Эта страница еще не переведена на русский язык
Незламна мама 08.05.2024 Читать 5 мин

Шлях до себе: дружини загиблих героїв-метінвестівців пройшли програму психологічної реабілітації «Незламна мама»

Протягом трьох тижнів у Моршині дружини та діти полеглих на фронті метінвестівців працювали із психологами проєкту «Незламна мама» від «Фонду Маша», який підтримує гуманітарна ініціатива Групи Метінвест «Рятуємо життя». Головна мета проєкту – відновлення позитивного емоційного стану у сім’ях героїв та фахова підтримка.

Те, якими учасниці проєкту «Незламна мама» починають психологічну реабілітацію,  і те, якими завершують, неможливо порівняти. Про це одноголосно говорять як психологи, так і самі жінки – учасниці. Від заперечення того, що сталося, через гнів, депресію і до прийняття – цей нелегкий шлях має пройти кожна вдова, аби навчитися жити далі. Свіжі враження учасниць сімдесятої зміни «Незламної мами» свідчать, що найважчими для них були перші дні. У цей початковий період на заняттях жінки діставали назовні усі свої глибокі трагічні переживання і ділилися ними одна з одною. Цей крок необхідний і ефективний, запевняє Ольга КОПТЄВА, психологиня, методистка програми «Незламна мама»:

«Перша зустріч завжди дуже непроста. Але, щоб нашим учасницям було легше, ми пояснюємо їм з психологічної точки зору природу переживань: чому і як реагує на горе наша психіка, як можна регулювати ці процеси і відновлюватись. Ми допомагаємо зняти біль і лишити тільки світлі спогади. Психологи проєкту повсякчас знаходяться поруч з учасниками. При виникненні раптових повторних переживань вони одразу пропрацьовують індивідуально ситуацію і дають опору. У нас був складний випадок у той день, коли жінки дізналися про ракетний обстріл Кривого Рогу, де були жертви. Вони гостро відреагували на звістку. Тоді фахівцям довелося терміново збирати усіх і проводити психотерапію для стабілізації стану. Ми вчили наших жінок цій практиці, аби у подальшому вони могли самі собі допомагати заспокоюватися і виважено поводитися у стресових ситуаціях».

Ірина Дейкун з дочкою Юлією

У різноманітті методик психологічного відновлення добре спрацювала й екорегуляція. Спільні з дітьми походи до лісу у супроводі психологів дали чудові результати. Учасники відзначали, що у звичному житті їм нечасто вдається так тісно взаємодіяти з дітьми поза побутом. Знайомство з дивовижною природою Прикарпаття, збір трав і квітів, цікаві квести, в яких брали участь мами зі своїми доньками і синами, відновлююче вплинули на учасників заїзду. Ірина Дейкун, вдова загиблого Миколи Явкіна, сталевара з Криворізької філії ЗЛМЗ, проходила реабілітаційний курс разом з донькою Юлією. Розповідає, що по закінченню зміни ніхто не хотів їхати додому, настільки сподобалося їм у Моршині.

«Ми говорили організаторам, що залишимось, аби показати наступним групам на власному прикладі метаморфози, які відбулися. Три тижні тиші, зміни обстановки, цілодобова опіка психологів та зайнятість у тренінгах і активностях створили диво. Моя донька зробила колаж з фото першого і останнього днів, то різниця разюча. Усі ці психологічні методи у комплексі дуже сильно працюють і допомагають, випробувано на собі», – ділиться Ірина ДЕЙКУН, учасниця програми «Незламна мама».

Окрім зміни у внутрішньому світі жінок наприкінці реабкурсу змінювався й їх зовнішній вигляд. Яскравішим ставав одяг, блискучішим погляд, розкутішими й легшими рухи і поведінка. Проявлявся ефект рухової терапії. Фахівці пропонували учасницям танцювати. Метою цього було нагадати «замороженому» тілу, як воно рухалося у щасливі моменти життя. Спочатку жінки силоміць змушували себе рухатися, та згодом самі пропонували влаштувати танці, на які приходили гарно вбраними, з макіяжем та зачісками.

«Після колосальної роботи, яку провели з нами психологи, ми почали знову думати про майбутнє і будувати плани. Ми накупили вишиванок, стали веселішими і щасливішими. Я завжди берегтиму у душі світлу пам’ять про мого загиблого чоловіка Сергія Мальцева, який працював на шахті «Гігант-Глибока» Центрального ГЗК. Але я точно знаю, що мені є заради чого і кого жити. Після повернення з реабілітаційної програми я вирішила переїхати до Києва ближче до дітей. Планую вчитися, щоб опанувати новий фах. Я дуже вдячна компанії Метінвест за організацію такої поїздки, за зручний трансфер і за увагу до родин своїх загиблих на війні працівників», – говорить Вікторія МАЛЬЦЕВА, учасниця програми «Незламна мама».

Ініціатива Групи Метінвест «Рятуємо життя» з 2022 року виступає партнером програми психологічного відновлення людей від «Фонду Маша». Загалом упродовж сімдесятого заїзду реабілітаційної програми її учасниками стали 40 дружин і дітей загиблих метінвестівців.