Енергоефективний потенціал спеціалісти ЦГЗК побачили в скіповому підйомному пристрої шахти. Цей скіп – основний «транспорт» шахти Колачевського і призначений для підйому на поверхню руди з гірничих виробок шахти.
«Видобуток руди ведеться в три зміни, тож скіп працює періодично, адже є перезмінки, перерви на регламентні роботи у стволі шахти, – розповів начальник відділу енергоменеджменту ЦГЗК Максим СТРІЛЕЦЬ. – Загалом протягом доби він 14 годин підіймає руду, решту 10 – перебуває в режимі очікування. Живлення підйомника забезпечує синхронна робота двигуна потужністю 3,5 МВт, що обертає генератор, який своєю чергою керує приводами постійного струму і запускає в роботу барабан скіпа. Вимоги експлуатації забороняють зупинки частіше одного разу на місяць, тому потужний головний привід працював постійно, незалежно від того, чи спускався скіп під землю, чи був у режимі очікування. При цьому і на холостому ходу привід споживав немало електроенергії – 526 кВт на годину».
Фахівці проаналізували споживання електроенергії та режим роботи приводу підйомного пристрою та запропонували замість системи живлення «генератор – двигун» встановити тут систему «тиристорний перетворювач – двигун». Ідею реалізували і вже з 1 травня цього року скіп шахти працює за іншим, енергоефективним принципом. Систему «генератор – двигун» вивели в резерв, що дозволило зменшити час холостої роботи двигуна на 10 годин щодоби. У підсумку це забезпечить річну економію електроенергії в обсязі 2,1 млн кВт‧год, а це зекономить комбінату 10 млн грн на рік.
У ході реалізації проєкту також був модернізований апарат захисту та контролю руху підйомного пристрою, який забезпечує його зупинку чітко в потрібній точці та зменшує час на точне позиціонування скіпа для завантаження чи розвантаження. Це додатково зменшує витрати на електричну енергію.
Це вже п’ятнадцятий проєкт, впроваджений на ЦГЗК у межах цієї співпраці в межах енергосервісного контракту спільно з компанією YASNO Efficiency.