Психологиня Валерія Кузнєцова розповіла про симптоми депресії та як витягти себе з цього стану.
Під час повномасштабної війни психоемоційний стан українців значно погіршився. За статистикою Міністерства охорони здоров’я України, 50% українців перебувають у зоні ризику появи різноманітних психічних розладів, відповідно 40-50% осіб потребуватимуть психологічної чи психіатричної допомоги. Фактично, це кожна друга людина.
Про те, що ж таке депресія, як її виявити у себе, як допомогти собі вийти з цього стану та коли варто звернутися до психолога, розповіла психологиня ком’юніті центру Опліч ХАБ Валерія КУЗНЄЦОВА.
– Чому не варто ігнорувати депресивні стани в надії, що проблема вирішиться сама собою?
– Якщо у людини легка форма депресії і лише кілька симптомів, можна пробувати боротися з цим самостійно. Наприклад, якщо ви страдаєте безсонням, спробуйте ввести у ваше життя вечірні прогулянки парком. Не обов’язково ходити по 10 тисяч кроків за раз – візьміть з собою когось із близьких і прогуляйтеся хоча б півгодинки на свіжому повітрі. Якщо ви хочете побути наодинці, можна взяти навушники і включити улюблену музику та під неї пройтися по парку. Потім прийміть теплу ванну або душ, випийте теплий трав’яний чай. Це допоможе швидше заснути та сон буде більш міцним. Але якщо ви розумієте, що це не допомагає вам, обов’язково зверніться до психолога. Затяжна депресія лікується важко, психіатрами, і зазвичай медикаментозно. Та це вплив не лише на психоемоційний стан, а ще й на ваше фізичне здоров’я – на серцево-судинну систему, нервову зокрема.
– Як людині самостійно підтримувати свій психологічний стан в нормі і чи це можливо в умовах війни?
– Звісно можливо, все в наших руках. Варто почати з аналізу стану свого організму. Сходіть до лікаря, пройдіть чекап. Іноді пригнічений стан може виникати ще й через проблеми зі здоров’ям, наприклад, під час нестабільного гормонального фону, дефіциту вітамінів. Друге правило – це збалансоване харчування та повноцінний сон, відмова від алкоголю, куріння та інших шкідливих звичок. Це – база, основа вашого гарного самопочуття як ментального, так і фізичного. Намагайтеся частіше комунікувати з близькими людьми, гуляти, розважатися. Іноді це буває важко. Але якщо не поповнювати свій запас позитивних емоцій – це прямий шлях до депресії. Не можна в жодному разі зосереджуватися лише на негативі. Намагайтеся читати менше новин, шукати цікаві заняття, хобі. І, звичайно ж, не соромтеся звертатися до психолога, якщо відчуваєте, що не можете впоратися самостійно. В цьому немає нічого ганебного, проте ваше життя точно почне змінюватися.
Зазначимо, що відвідати Опліч ХАБ у Запоріжжі можуть усі бажаючі. Всі активності центру для дітей та дорослих абсолютно безкоштовні та конфіденційні. В Опліч ХАБі можна отримати онсультацію юриста, психолога, відвідати заняття із йоги чи просто прийти із дитиною, аби та відпочила в ігровій кімнаті. Варто лише попередньо записатися, подзвонивши або написавши у телеграм чи вайбер на номер +38 (066) 853 78 98. Знаходиться ком’юніті-центр за адресою вул. Незалежної України, 17 (ПК металургів).