Эта страница еще не переведена на русский язык
Безопасность 16.01.2023 Читать 6 мин

Охорона праці на Запоріжсталі: підсумки та плани

На комбінаті Запоріжсталь безпека на виробництві була й залишається пріоритетним напрямом, а після початку повномасштабної війни вона набула нового значення. Щоб убезпечити працівників і мінімізувати ризики наслідків воєнної агресії РФ, на підприємстві запроваджені нові вимоги охорони праці, які відповідають викликам часу. Крім того, не припинялася робота з підвищення рівня культури безпеки, зі зниження ризиків на робочих місцях і вдосконалення роботи проєктів з охорони праці.

Про підсумки роботи з охорони праці надважкого 2022 року та плани на 2023 поспілкувалися з директором з охорони праці, промислової безпеки та екології Запоріжсталі Олегом Астаф’євим.

– Повномасштабна війна докорінно змінила життя українців. Поняття «безпека» набуло нового значення. Як на Запоріжсталі відреагували на виклики війни? Які заходи запровадили для підвищення безпеки?

– Попри труднощі часу й постійну загрозу обстрілів, спричинену наступом окупантів, жодного дня від початку повномасштабного вторгнення фахівці з охорони праці не припиняли роботи. Навіть під час вимушеної гарячої консервації обладнання Запоріжсталі ми продовжували працювати. До завдань, які стояли перед кожним з нас у мирні часи, додалося нівелювання зовнішніх ризиків, спричинених бойовими діями на території України й Запорізького краю.

Разом із підрозділами ми оперативно облаштували укриття на території комбінату, створили необхідні запаси води, харчових продуктів, медикаментів у кожному з них, встановили резервні джерела живлення, налагодили зв’язок у бомбосховищах. Робота з поліпшення умов в укриттях не припиняється і сьогодні. Ми намагаємось облаштувати бомбосховища та зробити перебування в них комфортним, наскільки це можливо за таких обставин. Зазначу, що й до повномасштабної війни укриття утримувались у належному стані, а з настанням бойових дій вони були вдосконалені. На Запоріжсталі розроблено і встановлено регламент, за яким кожен працівник має діяти в разі повітряної тривоги. Робітники, які не залучені до безперервних процесів, під час сигналу повітряної тривоги негайно прямують у найближчі укриття. Ті, хто не може покинути робоче місце через участь у безперервному виробничому процесі, оснащені засобами індивідуального захисту — касками та бронежилетами. Крім того, були розроблені нові регламенти перевезень працівників корпоративним транспортом, переглянуті маршрути, внесені зміни до правил перетину прохідних під час повітряної тривоги тощо.

– Під час воєнних дій зросла загроза обстрілів, отримання поранень. У таких стресових ситуаціях важливо не втратити пильності й діяти правильно, а ця навичка здобувається лише на практиці. Як запоріжсталівці проходять підготовку з надання домедичної допомоги?

– Група Метінвест попіклувалась про те, щоб працівники не тільки знали, а й уміли правильно евакуюватися, надавати першу допомогу при пораненнях та інших нештатних ситуаціях. Восени компанія організувала для всіх співробітників, зокрема і працівників запорізьких підприємств, навчання з надання першої домедичної допомоги – з практичними завданнями й наставництвом медиків-практиків. У кожному підрозділі пройшли детальні тренінги, а всі учасники тренінгів отримали від Метінвесту характерні наліпки на каски, які свідчать про те, що працівник може надати допомогу постраждалому. Проте на цьому ми не зупинились. На Запоріжсталі щотижня проходять тренування з медиками комбінату, де працівники відточують навички допомоги собі й колегам. Такі тренування проходять у кожному підрозділі згідно з графіком.

– Багато зовнішніх ризиків, викликаних війною, змінили формат охорони праці на комбінаті. Проте робота над довоєнними проєктами з підвищення безпеки не зупинилась. Як продовжувалась робота в цих напрямках у 2022 році?

– Ми багато працювали минулого року. Через підвищення загроз, через повномасштабну війну наші фахівці розглядали безпеку співробітників не тільки крізь призму виробничого травматизму, але й зі сторони безпеки під час евакуації, надання первинної медичної допомоги, поведінки під час обстрілів тощо. Разом з тим тривала масштабна робота над проєктами «Премія за безпечну працю», у межах якої запоріжсталівці можуть отримати додаткову премію, дотримуючись правил охорони праці та пропонуючи раціональні ідеї з підвищення безпеки. Восени розпочалася масштабна робота зі стандартизації та вдосконалення функціонування процедури «Безпечний робочий простір». Для більш комплексного й ефективнішого застосування системи проведено всебічне навчання каскадним методом усіх робітників підприємства. Після чого працівники Запоріжсталі отримали понад вісім тисяч пам’яток з цього проєкту. З метою спрощення та об'єднання всіх форм аудитів безпеки й обходів з охорони праці, які проводять керівники першого ступеня контролю (змінні майстри, майстри, старші майстри), наказом по підприємству всі аудити безпеки зведені в уніфікований формат – це щозмінні обходи робочих просторів. Проведено перегляд оцінки ризиків і розроблені додаткові корегувальні заходи щодо всіх робочих просторів. Звісно, не припинялися роботи з проведення тренінг-інструктажів, аудитів з питань охорони праці та СТОП-годин, зокрема за темами газової безпеки, безпеки під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт і складання вантажів, правил поведінки при виявленні боєприпасів та вибухонебезпечних предметів і домедичної допомоги в умовах воєнного часу для цивільних. Кожна програма, проєкт і кожен захід, реалізований для підвищення рівня безпеки, показав свою ефективність. Це показник того, що робота зроблена якісно.

– Торік плани корегувалися буквально під запити часу, проте глобальні цілі залишалися незмінними. Які цілі й завдання з охорони праці стоять у 2023 році?

– Ми всі сподіваємось, що цей рік стане для України переможним. Усі ми робимо на своїх місцях усе, що можливо, для наближення перемоги й повернення до нормального, мирного життя. Звісно, доки на території нашої держави точиться війна, триває боротьба за свободу, залишаються підвищені ризики небезпеки. Щоб зберегти життя та здоров’я працівників, мінімізувати ризики від можливих обстрілів, ми будемо постійно працювати над підвищенням культури безпеки на підприємстві, доносити до співробітників, що безпека кожного з них – це колективна відповідальність, що складається з обізнаності й відповідальності кожного. Цього року в нас великі плани, перед нами – значний обсяг роботи з підвищення наявного рівня охорони праці. Також продовжиться кропітка робота з зовнішніми ризиками, доки триває війна. Ми працюватимемо над укриттями, правилами безпеки на підприємстві, безпекою в транспорті та на робочих місцях, забезпеченням засобами індивідуального захисту й організацією безперервного навчання з першої домедичної допомоги. Окрім того, наші фахівці розробили комплексні заходи, спрямовані на досягнення встановлених нормативів. Триватимуть обстеження підрозділів спеціальною комісією. Обов’язково проходитимуть перевірки знань з охорони праці, безперервне навчання для працівників. Ми продовжимо спілкуватися з кожним, брати до уваги пропозиції та зауваження, що допоможуть знизити ризики в робочих просторах. Продовжуватимуть свою роботу проєкти «Безпечний робочий простір» і «Премія за безпечну працю», бо вони беззаперечно довели свою результативність. Роботи багато, але, як кажуть у старій українській приказці, аби руки й охота – буде зроблена робота! Головне – наближати перемогу і дбати про безпеку.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.