складу компанії у 2006 році. За час роботи в команді Метінвесту в кар’єрах і цехах ПівнГЗК повністю оновили парки гірничого та технологічного обладнання, реалізували масштабні проєкти з модернізації виробництва.

На рівень світових стандартів

Перший рік у складі Метінвесту запам’ятався північанам знаковими подіями. У жовтні 2006 завершили будівництво циклічно-потокової технології (ЦПТ) в Першотравневому кар’єрі. Це був наймасштабніший проєкт у гірничо-металургійній галузі України на той час. У межах інвестиційної програми на комбінаті продовжили переозброєння гірничої техніки й оновлення обладнання переробного комплексу. Великий обсяг робіт виконали на рудозбагачувальній фабриці № 1, де повністю замінили чотири технологічні секції.

Вперше для зниження викидів в атмосферу при вибухових роботах у кар’єрах застосували безтротилову речовину. Рік завершили впровадженням першого етапу автоматизованої системи управління підприємством Sap for mining.

Відтоді щороку інвестиції в розвиток Північного комбінату збільшувались. Вагомим внеском компанії у 2007 році стало оновлення парку автосамоскидів. У кар’єри підприємства придбали 15 великоваговиків, а ще – десятикубові екскаватори, бурові верстати та бульдозери. Розпочали виробництво концентрату ще чотири технологічні секції на збагачувальній фабриці. Завдяки реконструкції випалювальної машини ОК-306 збільшився обсяг виробництва обкотишів.

Нові ринки збуту

Потужні інвестиції Метінвесту у виробництво допомогли колективу комбінату гідно пережити кризу 2008 року, вийти на нові ринку збуту та надовго закріпитися в країнах Сходу. Впродовж наступних трьох років на підприємстві впроваджували енергоефективні заходи для зниження собівартості продукції, автоматизовані системи обліку руху залізничним та автомобільним транспортом. Попри фінансові обмеження, у 2009 році завершили будівництво найпотужнішої стаціонарної насосної станції, яка здатна перекачувати 72 тисячі кубів води за годину. Саме в цей період значно оновили технікою залізничний парк.

До рекордних обсягів

Під знаком ефективності пройшли ще три роки в складі Метінвесту. У 2011-2013 роках коштом потужних інвестицій оновили ще п’ять технологічних секцій, відремонтували випалювальні машини ЛУРГІ 552 А і В, ОК-306. Для розвитку сировинної бази комбінату продовжили поповнювати парк гірничої техніки потужними гідравлічними та десятикубовими екскаваторами, буровими верстатами, автосамоскидами. Розпочали будівництво нової циклічно-потокової технології в Першотравневому кар’єрі – з двома трактами на 40 млн тонн гірничої маси на рік.

Завдяки ефективному менеджменту та злагодженій роботі всіх цехів підприємства вперше за роки незалежності України у 2013 році досягли рекордних показників продуктивності – 15 млн тонн концентрату. Обсяг виробництва обкотишів збільшився на 12% у порівнянні з 2012 роком і сягнув 10,8 млн тонн.

У цей період також впроваджували сучасні системи – управління безпекою праці, яку реалізували спільно з компанією DuPont, та ощадливе виробництво.

Інвестиції в масштабне будівництво та проєкти

Разом із Метінвестом підприємство продовжує свій динамічний розвиток. Вже у 2016 році ввели в експлуатацію перший комплекс ЦПТ продуктивністю 20 млн тонн руди на рік. Другий комплекс завершили у 2021 році. Загальні інвестиції в будівництво об’єкта склали приблизно 200 мільйонів доларів. Реалізація цього масштабного проєкту дала змогу зберегти комбінату потужності на рівні 14-15 млн тонн концентрату на рік, знизити собівартість продукції, поліпшити екологічну ситуацію.

Кардинальні зміни відбулися в автомобільному цеху. Для комфортного перевезення співробітників придбали одночасно сім комфортабельних автобусів. За останні п’ять років для безпечного пересування в кар’єрах повністю замінили парк вахтових автомобілів, більшість з яких зібрані на базі вантажного автомобіля італійського виробництва IVECO.

Екологічна спрямованість

У межах виконання екологічної програми в цеху виробництва обкотишів № 2 на випалювальних машинах ЛУРГІ 552 А і В повністю оновили газоочисне обладнання. Сучасні агрегати забезпечили скорочення викидів шкідливих речовин відповідно до норм природоохоронного законодавства України – до 50 мг/м³.

У гірничотранспортні цехи підприємства придбали нову спецтехніку для зрошення технологічних доріг і забоїв. Серед потужних автомобілів – гідромонітори з місткістю цистерн 119 кубометрів.

Для захисту навколишнього середовища на комбінаті активно впроваджують зелені технології. На хвостосховищі висівають жито та трави. В санітарно-захисних зонах висаджують дерева й кущі. Також на хвостосховищі для закріплення пилу застосовують природні мінерали та хімічні реагенти, скельне привантаження.

– Війна докорінно змінила наші плани. Порушилися логістика, ланцюжки постачань, замовлень. Суттєво зменшилися обсяги виробництва – до 30% у порівнянні з довоєнним часом. Але ми сплачуємо податки, виплачуємо заробітну плату нашим працівникам. Попри труднощі з постачанням запасних частин, підтримуємо в робочому стані техніку та обладнання, поліпшуємо умови праці і продовжуємо виконувати заходи екологічної програми. Ми допомагаємо ЗСУ та теробороні, щоб з кожним днем наближати перемогу. Волонтеримо, щоб прихистити кожного, хто постраждав від війни. І я вірю, що ми зможемо вистояти, відбудувати економіку та продовжити роботу. І вже наступний День народження компанії Метінвест святкуватимемо у вільній, незалежній та процвітаючій Україні, – запевнив генеральний директор Північного ГЗК Андрій СКАЧКОВ.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.