Різні стресові ситуації у житті прямо впливають на наш психоемоційний стан. Буває так, що нам важко оговтатись від пережитих емоцій, сконцентруватися на чомусь іншому. Уявіть, з якими подіями щодня стикаються наші мобілізовані співробітники на фронті. Це те, що неможливо забути, спогади, з яких важко переключитися на щось інше.
Розуміючи ментальні проблеми наших ветеранів, Група Метінвест першою в Україні почала створювати на своїх підприємствах таке середовище, у якому людям з бойовим досвідом було б легше знову повернутися до цивільного життя. Одним з найважливіших напрямів цієї роботи є навчання керівників правильній взаємодії та допомозі ветеранам, бо саме лінійні керівники щодня безпосередньо спілкуються з демобілізованими працівниками та мають найбільший вплив на загальну атмосферу в своїх колективах.
Ще у 2023 році Група Метінвест за підтримки акредитованих коучів та військових психологів запровадила курс для лінійних керівників «Лідерство під час війни». Він допомагає краще зрозуміти потреби ветеранів, їхні переживання та психоемоційний стан, правильно побудувати комунікації з ними, щоб допомогти їм якомога швидше і комфортно влитися в колективи і робочі процеси та зміцнити свої команди завдяки отриманому на фронті досвіду та навичкам.
Навчання за цим курсом пройшли вже понад 800 лінійних керівників. Він побудований таким чином, щоб не відволікати від роботи і у максимально стислий час надати найбільш дієву інформацію.
ЦИФРА
На 2024 рік заплановано 7 навчальних груп по 200 осіб, зараз завершує навчання третя група керівників
Чотиритижневі заняття (3,5 години на тиждень) проводяться дистанційно у Microsoft Teams. Програма складається з мотиваційного вебінару-залучення та трьох тематичних модулів: «Гострі психологічні стани. Діагностика та перша допомога», «Первинна реінтеграція ветеранів», «Як об’єднати людей з різним досвідом війни в команду». Також навчання супроводжується підтримкою у Telegram: додатковими матеріалами до модулів, записами зустрічей, тестуванням, практичними завданнями тощо. Завершується курс практичним воркшопом, який допоможе акумулювати отриманні знання і практики, тобто, розкласти все по поличках для ефективного використання.
Курс «Лідерство під час війни» вчить керівників правильній взаємодії з мобілізованими працівниками на всіх етапах: від вручення повістки та спілкування під час перебування на війні, до взаємодії з демобілізованими співробітниками та їхнього повернення в колективи. Також, він підкаже, як керівникові переживати власні стреси та продуктивно відновлюватися
Відгуки про програму підготовки керівників до повернення з фронту ветеранів «Лідерство під час війни» від її учасників
Даніїл Тимошенко, провідний інженер-енергетик Запоріжсталі.
– Вже зараз, виконуючи робочі завдання, я спілкуюся з п’ятьма нещодавно демобілізованими працівниками. Ми з великою гордістю вітаємо у команді Метінвесту колег, які завершили військову службу і повернулися до цивільного життя. Однак абсолютно очевидно, що перед керівниками колективів постає необхідність об’єднати в команду людей, які мають дуже різний досвід, зокрема досвід війни. Як це зробити ані в університетах, ані на курсах підвищення кваліфікації не вчили. Адекватної інформації про адаптацію колективу до ветеранів і ветеранів до колективу дуже мало, відповідно, питання обростає міфами.
Певні переживання є з обох боків. Насамперед через те, що ніхто не мав такого досвіду раніше. Тому програма «Лідерство під час війни» була дуже на часі. Найцінніше у ній те, що нашими викладачами були професіонали з реальним досвідом роботи з демобілізованими. Відповідно, вони мають дієві перевірені інструменти.
Оксана Ткаченко, начальниця дільниці.
– Сьогодні під моїм керівництвом 112 співробітників, серед яких 9 ветеранів. Хоча працевлаштування людей з інвалідністю вже тривалий час є звичною практикою для Метінвесту, ветерани з інвалідністю – це інша категорія співробітників. Інвалідність, отримана у цивільному житті, і інвалідність, отримана внаслідок участі у військових діях, здійснюють зовсім інший вплив на психіку людей, а також вимагають різної за тривалістю адаптації, щоб прийняти ці зміни.
Коли ветерани тільки почали повертатися у колективи, керівники не мали жодних інструментів – ані кваліфікованих психологів, ані знань у сфері базової психодіагностики, ані розуміння впливу, який могла мати війна на фізичне та ментальне здоров’я людей. Зараз, на щастя, вже є програми на кшталт «Лідерство під час війни» від компанії-партнера Метінвесту Wellbeing Company. І, на мою думку, її має пройти кожен керівник у компанії.
Знання психології і навички базової психодіагностики стали надважливими, щоб вчасно надати підтримку чи звернутися по допомогу до критичного загострення ментального стану співробітників. Розуміння досвіду, якого ветерани набули на полі бою. Програма «Лідерство під час війни» допомагає розібратися з цими питаннями і допомогти керівникові трансформуватися у лідера, що відповідає вимогам теперішнього часу.
Лілія Неклеса, начальниця відділу служби вантажної та комерційної роботи Каметсталі.
– З огляду на буремні події, які нас зараз оточують: військовий стан, залучення до бойових дій великої кількості персоналу, який у мирний час працював на комбінаті та повернення людей до цивільного життя після служби, виникла потреба у коригуванні своїх повсякденних взаємовідносин із підлеглими та взагалі із сім'ями військовослужбовців. Не вистачало розуміння іншого світосприйняття людей із травматичним досвідом війни.
Неодноразово виникали неоднозначні, а подекуди й конфліктні ситуації через зовсім різний погляд на одну й ту ж подію працівників, що залишилися на виробництві і колишніх військових. Саме це і дало зрозуміти, що керівнику у мирному житті фактично не вистачає знань, розуміння психоемоційних станів людини, яка близько стикнулася з війною або набула травматичний досвід, втратила рідних, побратимів. На початку програми були побоювання щодо можливості впровадження якихось змін у колективі – чи будуть вони вдало застосовуватися на практиці. Однак після проходження практичних занять прийшло усвідомлення головного: як саме повернути людину до мирного життя, як допомогти, як порадити, і натомість як військові можуть допомогти внести позитивні зміни у роботу персоналу у тилу і бути потрібними у мирному житті.
Артем Бадіон, майстер з ремонту та обслуговування електроустаткування ЗЛМЗ.
– Мене привело до програми бажання дізнатися більше інформації як правильно спілкуватися з ветеранами. Був випадок коли одна людина прийшла у відпустку з передової і була дуже закрита, не спілкувалася навіть з родиною. Завдяки отриманим знанням на програмі «Лідерство під час війни» вдалося знайти з нею потрібний контакт та вивести з цього стану.
Олександр Антонов, начальник служби енергогосподарства Південного ГЗК.
– Війна внесла свої корективи у наше життя. Виникають певні труднощі у спілкуванні з ветеранами, які повертаються додому, наприклад: на які теми можна говорити, а які варто оминати, щоб не погіршити емоційний стан ветерана. Група Метінвест організувала навчання за програмою «Лідерство під час війни», де мене навчили всім тонкощам у спілкуванні з ветеранами. На сьогоднішній день коло моїх знайомих і друзів, так чи інакше пов'язаних з війною, постійно зростає. Під час чергової розмови з одним із них я почув таку фразу: «Друже, ти дуже змінився, ми почали розмовляти з тобою на одній хвилі». Мені було дуже приємно, що отримані знання стали в пригоді, за що велике спасибі всім інструкторам навчання!