Ветерани війни поступово повертаються з фронту до цивільного життя. Процес адаптації потребує значних зусиль, адже ветеранам потрібна юридична та психологічна підтримка, медична реабілітація, перекваліфікація, навчання та інші програми, щоб забезпечити ветеранам і ветеранкам гідне життя у цивільному середовищі.
Які ветеранські програми впроваджує великий бізнес для адаптації ветеранів у цивільному житті, у спецпроєкті «Моя безбарʼєрність» розповідає Delo.ua. Зокрема, йдеться про досвід Групи Метінвест.
Метінвест створює ветеранську екосистему
У 2023 році Метінвест почав впроваджувати комплексну екосистему для підтримки ветеранів на всіх етапах їхнього повернення до цивільного життя та професійної діяльності. Ця ініціатива стала відповіддю на велику кількість мобілізованих працівників підприємств до ЗСУ. Так, у 2014 році було мобілізовано 1% співробітників Метінвест до армії, а з початку повномасштабної війни ця цифра зросла до понад 9 тисяч осіб, а це кожен шостий працівник компанії.
Зараз майже 1000 співробітників компанії, включаючи ветеранів АТО, повернулися на роботу після фронту, тому основним пріоритетом Метінвесту є інтеграція якомога більшої кількості колишніх військових у робочий процес.
Ветеранська екосистема компанії Метінвест ґрунтується на принципах, коли керівники всіх ланок відповідають за роботу з ветеранами, адже співробітники, котрі були учасниками бойових дій, є ключовими працівниками компанії з досвідом і навичками, які потрібні для стабільної роботи підприємства. Навіть якщо деякі з них втратили частину навичок або не можуть виконувати свої попередні обов'язки через медичні показники, компанія прагне зберегти їхній кадровий потенціал. Крім того, всі співробітники мають рівні можливості, тому система оплати праці, винагороди та оцінювання залишається єдиною для всіх.
У Метінвесті робота з ветеранами інтегрована на системному рівні, доповнюючи бізнес-процеси програмами, що відповідають потребам під час війни та залишаються актуальними після її завершення. Важливим також є об’єднання колективу шляхом вшанування ветеранів, адже в компанії прагнуть не розділяти людей.
Для визначення потреб співробітників після демобілізації Метінвест опитав понад 400 ветеранів і розробив програми підтримки. Вони включають психологічну реабілітацію, медичні огляди, юридичні консультації, оплату лікування і протезування для поранених, а також фінансову підтримку родин загиблих. Компанія вже виплатила $6,2 млн допомоги.
Результати опитування показали, що понад 50% ветеранів хочуть навчання чи перекваліфікацію, тому Метінвест пропонує професійну адаптацію та вищу освіту в Метінвест Політехніці з оплатою навчання. Також для ветеранів з інвалідністю доступні вакансії з необхідною інфраструктурою та надомною роботою. Зараз відкрито понад 4 000 вакансій у різних спеціальностях, з можливістю опанувати нову професію за 3-6 місяців.
Метінвест навчає колективи та керівників інтеграції ветеранів і запобіганню конфліктам, забезпечуючи рівні можливості для всіх співробітників. Компанія створює умови для адаптації ветеранів, використовуючи міжнародний досвід і власні практики.
– Ми продовжуємо розвивати реінтеграцію ветеранів до цивільного життя, що стала невіддільною частиною наших цінностей та стратегії. Ініціативи вже інтегровані в операційний процес і працюють автоматично. Найближчим часом на підприємствах проведуть курс з надання першої психологічної допомоги. Також ми підтримуємо соціальну адаптацію ветеранів, плануючи створити об'єднання та простір для них, – розповіли представники Метінвест.