Эта страница еще не переведена на русский язык
Важная новость 24.08.2023 Читать 7 мин

До річниці незалежності. Як зі Сталевої мрії Метінвесту народився унікальний план відбудови України

Україна цього року відзначає 32‑у річницю незалежності, а гірничо-металургійна група компаній Метінвест Ріната Ахметова — 17 років роботи. Понад половину історії незалежної України Метінвест інвестував у розвиток виробництва й добробут держави. А зараз мобілізував усі свої ресурси, щоб наблизити перемогу. Водночас компанія працює з фокусом на майбутнє та будує плани щодо повоєнного відновлення країни.

До війни Метінвест управляв українськими виробничими майданчиками в Маріуполі, Авдіївці, Запоріжжі, Кривому Розі, Кам’янському та Покровську, а також підприємствами в Європі, Великій Британії та США. З напівфабрикатів, сталі та готової металопродукції заводів компанії побудовано сотні об'єктів, завдяки яким Метінвест знають в Україні та цілому світі

Сталеві символи незалежної України

Металопродукція Метінвесту повсюди: на стадіоні під час перегляду матчу або концерту, по дорозі додому чи на роботу через міст, на закупах у торговельному центрі, під час вильоту за кордон в аеропорту.

Зокрема, за часів незалежності України знаковими сталевими символами України стали:

Дарницький міст

Під час будівництва найширшого мосту в Києві використано 5.500 тонн сталі виробництва маріупольсьvкого металургійного комбінату Азовсталь.

Скляний пішохідний міст у Києві

Використано 700 тонн сталі виробництва комбінату Азовсталь. Скляний міст, відкритий у 2019 році, з'єднав Володимирську гірку з Аркою Свободи українського народу.

Саркофаг над Чорнобильською АЕС

Для виготовлення саркофага використано понад 2. 000 тонн високоякісного листа виробництва Азовсталі й 13. 300 тонн товстолистового прокату від італійського заводу Metinvest Trametal.

Столичний НСК Олімпійський

Під час реконструкції головної спортивної арени України використали понад 1.700 тонн сталі Метінвесту — переважно арматурного прокату виробництва ММК імені Ілліча та Азовсталі.

Київський ЦУМ

У реконструкції універмагу використано 2.000 тонн сталі виробництва ММК імені Ілліча та Азовсталі.

Новий термінал аеропорту Запоріжжя

Для будівництва використано 480 тонн сталі виробництва Азовсталі, ММК імені Ілліча та Запоріжсталі.

Броня, що захищає життя

Якщо до війни Метінвест знали в Україні та світі завдяки знаковим будівлям, мостам чи кораблям, то від початку російського вторгнення компанія стала відомою як один із найбільших приватних донорів українського війська.

Ще навесні 2022 року Метінвест частково перевів виробництво на воєнні рейки. Металургійні підприємства почали виробляти бронесталь для захисту життів оборонців. Із цієї сталі виготовляють пластини для бронежилетів, які ретельно перевіряють і відправляють на фронт.

Зі спецсталі компанії також роблять броньовані щити для операторів великокаліберної зброї та захисні елементи для транспорту, що працює на лінії вогню. Металопродукція Метінвесту використовується і для виробництва мобільних багі, потрібних для швидкого пересування або доступу до місць, де не пройде важка техніка.

Мобільні «криївки», які слугують воїнам укриттям, не лише виробляються із сталі Метінвесту, а є ще й власною розробкою спеціалістів компанії.

Мобільні «криївки»

Символами опору українців стали маріупольський комбінат-фортеця Азовсталь та скляний міст у Києві, що містить часточку азовстальської сталі та вистояв після ракетного обстрілу. В компанії замислилися над тим, як розв’язати проблему об'єктів, які не вистояли, а особливо, житла, та допомогти внутрішнім переселенцям. Так народилася Сталева мрія — концепція повоєнного відновлення країни.

Сталева відбудова України

Сталева мрія — це проєкт про майбутнє України, що здатен прискорити її відбудову. Метінвест не лише готовий постачати сталь для будівництва, а й пропонує власний досвід та експертизу, щоб зробити процес відбудови ефективнішим, швидшим і простішим.

Концепція містить набір готових рішень для будівництва житла та соціальної інфраструктури. Громада може обрати проєкт, адаптувати його під свої потреби, залучити державні чи міжнародні кошти та відразу розпочинати будівництво. Фахівці збутової компанії Метінвест-СМЦ розробили понад 200 готових проєктів будівель на основі трьох сталевих попередньо виготовлених елементів: каркаса, модуля та платформи. Проєкти містять повний пакет документів: кошторис, графіки будівництва, планування, технічні рішення.

Хоча для України житло з металу поки що дивина, у світі вже давно використовують цю технологію. Модульні сталеві будинки зводять у Великій Британії, США, Таїланді та інших країнах.

Перший в Україні житловий будинок зі сталевим каркасом мав бути побудований в Маріуполі на вулиці Амурській. Проте зведення восьмиповерхового будинку на 120 квартир не судилося завершити через війну.

Та Метінвест не полишає надії, що в Маріуполі сталеве житло таки з’явиться. У компанії розробили проєкт житлового кварталу площею 34 га в Лівобережному районі міста. Планується, що житлова забудова займе близько 7 га, громадська — 3 га. Будинки будуть різної висотності — від одного до восьми поверхів — і багатосекційними, також заплановані приватні садиби. Квартал розрахований на понад 10.000 мешканців.

Концепція будівлі школи / «Сталева мрія»

Крім житла там передбачено будівництво укриттів, шкіл, дитсадків, амбулаторії, торговельних і громадського центрів, а також готелю. Чотири паркінги розташовані таким чином, щоб до будь-якого житла у кварталі можна було дійти за п’ять хвилин. Окрему увагу приділено дозвіллю — передбачено стадіон, спортмайданчики, спорткомплекс, публічні сади, а також місця для тихого відпочинку.

Технології дають змогу побудувати квартал у три черги за п’ять років, а близько 2.400 людей можуть заселитися вже через дев’ять місяців від початку будівельних робіт.

Метінвест просуває принцип «будуй українське», тому об'єднав у Сталевій мрії різних вітчизняних виробників. У проєкті вже готові брати участь понад 15 заводів металевих конструкцій, а також виробники будівельних матеріалів. Тож відбудова України водночас стане й відновленням багатьох галузей промисловості та економіки України загалом.

Будівництво із сталі має низку переваг:

Можливість реконструкції. Використання сталевог каркаса дає змогу модифікувати будівлю відповідно до вимог власника під час будівництва та експлуатації.

Свобода в плануванні. Застосування сталевого каркаса допомагає максимально реалізувати архітектурно — технологічне рішення та зробити внутрішній простір гнучким.

Зменшення вартості фундаменту. На будівництві фундаменту можна заощадити 20‑30 % через меншу вагу сталевого каркаса.

Надійність. Сталь гарантує стійкість, міцність та довговічність під час експлуатації.

Екологічність. Після завершення життєвого циклу сталевий каркас на 98 % можна переробити.

Швидкість будівництва. Наприклад, одноповерховий будинок можна звести за два місяці, восьмиповерховий — за дев’ять місяців, а дитсадок — удвічі швидше, ніж зазвичай.

Цей матеріал опубліковано у друкованій версії NV №3 за серпень 2023 року.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.