Эта страница еще не переведена на русский язык
КСО 03.04.2024 Читать 4 мин

Що таке депресія та як з нею боротися – інтерв’ю з психологинею Опліч ХАБу

Психологиня Валерія Кузнєцова розповіла про симптоми депресії та як витягти себе з цього стану.

Під час повномасштабної війни психоемоційний стан українців значно погіршився. За статистикою Міністерства охорони здоров’я України, 50% українців перебувають у зоні ризику появи різноманітних психічних розладів, відповідно 40-50% осіб потребуватимуть психологічної чи психіатричної допомоги. Фактично, це кожна друга людина.

Про те, що ж таке депресія, як її виявити у себе, як допомогти собі вийти з цього стану та коли варто звернутися до психолога, розповіла психологиня ком’юніті центру Опліч ХАБ Валерія КУЗНЄЦОВА.

– Розкажіть, що таке депресія і які в неї ознаки? Як людині зрозуміти, що в неї починається депресія?

– Якщо розглядати депресію як хворобу, коли людина звертається вже до психіатра, а не до психолога, то тут ознаки приблизно такі. Людина просто лежить у ліжку, нічим не займається, вона не може забезпечити себе самостійно простими речами – гігієною, харчуванням. Простими словами – це постійна апатія. З цього стану витягти людину дуже складно. І зазвичай саме хтось із близьких має допомогти, витягти людину до лікаря, який призначить медикаментозне, зокрема, лікування. Якщо казати все ж про ту проблему, якою займаються саме психологи, то тут ознаки трохи інші. Зокрема, людина може мати розлади харчової поведінки – заїдати стрес або навпаки недоїдати, мати проблеми зі сном, почувати себе пригніченою, відчувати брак сил.

– За останніми дослідженнями, від початку повномасштабної війни збільшився відсоток людей, в яких діагностовано депресію?

– Скажу більше, під час повномасштабної війни кожен українець зіткнувся з легкою формою депресії. Бо ми не висипаємося, маємо системні головні болі після чергових ракетних обстрілів, всі ми живемо у постійній тривозі за себе, своїх близьких, своє майбутнє. І якщо ви помічаєте ознаки депресії протягом двох і більше тижнів – вам варто звернутися до фахівця.

– Постійна тривожність і напруга в умовах війни призводить до певних наслідків – яких? З якими з них і як часто стикаються психологи під час роботи в Опліч ХАБі?

– Перш за все – це тривожність і безсоння, які набувають системного характеру. Також часто звертаються люди з питаннями щодо заниженої самооцінки. І взагалі, що сталося під час війни в усіх українців – ми зіштовхнулися з дуже великим стресом, який нас поглинув цілком. Тобто ми жили своє життя, зі своєю рутиною, з певними традиціями. І зараз звичні будні змінилися, треба підлаштовуватися під обставини, змінювати свої традиції та типовість життя. Це здебільшого й викликає депресивні стани. Не кажучи вже про втрати, які несуть люди від війни – загибель рідних людей, втрата будинку, окупація тощо. Окрім того, зараз люди втратили можливість комунікувати, бути у соціумі так, як це було раніше. В когось родина чи друзі за кордоном, в когось – в окупації, а потреба у соціумі нікуди не дівається. У Опліч ХАБі вони знаходять ще й можливість поспілкуватися одне з одним. 

– Які активності, стратегії і інструменти використовують психологи Опліч ХАБу в роботі з людьми, які мають депресію чи її ознаки?

– Ми намагаємося створити комплексний підхід до вирішення тих чи інших проблем. Особисто я проводжу індивідуальні консультації для дорослих, а також родин. Зазвичай ми у своїй роботі намагаємося якомога глибше проаналізувати стан людини і дати їй інструменти для пропрацювання цього стану. На консультаціях до кожної людини – окремий підхід, все індивідуально. В кожного свій запит та свої потреби. Також у хабі є можливість відвідати арттерапевтичні групові заняття, де психологиня спілкується з вами за допомогою творчості. Ці заняття власне допомагають закрити потребу у занятті хобі та навчанні чомусь новому. Для зняття фізичної напруги у Опліч ХАБі проходять заняття з йоги чотири рази на тиждень. Тобто тут ми намагаємося створити різноманітне дозвілля, яке буде корисне для душі, тіла та ментального здоров’я. Є й багато інших активностей – профорієнтація для дітей, чайні церемонії, тренінги та майстер-класи тощо.

– Чому не варто ігнорувати депресивні стани в надії, що проблема вирішиться сама собою?

– Якщо у людини легка форма депресії і лише кілька симптомів, можна пробувати боротися з цим самостійно. Наприклад, якщо ви страдаєте безсонням, спробуйте ввести у ваше життя вечірні прогулянки парком. Не обов’язково ходити по 10 тисяч кроків за раз – візьміть з собою когось із близьких і прогуляйтеся хоча б півгодинки на свіжому повітрі. Якщо ви хочете побути наодинці, можна взяти навушники і включити улюблену музику та під неї пройтися по парку. Потім прийміть теплу ванну або душ, випийте теплий трав’яний чай. Це допоможе швидше заснути та сон буде більш міцним. Але якщо ви розумієте, що це не допомагає вам, обов’язково зверніться до психолога. Затяжна депресія лікується важко, психіатрами, і зазвичай медикаментозно. Та це вплив не лише на психоемоційний стан, а ще й на ваше фізичне здоров’я – на серцево-судинну систему, нервову зокрема. 

– Як людині самостійно підтримувати свій психологічний стан в нормі і чи це можливо в умовах війни?

– Звісно можливо, все в наших руках. Варто почати з аналізу стану свого організму. Сходіть до лікаря, пройдіть чекап. Іноді пригнічений стан може виникати ще й через проблеми зі здоров’ям, наприклад, під час нестабільного гормонального фону, дефіциту вітамінів. Друге правило – це збалансоване харчування та повноцінний сон, відмова від алкоголю, куріння та інших шкідливих звичок. Це – база, основа вашого гарного самопочуття як ментального, так і фізичного. Намагайтеся частіше комунікувати з близькими людьми, гуляти, розважатися. Іноді це буває важко. Але якщо не поповнювати свій запас позитивних емоцій – це прямий шлях до депресії. Не можна в жодному разі зосереджуватися лише на негативі. Намагайтеся читати менше новин, шукати цікаві заняття, хобі. І, звичайно ж, не соромтеся звертатися до психолога, якщо відчуваєте, що не можете впоратися самостійно. В цьому немає нічого ганебного, проте ваше життя точно почне змінюватися. 

Зазначимо, що відвідати Опліч ХАБ у Запоріжжі можуть усі бажаючі. Всі активності центру для дітей та дорослих абсолютно безкоштовні та конфіденційні. В Опліч ХАБі можна отримати онсультацію юриста, психолога, відвідати заняття із йоги чи просто прийти із дитиною, аби та відпочила в ігровій кімнаті. Варто лише попередньо записатися, подзвонивши або написавши у телеграм чи вайбер на номер +38 (066) 853 78 98. Знаходиться ком’юніті-центр за адресою вул. Незалежної України, 17 (ПК металургів).