В межах виконання річної екологічної програми на Інгулецькому ГЗК тривають сезонні роботи із запобігання пилінню на промислових майданчиках підприємства. Наразі у цеху технічної води та шламового господарства (ЦТВШГ) укоси хвостосховища засівають багаторічними травами.
На Інгулецькому ГЗК впродовж останніх п’яти років успішно і широко застосовують зелені технології у пилопригніченні. Спеціалісти підприємства знаходяться у постійному пошуку нових ефективних заходів для зменшення впливу на довкілля, віддаючи перевагу екологічним методам. На 2024 рік фахівці відділу охорони навколишнього середовища підприємства запланували проведення фітопосіву на 20 гектарах укосів хвостосховища. Навесні сумішшю насіння багаторічних трав засіяли 6,6 гектарів похилих поверхонь на північному боці першої черги хвостосховища.
Попри посушливе літо, весняні посіви виконали свою функцію. Трави піднялися, утворивши зелений щит. Навіть тепер їхні корені і стебла покривають скельну поверхню, запобігаючи розпорошуванню. Із спостережень екологів та працівників ЦТВШГ, на кам’янистій поверхні добре приживається буркун. Це доволі потужна рослина, яка має розгалужену кореневу систему та надземну частину. Під час осінніх фітопосівів його додали до складу злаково-бобової травосуміші.
Наразі осінні роботи тривають. Натепер вже засіяли 8,2 гектарів укосів другої черги хвостосховища. Ще 5 гектарів – опрацюють найближчими днями. Використовують травосуміш, до складу якої, окрім буркуна, увійшли люцерна, гірчиця, вівсяниця та тимофіївка. Наносять насіння на скелясті поверхні з допомогою ручної сіялки. Навесні сподіваються побачити максимальну схожість рослин.
– Застосовуючи зелені технології у роботі із закриття промислових об’єктів трав’янистими рослинами, ми отримуємо не лише ефект стримування пилу, а й покращуємо їх есетичний вигляд. Щодо озеленення укосів хвостосховища, то цьогоріч ми провели роботи на частині, яка «дивиться» у бік сіл Могилівка та Радевичеве Широківської громади, а також з боку сіл Зелений Гай та Вишневе Карпівської громади. Тим самим виконуємо природоохоронні зобов’язання, зазначені у меморандумах про співпрацю, – прокоментувала начальник відділу охорони навколишнього середовища ГЗК Метінвесту Наталія БІЛОЗЬОРОВА.