This page hasn't been translated into English yet.
Safety 4/6/2022 Read 4 min

Хімічна атака: види отруйних речовин, як впливають на організм, що робити

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки заявив, що було знайдено ще одне підтвердження підготовки росією хіматаки проти України. Зокрема, серед окупантів виявили спеціалістів-хіміків.

З цього матеріалу ви дізнаєтесь, що таке хімічна зброя, які є види отруйних речовин та як реагувати на загрозу хімічної атаки. Дуже сподіваємось, що ця інформація ніколи вам не знадобиться. 

Що таке хімічна зброя

Це зброя масового ураження заснована на токсичних властивостях хімічних речовин. Вона може спричинити смерть через асфіксію, опіки тощо. Може бути у вигляді газу, порошку чи у рідкій формі. Хімічну зброю також називають бойовими отруйними речовинами (БОР).

Контакт з отрутою може статися через дихання або через шкіру та/чи слизові оболонки. Інший варіант – через зараження ґрунту. Тоді конкретна місцевість стане непридатною для проживання, цю територію також небезпечно перетинати.

Основні види бойових отруйних речовин

Шкірно-наривні або блістерні агенти. Спричиняють сильний біль та подразнення в районі шкіри, очей та слизових оболонок. В результаті на тілі з'являються болючі, наповнені рідиною пухирі. Прикладом такої речовини може бути іприт або «гірчичний газ».

 Нервові або нервово-паралітичні агенти. Їх ще називають нервовими газами. Вони впливають на нервову систему, порушуючи механізми, завдяки яким нервові закінчення передають сигнали органам.

 Отруйні речовини задушливої дії. Легені наповнюються рідиною, що може спричинити задуху. Найбільш розповсюджені приклади отруйних речовин задушливої дії – хлор та фосген.

 Кров'яні або загально отруйні агенти. Впливають на організм, всмоктуючись в кров. Прикладом може бути газ ціанід.

 Отруйні речовини психохімічної дії. Психоактивні речовини, які викликають тимчасову недієздатність.

 Деякі з цих агентів мають специфічний запах. Деякі – не мають жодного запаху чи кольору. Але в жодному разі не варто принюхуватись до речовини. Ви без проблем потім згадаєте запах, якщо він був, і повідомите лікаря.

Як доставляють хімічні агенти

Літаками, дронами, артилерією, ракетами, людськими ресурсами.

В епіцентрі підриву боєприпасу концентрації БОР настільки значні, що викликають майже миттєву смерть. Чимдалі від епіцентру концентрація зменшується. За відсутності вітру межі цих зон мають вигляд концентричних кіл. Вітер або протяг витягують їх у своєму напрямку.

Суттєве значення при хімічній атаці додає погода. Практично всі сучасні БОР – це леткі рідини. Від температури залежить кількість речовини, яка випаровується. Чим тепліша погода, тим швидше випаровується речовина і стає небезпечнішою, адже її концентрація в повітрі збільшується. 

Найбільш розповсюджені речовини, які використовуються під час хіматак

ІПРИТ 

Якщо був запах часнику чи цибулі – скоріше за все використовували іприт. Іноді відчувається запах гірчиці або редьки. Проте не можна вважати запах єдиним індикатором діагностики. 

Основний симптом – великі та болісні пухирі на шкірі. При серйозних отруєннях вони з'являються через 6-8 годин, так само, як і пошкодження в дихальних шляхах – аж до крововиливу і набряку легень.

Симптоми часто мають відкладену дію. Але за умов високих концентрацій смерть наступає впродовж кільканадцяти хвилин. Тобто «гірчичний газ» руйнує клітини через хвилини після контакту. Але через декілька годин після ураження почне з'являтись біль та інші симптоми. 

Інші симптоми: сильне слиновиділення, діарея, блювання, звуження зіниць, сльозотеча. 

ХЛОР

Отруйний газ, має жовтувато-зелений колір.

Основні шляхи атаки хлором: розпилення газу в закритому приміщенні, розпилення на вулиці, зараження води.

Головний шлях ураження – вдихання парів хлору. Немає антидоту або якогось особливого типу лікування. 

 ЦІАНІД

Ціанід або синильна кислота може використовуватись як газ або спрей. Цією речовиною можуть забруднювати і воду, і їжу, її використовують для атак як всередині приміщення, так і на вулиці.

Ранні симптоми отруєння: запаморочення, нудота, блювання, задуха, відчуття тривоги, пришвидшене дихання, відчуття скованості в районі шиї, проблеми з диханням, спазм м'язів, кома тощо.

Усі вищезгадані симптоми і навіть смерть можуть проявитись як і через декілька хвилин після  контакту з БОР, так і через декілька годин чи навіть днів.

ЗАРИН

Нервово-паралітична речовина, не має вираженого запаху чи кольору. Якщо газ вивільняється в повітря, то потрапляє в організм через шкіру, слизові оболонки ока та органи дихання. Якщо одяг людини забруднений зарином, то він може випаровувати газ та шкодити людям довкола.

Зарин важчий за повітря. Тому буде парувати на низинах, і умовно в підвалі небезпека вища. Тяжкість отруєння залежить від кількості газу та як довго людина знаходилась під його дією. Якщо людина вдихнула пари газу, симптоми з’являться вже через декілька секунд. І через декілька хвилин/годин, якщо це була рідка форма зарину.

Основні симптоми: шмарклі, сльозотеча, звужені зіниці/біль в очах/порушення зору, сильне слиновиділення та пітливість, кашель, відчуття скованості в грудях, пришвидшене дихання, діарея, нудота/блювання/біль в животі, посилене сечовиділення, сплутаність свідомості/запаморочення, слабкість, головний біль, сповільнене або пришвидшене серцебиття, знижений або підвищений артеріальний тиск, Навіть мікроскопічна крапля зарину, яка потрапить на шкіру, може спричинити пітливість та посмикування м'язів в місці, де відбувся контакт.

Якщо людина зазнала високих доз зарину, це може спричинити: втрату свідомості, конвульсії, параліч, зупинку дихання.


Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогу

Не нехтуйте попередженнями про повітряні тривоги! Сигнал хімічної тривоги має дещо відрізнятися від сигналу «Повітряна тривога». Про хімічну загрозу повідомляють чергуванням довгого і короткого звуку сирени. Сповіщення про неї дублюють по радіо й у телеграм-чатах. Вона може бути оголошена після сигналу про повітряну тривогу і початку бомбардування.

Штатні бомбосховища мають бути обладнані колективними системами фільтрації повітря та протигазами. Гарною альтернативою може бути метро: там закладалися такі системи та й величезний об'єм повітря теж грає роль. Також станції метрополітену обладнані тепловими завісами, які відсікають протяги з поверхні, відповідно унеможливлюють проникнення отруйних речовин на перони. 

Навіть власна квартира може стати більш-менш надійним прихистком від хімічної зброї масового ураження.

 Не зловживайте провітрюванням оселі, зокрема під час і одразу після авіанальотів чи обстрілів! Пластикові вікна вельми ефективні для ізоляції від отруєного середовища. Заздалегідь подбайте про те, щоб мінімізувати протяги у тому місці, де ви перебуваєте під час повітряних тривог. Тримайте у місці постійного сховища запаси питної води, їжі і ліків на дві доби, елементарних засобів гігієни та змінного одягу ретельно упакованими у плівку.

 Якщо хімічна тривога заскочила на вас на відкритій місцевості, спробуйте негайно знайти прихисток у найближчому приміщенні або в автомобілі з піднятими вікнами!

Відчуваючи бодай натяк на незвичний запах, не гайте часу на те, щоб його проаналізувати і не принюхуйтеся – ви встигнете це зробити пізніше, пригадуючи свої враження! Тяжкість отруєння залежить не лише від концентрації отрути, а й від часу впливу на організм. Чим більше вдихів отруйного повітря зробите, тим більше можливість отримати тяжкі наслідки.

Негайно одягніть окуляри, якщо ви їх носите! Пересувайтеся швидко, але не біжіть, не прискорюйте дихання. Не намагайтеся дихати глибше, якщо ви відчули стиснення в грудях, брак повітря. Навіть після завершення атаки, не повертайтеся до зараженої зони, намагайтеся не торкатися голіруч поверхонь та власного одягу. Зверніться до першого-ліпшого правоохоронця або працівника ДСНС по допомогу. 

Не покладайтеся на аматорські рекомендації! Ані маски, ані респіратори не захищають від БОР!

 Не виходьте на вулицю одразу після завершення обстрілу! Адже ви не маєте навичок пересування по зараженій місцевості. До того ж стійкість більшості бойових отрут сягає кільканадцяти годин, і ви ризикуєте отримати ураження. Дочекайтеся рятувальників ДСНС або сповіщення про те, що хімічна загроза минула, та про безпечні шляхи евакуації. 


Додаткові корисні поради

Якщо атака сталася в приміщенні, необхідно швидше вибратись на свіже повітря. Якщо атака трапилась на вулиці, варто сховатись у приміщенні. Велика кількість газів важча за повітря, тому в теорії на вищих поверхах – безпечніше. Але розрізнити, який саме газ випустили, ви скоріш за все не можете. Так що, якщо ви на вулиці, стрибайте в найближче можливе укриття.  

Якщо ви зазнали дії газу – якомога швидше позбудьтесь одягу бо він продовжує виділяти пари і становить небезпеку. Якщо ви в одязі, який варто знімати через голову – уникайте такого методу, краще розріжте його ножицями. Найкраще забруднений одяг варто покласти в герметичні пластикові пакети, але скоріш за все такої опції у вас не буде. 

Після того, як ви позбулися одягу, промийте великою кількістю води всі ділянки шкіри, які мали контакт з газом. Найкраще – водою з милом. Якщо мила немає в наявності, використовуйте велику кількість води. Якщо через хімічну атаку ви маєте проблеми з зором, промийте їх водою протягом 10-15 хвилин.

Якщо людина поряд з вами не показує ознак життя, важливо розуміти, що штучне дихання методом рот в рот – категорично неприпустиме. Єдиний варіант для цивільного в цьому випадку – звертатися до співробітників ДСНС, до військових. У них є аптечки і спеціальні протоколи дії на такі випадки. Вони же мають  змогу провести дегазацію одягу.

Проти деяких газів є антидоти, дозування яких може різнитись від маси тіла людини. В деяких випадках, ми можемо лише сподіватись, що концентрація речовини була недостатньо великою, щоб спричинити смерть чи важкі каліцтва, та лише симптоматично допомагати людині пережити хімічну атаку. 

На жаль, треба розуміти, що навіть вчасно проведені реанімаційні заходи і детоксикація все одно не гарантують виживання. Адже отруєння мають і віддалені наслідки: уражуються нирки, печінка тощо.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.