Эта страница еще не переведена на русский язык
Интервью 26.12.2024 Читать 4 мин

2025 рік буде складним через продовження бойових дій, підвищення тарифів держмонополіями та кадровий голод – Олександр Водовіз

Серед основних викликів 2025 року для Метінвесту – відсутність діалогу з державними монополіями щодо підвищення тарифів, ризик втрати Покровська, брак персоналу та складна економічна ситуація, викликана війною та руйнуванням інфраструктури. Про це розповів голова офісу генерального директора Групи Метінвест Олександр Водовіз на конференції «Україна та світ попереду», що пройшла 19 грудня в Києві.

На заході, організатором якого виступило видання NV за підтримки The Economist, йшлося про визначальні чинники, що впливатимуть на Україну та світ у 2025 році. Своїми думками поділилися 20 промовців, серед яких представники влади, провідних компаній із різних сфер економіки та волонтерських організацій.

Олександр Водовіз узяв участь у дискусійній панелі «Бізнес 2025. Які виклики стоятимуть перед українськими підприємцями: непередбачуваність ситуації, нестача капіталу та людей, адаптація до інтеграції в ЄС – підбиваємо підсумки 2024-го та прогнозуємо 2025-й». Крім нього, до обговорення долучилися голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, керівники Ferrexpo AG, Smart-Holding, «АрселорМіттал Кривий Ріг» і «Філіп Морріс Україна».

Тарифи державних монополій

За словами Олександра Водовіза, Метінвест вже зіткнувся зі значним зростанням операційних витрат та зниженням конкурентоспроможності, що призвело до зупинення Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату. Тож зараз стратегія групи полягає у збереженні колективу та підтримці поточних операцій. А додаткове зростання тарифів лише послабить позиції бізнесу.

«Сьогодні в нас зупинений ІнГЗК, це 4 тисячі людей без роботи, для яких ми намагаємося зробити все можливе – працевлаштувати на інших активах, допомогти. Дві причини зупинення активу – високі тарифи на передачу електроенергії та на перевезення залізницею. Ми не дострілюємо по собівартості до наших якірних ринків. І зараз ми бачимо, що «Укрзалізниця» хоче знову підвищити тарифи на 37%. Пропонується майже чотирикратне підвищення тарифу на транспортування газу, а тариф на передачу електрики вже підвищили на 30%. В таких умовах думати про майбутній розвиток дуже важко. Ми увімкнули режим виживання і стараємось якось зберегти те, що маємо», – сказав він. 

Голова офісу гендиректора Метінвесту додав, що регуляторні органи та державні компанії мають побудувати діалог із бізнесом щодо тарифної політики. Адже бізнес є основним споживачем послуг цих компаній, і їхні рішення впливатимуть на діяльність підприємств та показники української економіки. 

«Так, «Укрзалізниця» має свої витрати, багато чого зробила, допомогла з евакуацією. Але треба також дивитися вперед. «УЗ» останні два роки прибуткова, а ми маємо збитки. В них за 2024 рік близько 6 мільярдів кешу, а в нас немає кешу. Вони не хочуть реструктуризувати свої зобов’язання, а приватному бізнесу треба це робити по бондах і т.д. І, головне, у нас зараз з державними монополістами немає дискусії – ні з НКРЕКП, ні з «УЗ», от в чому біда», – зауважив він.  

Ситуація в Покровську

За словами Олександра Водовіза, шахта Метінвесту в Покровську – це єдиний виробник коксівного вугілля в Україні, що забезпечує сировиною й заводи компанії, й усю металургію, яка залишилася в країні. Через наближення лінії фронту до міста третина шахти вже не працює.

«Якщо покровська шахта буде окупована, то нам треба буде везти вугілля морем. Економічно невигідно виплавляти сталь, якщо вугілля доставлятиметься морем. Тому перед нами й колегами-металургами постає велике питання: що ми будемо робити, якщо Покровськ, скажімо, впаде? Ми розуміємо, що шахта має дуже велике значення для економіки України. І росіяни це розуміють», – сказав він.

Голова офісу СЕО Метінвесту додав, що компанія намагається перевезти працівників шахти в безпечнішу частину Дніпропетровської області, де будує для них тимчасове житло, проте не всі хочуть виїжджати.

Очікування від 2025 року

Загалом Метінвест має песимістичні прогнози щодо економічної ситуації в країні та результатів своєї діяльності в наступному році. Це спричинено низкою чинників, зокрема продовженням бойових дій та їх наближенням до населених пунктів, де розташовані активи компанії. Також значний вплив має руйнування інфраструктури внаслідок російських атак. Ситуація в країні, зокрема у фінансовій сфері, залишається залежною від позиції західних партнерів. Додають проблем значний кадровий дефіцит та зростання витрат, зокрема через підвищення тарифів.

«Ситуація для нас погіршується. Інфраструктура, яку захопили росіяни на сході, знищена та розбомблена. Потрібні колосальні гроші, щоб її відновити, тож ми не зможемо цього зробити протягом короткого періоду, щоб вона приносила додатковий ВВП нашій країні», — сказав Олександр Водовіз. 

За його словами, також посилюється конкуренція за людей через значну кількість українських мігрантів за кордоном і мобілізацію всередині країни.

«Зараз стало очевидно, що нам доведеться конкурувати за робочу силу, за людей, які поїхали від нас, з поляками, угорцями, німцями», – зауважив голова офісу СЕО Метінвесту.

Крім того, не всі демобілізовані працівники виявляють бажання повертатися на роботу. Зараз на п’ять вакансій компанія в середньому отримує один відгук від потенційного працівника.

«Приблизно 10 тисяч людей у Метінвесті пройшли через армію. Десь дві тисячі повернулися. На жаль, ми не бачимо великої тенденції до повернення людей з фронту на робочі місця. Ми багато працюємо над цим, виділяємо кошти, щоб соціалізувати людей, допомагаємо їхнім сім'ям», – додав Олександр Водовіз.