This page hasn't been translated into English yet.
Unshakable mother 1/5/2023 Read 6 min

Незламна мама Віта Федоренко знайшла свою точку опори на Каметсталі

Серед перших учасників проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша» та гуманітарної ініціативи «Рятуємо життя» є співробітниці Каметсталі, які постраждали внаслідок війни.

Віта Федоренко

Повернути спокій у їхні душі та подолати наслідки травматичного досвіду допомагає проєкт «Незламна мама». Його започаткував «Фонд Маша», а гуманітарна ініціатива «Рятуємо життя», заснована Групою Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова, допомогла з реалізацією.

Серед перших учасників проєкту, які пройшли реабілітацію, були й співробітниці Каметсталі з-поміж переселенців з окупованих населених пунктів. Протягом трьох тижнів жінки з дітьми проходили реабілітацію в мальовничому куточку українських Карпат. Відвідували психологічні заняття, арттерапевтичні майстер-класи, індивідуальні консультації. Під час занять учасники власноруч виготовляли символічні поробки, розмальовували побутові речі, які згодом забрали з собою на згадку про проєкт. Творчість і натхнення допомогли незламним мамам подолати тривожність і хвилювання, а спілкування під час таких уроків створило дружню атмосферу.

Віта Федоренко народилася й виросла в Маріуполі. До війни працювала машиністом мостового крана в листопрокатному цеху «1700» на ММКІ. День 24 лютого докорінно змінив її життя.

– З 18 років я працюю машиністом крана. Маріуполь – моє рідне місто, яке я дуже люблю. Хочу туди повернутися після нашої перемоги. З двома дітьми (14-річна Анастасія та 18-річний Володимир) я жила в селищі Сартана. Це на околиці Маріуполя. 24 лютого я, як і всі співробітники, вийшла на роботу. Керівництво нам повідомило, що завод стає на консервацію. Ще ходив транспорт, тож я повернулася додому. У нас і раніше було неспокійно, усі 8 років з 2014, проте тоді ми й подумати не могли, що місто почнуть рівняти з землею, – ділиться спогадами Віта. – Було дуже страшно. З околиці Маріуполя нас евакуювали ближче до центру, але й туди прилітали снаряди, падали бомби. Лише 7 травня нам вдалося виїхати до Запоріжжя. Там нас зустріли та надали прихисток. Трохи згодом Центр кар’єри Метінвест запропонував мені роботу на Каметсталі. У цеху ремонту управління залізничного транспорту металургійного комбінату в Кам’янському мене прийняли дуже добре.

Здолати емоційне навантаження, опанувати себе й вирішити, як жити далі, жінці та її донці допоміг проєкт «Незламна мама».

– У Карпатах ми провели незабутні три тижні. Без сирен і тривог. Чудова природа милувала око, а нашим емоційним станом опікувалися психологи. Спочатку всі були дуже напружені, але з часом все минулося. Ми власноруч розмальовували різні побутові речі, з дітками займалися ігровою терапією, нейрогімнастикою, проводили творчі вправи. Моя Настя потоваришувала з іншими підлітками. Для нас також організували екскурсії. Ми побували в Чернівцях, відвідали дивовижні куточки цього чудового міста, – розповідає Віта. – Через мистецтво нам допомогли позбавилися наших страхів, невпевненості та переживань. І на обличчях наших дітей знову засяяли усмішки. Для мене це дуже важливо. Я й сама відчула сили рухатись далі, працювати, облаштовувати житло. А після перемоги мрію обов’язково повернутися у звільнений український Маріуполь. Я вдячна Метінвесту за можливість потрапити до цього чудового проєкту. На Каметсталі зараз моя точка опори, я справді відчула, що стала незламною мамою.

Зауважимо, що «Рятуємо життя» надає переселенцям системну та різнопланову допомогу. Нещодавно в одному з шелтерів поблизу Кам'янського до Нового року облаштували велику ігрову кімнату для дітей. Це стало можливим завдяки підтримці італійської юридичної компанії – одного з партнерів-донорів гуманітарного проєкту.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.