This page hasn't been translated into English yet.
CSR 9/28/2022 Read 7 min

Місто мрії: Маріуполь, який залишився тільки на фото

15 років тому Група Метінвест задала тренд соціальної відповідальності бізнесу в Україні. І Маріуполь став одним із перших міст, де почали робити великі проєкти для громади.   

У вересні Місту Марії виповнилося 244 роки. Половину цього часу Маріуполь був металургійним осередком Приазов’я. Підприємства-виробники металу багато в чому визначили його характер, образ і навіть «зовнішність». Чільне місце в розбудові Маріуполя займав Метінвест. 

Зразкова взаємодія

Компанія принесла сюди новий підхід до ведення бізнесу, зокрема, й екзотичне на той час КСВ – корпоративну соціальну відповідальність. Цим поняттям називають проєкти й заходи, спрямовані на поліпшення життя людей, – створення зон відпочинку, оновлення закладів освіти й охорони здоров’я, розбудова нових загальнодоступних просторів та інфраструктури. Словом, усе те, що з типового пострадянського міста здатне зробити «цукерочку», як казали самі маріупольці. Власне, таким Маріуполь невдовзі й став – ошатним, доглянутим, комфортним та відверто красивим. І все це за якихось 15 років взаємодії з Групою Метінвест. 

ЦИФРИ КСВ

Понад мільярд гривень за 15 років склали соціальні інвестиції Метінвесту в розвиток Маріуполя 

Перші кроки компанії були обережними: локальні новації для покращення окремих місць, маленькі перевтілення. Однак щороку масштаби трансформації Маріуполя росли. Поступово проєкти КСВ Метінвесту вийшли на рівень повного оновлення паркових територій, узбережжя, закладів медицини й освіти, транспортної системи міста тощо.

На момент російського вторгнення Маріуполь називали «вітриною Донбасу» – за впорядкованість, доглянутість і сучасність на кожному кроці. А саме місто завдяки Групі Метінвест більше нагадувало затишну Європу, аніж прифронтову Донеччину. 

Освітня мережа 

У Маріуполі розвитку освіти приділяли велике значення: оновлювали дитячі садочки, робили сучасними школи, розширювали мережу вищої освіти, проводили різноманітні мотиваційні заходи для молоді. Протягом багатьох років у цій справі Метінвест допомагав муніципалітету. За сприяння компанії ремонтували дитячі садочки, встановлювали ігрові майданчики й осучаснювали прилеглу територію. У Маріуполі низку спільних проєктів реалізували в дошкільних закладах № 20, 55, 39, 159, зокрема, разом із громадською спілкою «Зелений центр Метінвест».

У школах оновлювали й оснащували кабінети хімії, фізики та інформатики. Підтримували в належному стані спортивні локації.

Окремий напрям роботи – мотивація для студентів вишів і середніх професійно-технічних закладів. У ПДТУ, коледжах та ліцеях працювали стипендіальні програми від Метінвесту для тих, хто обрав металургійні спеціальності. Щороку проводився кейс-чемпіонат M.Student Champ, де студенти могли розкривати свої таланти та мали шанс отримати гідну роботу. 

Також працювала програма дуальної освіти, за якою студенти вже під час отримання теоретичних знань в університеті проходили ґрунтовну практику на меткомбінатах Азовсталь та ММКІ. 

З 2016 року в Україну прийшов WorldSkills – відомий у всьому світі конкурс професійної майстерності. Його генеральним партнером став Метінвест. Відтоді маріупольські студенти й молоді спеціалісти долучилися до міжнародного рівня професійно-технічної освіти. А сотні учасників  WorldSkills Ukraine зарекомендували себе перед роботодавцями та здобули квиток у професійне майбутнє. 

ІНВЕСТИЦІЇ В ОСВІТУ

Протягом останніх 10 років на модернізацію освітніх закладів і проєкти розвитку молоді Група Метінвест спрямувала приблизно 100 млн гривень 

За останні шість років у Маріуполі суттєво розширилася галузь вищої освіти. Група Метінвест підтримала програму релокації навчальних закладів, які були змушені виїхати з тимчасово окупованого Донецька в інші міста. Відтак у Маріуполі свої двері для студентів відчинили Донецький державний університет управління, Донецький національний медичний університет і Донецький юридичний інститут.

Торік Метінвест розпочав грандіозне будівництво першого недержавного гірничо-металургійного університету «Метінвест Політехніка» (МІП). Цей виш мав стати безпрецедентним зразком сучасної освіти. Дизайн, інтер'єр будівлі навчального корпусу й гуртожитку розробили в нідерландському бюро MASA Architects. Втілити задум розробників допомогла б сталь Метінвесту. 

Планувалося, що в університеті викладатимуть науковці та практики з Німеччини, Польщі, Португалії, професіонали Метінвесту й фахівці з найкращих українських вишів. Ультрасучасні лабораторії Політехніки мали створити разом із провідними міжнародними корпораціями Siemens, Schneider Electric, Honeywell Ukraine та Festo. Однак проєкт відклався до часу, коли над Маріуполем знову замайорить синьо-жовтий прапор. А доти Політехніка, як і інші ВНЗ міста, продовжують роботу на території вільної України. 

Попри війну й окупацію Маріуполя, МІП завершив перший у своїй історії набір студентів на всі освітні програми бакалаврського та магістерського рівня. 19 вересня понад 350 студентів розпочали навчання за сучасними інженерно-технічними спеціальностями. 

Нам потрібна перемога України на всіх фронтах. І ми її мусимо кувати щодня та у всьому. Для перемоги в економіці Україні потрібні висококласні фахівці, які будуватимуть нашу батьківщину. Саме таких фахівців готуватиме Метінвест Політехніка. Вірю, що університет стане центром об’єднання людей, яким небайдужа доля Маріуполя та України. Після нашої перемоги ми обов’язково повернемося до Маріуполя та добудуємо найсучасніший дім для найсучаснішого вишу.

— Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест

На варті здоров’я 

Розвиток міської галузі охорони здоров’я був важливим напрямом КСВ Групи Метінвест. Спільно з муніципалітетом Маріуполя компанія оновлювала лікарні та облаштовувала нові відділення, постачала дефіцитне обладнання для порятунку життів. Протягом останніх шести років у розвиток медицини Метінвест спрямував понад 150 млн гривень. 

Металурги допомогли відремонтувати інфекційні відділення для дорослих і дітей у міській лікарні № 4 імені Мацука. У 2020 році на базі цього медичного закладу створили дитячий регіональний інфекційний центр. Ремонт відділення став черговим етапом глобальної реконструкції лікарні № 4, яка стартувала ще у 2006 році в межах Програми соціального партнерства Групи Метінвест із муніципалітетом. 

У міській лікарні № 1 за шість років за допомогою компанії оновили урологічне та терапевтичне відділення, а також відділення мікрохірургії ока. Провели капітальний ремонт операційних блоків хірургічного відділення. 

Також Метінвест подбав про належний стан Маріупольського територіального медичного об'єднання здоров'я дитини і жінки та лікарні швидкої допомоги.

Потужну діяльність Група розгорнула під час пандемії коронавірусу. Тільки на розбудову кисневої мережі в маріупольських лікарнях компанія спрямувала понад 72 мільйони гривень. Ці гроші пішли, щоб прокласти кілька кілометрів киснепроводів, облаштувати майже 1000 точок прямого подання кисню, придбати сучасні кріосистеми. За ці ж кошти закупили апарати штучної вентиляції легень, ПЦР-лабораторії, експрес-тести, захисний медичний одяг і все, що було необхідно в розпал пандемії для порятунку тисяч життів містян. 

Фахівці комбінатів Метінвесту цілодобово працювали в кисневих цехах, щоб постачати медикам життєво необхідний газ. Додатково з команди металургів були сформовані бригади професіоналів, які обслуговували кисневу інфраструктуру в лікарнях.

Тільки за 2021 рік маріупольські металургійні комбінати Групи Метінвест безоплатно передали 6000 тонн рідкого кисню для більш ніж 110 українських лікарень у 17 областях України. 

Кисень маріупольських підприємств компанії врятував мільйони життів. Азовсталь та ММКІ відвантажили українським медзакладам майже 260 тисяч кубометрів газоподібного та більш як 1800 тонн рідкого кисню. З початку 2022 року в лікарні встигли відправити 951 тонну газу. Після вторгнення РФ металурги Маріуполя постачали кисень стільки, скільки могли. Однак консервація комбінатів повністю зупинила виробництво будь-якої продукції, зокрема й О2. 

Сфера послуг і креативні простори

Компанія спрямовувала соціальні інвестиції для побудови прозорої роботи органів місцевої влади. Так, у межах партнерства Фонду розвитку Маріуполя, Групи Метінвест і муніципалітету в місті відкрили три сучасні Центри надання адміністративних послуг: два в Центральному районі та один на Лівобережжі. На фінансування цих проєктів Метінвест виділив понад 20 мільйонів гривень. У найбільшому соціальному мультицентрі України, що розташовувався в Лівобережному районі Маріуполя, компанія допомогла провести ремонтні й оздоблювальні роботи, обладнати системи відеонагляду та встановити панорамний ліфт. 

Для прогресивної молоді Маріуполя створили низку сучасних IT-хабів. У 2019 році відкрито IT-Hub SPALAH у будівлі колишнього шахового клубу. Приміщення відремонтували й розділили на кілька зон. Молодіжний простір був пристосований для навчання й зустрічей, а людям старшого покоління облаштували сучасні приміщення, де можна грати в шахи та спілкувалися. Доступ на територію оновленого закладу зробили вільним. 

На базі бібліотеки ім. Короленка відкрили ще один айтівський хаб – 1991. Там розпочав роботу центр розвитку стартапів, а молоді маріупольці мали можливості реалізувати свої креативні ідеї. Загальні інвестиції Метінвесту в обидва проєкти склали понад 11 мільйонів гривень.

Маріуполь туристичний 

Першою ластівкою змін став повністю оновлений сквер біля Драматичного театру. Це був великий сумісний проєкт Групи Метінвест і міської влади до 240-ї річниці Маріуполя. Реконструкцію проводили протягом року. У сквері повністю замінили покриття алей, площу перед театром. З’явилися сучасні інсталяції, зони для відпочинку дітей і молоді, нові зелені насадження та м’який газон. Так званим special place скверу став перший у місті пішохідній світломузичний фонтан. Компанія спрямувала на цей проєкт 25 мільйонів гривень. До слова, тоді ж, у 2018 році, Метінвест оновив Грецьку площу на проспекті Миру. 

Уже за рік у Маріуполі почалася реконструкція дитячого парку «Веселка» на Лівобережжі. Цю зону відпочинку люди називали маленькою Голландією, адже навесні там цвіло понад 200 тисяч квітів. Самих тюльпанів тут було зо 30 різних видів, а крім них ще росли крокуси, гортензії, нарциси й десятки інших видів квітучих рослин. У парку повністю оновили покриття. Для дітей різного віку створили ігрові майданчики. Встановили нову сцену, де творчі колективи мали змогу виступати для маріупольців. Компанія Метінвест також підтримала цей масштабний проєкт. На новий фонтан біля Мультицентру і благоустрій «Веселки» виділили 30 мільйонів гривень.   

У 2020 році металурги зробили новий подарунок до Дня міста – оновлення площі Миру та Свободи в самому серці Маріуполя. Муніципалітет провів повну реконструкцію площі й скверу біля неї. Тут з’явилися сучасні дитячі майданчики, новий параболічний фонтан і сцена. Упорядкували алеї та газони. Фінальним оздобленням ансамблю стала світлодіодна ілюмінація. 

По периметру площі Миру та Свободи встановили 25 символічних птахів – за кількістю областей України та АР Крим. Усі голуби з різним розмахом крил, на яких нанесено візерунок кожної області нашої держави. А на опори нанесли QR-коди, за ними кожен міг дізнатися цікавинки про різні куточки України. Ця масштабна інсталяція виконувала не тільки декоративну функцію: в кожного птаха вмонтували новітнє обладнання. З його допомогою можна було програмувати різні сценарії світлозвукового шоу на площі. 

Ця територія стала черговим міським «магнітом»: сюди йшли відпочити та прогулятися і гості, і місцеві мешканці. Сума соціальних інвестицій Метінвесту в інноваційний проєкт склала 20 мільйонів гривень. 

Не оминуло оновлення і парк імені Гурова. Буквально рік тому його урочисто відкрили після завершення другої черги реконструкції. Це один із найбільших парків Маріуполя, що знаходиться в Кальміуському районі. За два роки Метінвест спрямував понад 80 мільйонів гривень на його облаштування. Тут теж з’явилися нові газони, цікаві рослини, доглянуті алеї, дитячі майданчики, сцена, величезний каскадний фонтан. Улюбленим місцем відпочинку маріупольців стала зона барбекю з оздобленими альтанками та необхідним обладнанням для затишних зустрічей на природі.  А до новорічних свят тут оновили ілюмінацію. Це додало неперевершеної яскравості парку імені Гурова. 

Перлина азовського узбережжя

Море – візитівка Маріуполя. За останні кілька років Група Метінвест упорядкувала найпопулярніші місця відпочинку на узбережжі. 

Наприклад, у 2021 завершилася велика реконструкція центрального пірса. У межах програми «Більше ніж сталь» компанія протягом двох років допомагала муніципалітету Маріуполя перетворити міський пірс на сучасний туристичний простір. Меткомбінати забезпечили необхідними будматеріалами, а робітники Метінвест-Промсервісу провели всі роботи з його відновлення й укріплення. Невдовзі модний пірс став зіркою прогулянок маріупольців. Люди йшли сюди за будь-якої погоди, бо тут було все для приємного відпочинку. Загалом на проєкт оновлення пірса компанія витратила зо 20 мільйонів гривень. 

Завдяки залученості Групи Метінвест у 2013 році в Маріуполі відкрили перший спеціалізований пляж для людей з особливими потребами. Тоді за угодою про соціальне партнерство створення відпочинкового простору профінансувала компанія. Для будівництва пляжу обрали ділянку берега в районі Приморського бульвару – відносно близько до центру міста, є транспортна розв'язка. Врахували й інші важливі побажання: встановили пандуси з поручнями для спуску та тіньовий навіс, обладнали спеціалізовані роздягальні та душові. Словом, створили всі умови для безпечного і комфортного відпочинку особливих містян.

«Сонячний пляж» – ще одна локація, облаштована за сприяння Метінвесту. Це був проєкт ініціативних маріупольців  щодо благоустрою частини узбережжя Азовського моря. Він переміг у конкурсі й отримав від компанії грант на реалізацію – 500 тисяч гривень. На пляжі встановили нове пляжне обладнання, зручні лежаки, навіси, душ і вуличні тренажери. А поряд з’явилася навіть велопарковка. 

На цій же ділянці узбережжя втілили в життя ще один конкурсний проєкт небайдужих містян. Dream Пірс презентували у 2017 році. Він став черговим етапом перетворення узбережжя коштом Метінвесту. На території пірса для мрійників змонтували лавки, стійку з високими стільцями біля моря й тент, який захищає відвідувачів від сонця.

Культурне життя

Що більше розквітало Місто Марії, тим цікавішим і привабливішим воно ставало для жителів інших регіонів. Поступово Маріуполь перетворився на осередок молодіжної культури: саме тут заклали сучасні традиції, які були до вподоби новому поколінню. 

На міські фестивалі їхали з усієї України тисячі людей. Гості прагнули побачити сучасне Приазов’я, оцінити трансформацію Маріуполя. Постійним партнером масових заходів була Група Метінвест. 

ФАКТ

На розвиток культури в Маріуполі Група Метінвест виділила понад 10 млн грн

Тричі в місті проходив Startup Гогольfest – легендарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва. Він збирав десятки зірок і нестандартних театральних постанов. 

У 2017 році Маріуполь уперше став центром масштабного музичного фестивалю MRPL.Fest, який збирав десятки тисяч людей на узбережжі Азовського моря. Свято музики відбувалося чотири рази з перервою у 2020 через пандемію коронавірусу. 

Яскраво святкували романтичні Дні Франції та Європи. А Новий рік і Різдво завжди перетворювалися на казкові дійства, сповнені світла й добра.  

Зелений центр Метінвест

Маріуполь – перше місто, в якому у 2013 році розпочала роботу громадська спілка «Зелений центр Метінвест». Спочатку ця організація займалася озелененням, волонтерською діяльністю. Невдовзі налагодили співпрацю з містянами. Завдяки ЗЦМ встановлювали дитячі майданчики та проводили спортивні свята. В акціях брали участь і діти, і дорослі. Щороку представники громадської спілки впроваджували нові екологічні програми та реалізували масштабні проєкти, спрямовані на перетворення Маріуполя.

Багато ініціатив Зеленого центру допомагали розвиватися ОСББ. Маріупольцям дуже сподобалися конкурси «Чистий під'їзд», «Квітуче місто», «Комфортний дім». Згодом вони стали масштабнішими й трансформувалися в «Допоможемо кожному» та Forever Green. До речі, торік у межах проєкту Forever Green ЗЦМ передав понад 3300 дерев за заявками від мешканців багатоквартирних будинків і бюджетних установ. А ще зусиллями Зеленого центру й волонтерів створили розплідник рослин, де висадили 500 сосен та 400 платанів.

До свого чотириріччя громадська спілка підтримала ідею молодіжних організацій металургійних комбінатів Метінвесту та художників і маріупольських майстрів вишивки щодо відродження орнаменту Приазовського краю. Напередодні Дня вишиванки завдяки цьому проєкту відтворили унікальний візерунок української вишивки та представили патріотичні мурали, що прикрасили школу № 17. А восени того ж року у продовження проєкту на Театральній площі встановили «Дерево єднання» з класичним орнаментом усіх куточків України – символ миру та єдності українського народу.

Окрім підтримки благоустрою багатоквартирних будинків, Зелений центр Метінвест створив нову локацію для містян. Торік на площі Перемоги в Лівобережному районі встановили елементи для відпочинку, обладнали велопарковку та змонтували декоративне освітлення. Подбали і про ландшафтний дизайн – висадили сосни, сакури та безліч інших зелених насаджень. Головною фішкою оновленої площі стали вбудовані в лави зарядки для телефонів. Таке інноваційне рішення в Маріуполі реалізували вперше.

За підтримки Зеленого центру Метінвест громада Маріуполя виконала десятки проєктів у межах конкурсу соціальних ініціатив «Місто нашими руками». Мова йде про оновлення та оздоблення дитячих садочків, шкіл, дворів, спортивних майданчиків, набережної тощо.  За всі ці роки ЗЦМ зміг завоювати та примножити довіру мешканців до роботи організації, вибудувати надійні партнерські взаємовідносини. Люди завжди зверталися до громадської спілки з пропозиціями та ініціативами, які допомагали покращувати житлово-комунальний фонд Маріуполя.

Модернізація інфраструктури

Розвиток Маріуполя невіддільно пов’язаний з оновленням система муніципального транспорту. Група Метінвест також доклала зусиль, щоб пересуватись містом було зручно. 

Ще на початку розвитку соціального партнерства, у 2014 році, Метінвест передав Маріуполю вісім автобусів великої місткості та два трамваї. Пізніше за сприяння компанії створили сучасну диспетчерську й оснастили транспорт GPS навігацією, щоб можна було контролювати його рух і виконання графіку. У це поліпшення металурги інвестували 1 мільйон гривень.

Також останніми роками Метінвест безоплатно надавав тисячі тонн шлаку для ремонту міських та сільських доріг.  

Щоб маріупольцям було приємно відпочивати у дворах багатоповерхівок, у місті реалізовували програму «Затишний двір». Цей проєкт не лише поліпшував прибудинкову територію, а й об’єднував громаду. Люди самі обирали, яким має стати їхній двір, що там має бути встановлено і де воно буде розташовуватися. За погодженим планом ішла робота. За п’ять років програма охопила сотні дворів багатоповерхівок, що ввійшли до ОСББ. 

На спільних подвір’ях встановлювали сучасні дитячі майданчики, альтанки, спортивний інвентар,  розбивали клумби. Дехто навпаки обирав більше місця для паркування автівок – і це дійсно був вибір жителів ОСББ. 

«ЗАТИШНИЙ ДВІР»

Метінвест спрямував на розвиток проєкту облаштування комфортних прибудинкових територій міських багатоповерхівок приблизно 100 мільйонів гривень.

За проєктом «Більше ніж сталь» 2020 році розпочалося будівництво першого в Україні сталевого будинку на 120 квартир. Наприкінці 2022-го його вже мали заселити. Для будівництва інноваційної багатоповерхівки Група Метінвест передала понад 400 тонн металопрокату, виготовленого на Азовсталі та ММКІ. 

Метінвест завжди був надійним партнером маріупольців і залишиться ним. Сьогодні пріоритети змінені, тож усі сили компанії сконцентровані на єдиній меті – наблизити перемогу України. 

Для мене Маріуполь був, є і завжди буде українським містом. Я вірю в українську армію і підтримку наших західних партнерів. Я вірю, що якщо Україна отримає достатню військову допомогу, Маріуполь обов'язково буде звільнений. І коли український прапор знову здійметься над Маріуполем, ми спрямуємо всі сили на відбудову міста. Особисто я не пошкодую на це ні сил, ні грошей. Ми обов’язково відновимо наші заводи, і сталь з Маріуполя в Україні знову буде конкурувати на світових ринках.

— Рінат Ахметов

Після закінчення війни інвестиції Метінвесту в Україну продовжаться. І незабаром Маріуполь постане ще кращим, ще сильнішим, ще комфортнішим. 

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.