This page hasn't been translated into English yet.
Safety 3/16/2022 Read 6 min

Як бути на зв'язку та отримувати інформацію в умовах воєнного часу

Рекомендації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.


Мобільний зв'язок зараз може працювати з перебоями або бути відсутнім. При слабкому сигналі можна використовувати полегшені версії багатьох програм (Facebook Lite, Messenger Lite, Google Go, Google Maps Go). Вони вимагають менше місця, працюють швидше навіть за погіршення доступу до інтернету.

Також варто встановити на смартфон програму з картами, що не потребують мережі. Наприклад, map.cz, або увімкнути відповідну функцію на Google Maps. Зверніть увагу, що програми не завантажують автоматично потрібні карти – ви повинні зробити це самостійно й заздалегідь.

Розгляньте можливість купити запасний кнопковий телефон. Він може працювати довше за смартфон, якщо використовувати його тільки для розмов.

Скооперуйтеся з сусідами

Поміркуйте, як можна підтримати один одного продуктами та як обмінюватися інформацією в разі, якщо зникне мобільний зв’язок та Інтернет.

Залиште сусідам номери найближчих людей, щоб вони могли повідомити про ваше місцеперебування на випадок, якщо з вами не буде зв’язку.

Постійно тримайте поруч з собою рюкзак

Дотримуйтесь наступних порад:

· Розповсюджуйте інформацію лише з перевірених джерел. Правдива інформація від державних органів – на їхніх офіційних сторінках у соцмережах чи каналах Громадського мовлення (UA: Перший, колишній УТ-1).

· Не вірте повідомленням про припинення боротьби з боку української армії. Така інформація – типовий прийом деморалізації населення. Ви повинні пам'ятати, що в разі ворожої агресії українські силовики неухильно чинитимуть опір.

· Якщо інтернет-зв'язок або сторінки державних органів недоступні, звертайтеся за інформацією до Громадського мовлення: телеканал UA:Перший і UA:Українське радіо. Налаштуйте радіо на частоту свого міста заздалегідь, дізнатися частоту мовлення можна на сайті. Якщо у вас є стаціонарна радіоточка, користуйтеся нею.

· Не розповсюджуйте інформацію про переміщення українських військ. Ви можете зашкодити тим, хто вас захищає.

· Не вірте повідомленням про умисні обстріли мирного населення, нібито вчинені українськими військовими. Таким чином агресор намагається підірвати вашу довіру до захисників.

· Не діліться неперевіреною інформацією про перебіг бойових дій. Такі дані мають лише органи безпеки й оборони України. Інформація з інших джерел або приватних сторінок у соцмережах може не відповідати дійсності.


 Яким джерелам інформації можна довіряти

Насамперед орієнтуйтесь на повідомлення державних установ. Слідкуйте за інформацією від ДСНС, армії та уряду на сторінках їхніх сайтів чи соцмереж, а також у повідомленнях Громадського мовлення.

Зверніть увагу, що в соцмережах верифіковані (офіційно підтверджені) акаунти в назвах мають спеціальну позначку – синю галочку. Так соцмережа підтверджує, що цю сторінку дійсно веде ця особа або установа. Проте треба пам'ятати, що в Україні ще не всі офіційні установи отримали цю позначку.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.