Маріупольського художника спіткала прижиттєва слава і гроші. По собі Архип Куїнджі залишив багату творчу спадщину, тож не дивно, що видатного живописця весь час намагалися привласнити росіяни. Та якщо відкинути імперські зазіхання, у РФ немає жодного права вважати цього геніального українця своїм, хоч би як хотілося.
Нещодавно в інформаційний простір увірвалася новина: Нью-йоркський Музей мистецтва Метрополітен визнав Архипа Куїнджі українським художником. Підпис до картини «Червоний захід сонця на Дніпрі» змінили, тож тепер відвідувачі закладу знають, що талановитий митець – з України. Окрім нового підпису, фахівці The Met додали згадку про те, що саме росіяни знищили музей Куїнджі в його рідному Маріуполі.
На хвилі нової цікавості до художника з Приазов’я ми знайшли дещо цікаве про нього – особливості творчої манери, мистецькі прийоми, вподобання й життєві перипетії. У результаті вийшов доволі строкатий матеріал – як і картини самого митця.
Справедливість по-американськи
Нью-йоркський Музей мистецтва Метрополітен також повернув українське «громадянство» Івану Айвазовському й Іллі Рєпіну. А ще – змінив назву картини французького імпресіоніста Едгара Дега «Російські танцівниці» на «Танцівниці в українському вбранні».
Малюй, навіть якщо в тебе не вірять
У перші роки перебування в Петербурзі я вкрай потребував, так, що часом не мав за що купити чаю і пив один окріп – без цукру, із черствим хлібом. Перебивався абияк зиму, а навесні знову намагався складати іспит в Академію мистецтв, та на іспитах у малювальному класі незмінно провалювався.
— Архип КуїнджіПриголомшливий успіх
Майже через 100 років після творчого злету Куїнджі Василь Стус напише рядки: «Терпи, терпи – терпець тебе шліфує, сталить твій дух – тож і терпи, терпи. Ніхто тебе з недолі не врятує, ніхто не зіб'є з власної тропи». Ці слова найточніше описують шлях митця до визнання. Наполегливий художник таки пробив собі дорогу до слави. У Санкт-Петербурзі він потоваришував з Іллею Рєпіним та Віктором Васнецовим, був частиною групи передвижників.
Скоро про талановитого українця та його роботи заговорила преса, з’явилися поціновувачі таланту Куїнджі. За «Чумацький шлях у Маріуполі» та «Степ цвіте» московський колекціонер-меценат Павло Третьяков заплатив 1500 рублів. Тож навчання в Академії художник так і не закінчив: картини купували за шалені гроші – нащо просиджувати час на лекціях?
Архип Куїнджі не поділяв естетичні переконання реалістів, йому більше подобався ліричний підхід до мистецтва. Щоразу, малюючи повітря, він підіймався в небесну далечінь. За цю особливість один арткритик назвав палітру майстра «космічними тонами». Пізніше мистецтвознавці визначать такий стиль як люмінізм. Цій творчій манері притаманні складні маніпуляції з відтворенням колірного спектра та світла.
Європейська слава прийшла до Куїнджі після Всесвітньої виставки (l’Exposition universelle, 1878 р.) в Парижі. Публіку вразили три авторські картини: «Українська ніч», «Вид на о. Валаам» і «Чумацький шлях у Маріуполі». Саме його тамтешні критики визнали «найцікавішим серед молодих художників, у якого більше, ніж в інших, відчувається оригінальна національність». Зверніть увагу: дві з трьох картин митця мають суто українські сюжети.
Співпраця Архипа Куїнджі з передвижниками закінчилася вибуховою сваркою. Тоді пейзажист Михайло Клодт у газеті «Молва» звинуватив українця в одноманітності, а суттю його живопису назвав особливе освітлення, яким маляр повсякчас зловживає.
Магічна картина
Мільйонер із Маріуполя
Архип Куїнджі – один із небагатьох митців, якому вдалося розбагатіти. Однак він жив скромно, допомагав молодим талановитим художникам, був меценатом: подарував Академії мистецтв солідну суму коштів на проведення щорічних Весняних виставок і преміювання талановитих початківців. Останні 28 років життя митець продавав свої картини й успішно займався підприємництвом: купував і продавав землю в Криму, тримав дохідні будинки. Так він заробив 3,5 млн рублів. Більшість статків Куїнджі передав своїм бідним учням, на благодійність та в рідну церкву в Маріуполі. Дружині залишив солідну пенсію, а в заповіті згадав усіх тоді живих родичів.
Творче мовчання
Ім’я Куїнджі стало свого роду брендом, тож від нього чекали тільки шедеврів. Але напружена праця виснажила майстра. На піку слави неперевершений живописець майже на 30 років усамітнився. У цей час художник викладав в Академії, але жодної виставки не провів.
Поки публіка чекала, він за зачиненими дверима експериментував і нікому, навіть учням, не показував нові полотна. Публіці продемонстрували тільки «Веселку», «Червоний захід сонця на Дніпрі» й «Нічне». Інші роботи глядачі та колеги побачили тільки після смерті маляра.
Колористичні прийоми художника виявилися свого роду відкриттям для сучасників. Незвичайна й ефектна передача сонячного та місячного світла, активні колірні контрасти, композиційна декоративність полотен ламали старі мальовничі принципи. Це ще за життя перетворило Куїнджі на легендарного митця, який відкрив таємницю живого писання.
Крадені митці
Велика російська культура – результат банальних історичних маніпуляцій довжиною в кілька століть. Феноменальна розмаїтість russian culture, що так магнетизує іноземців, утворилася завдяки загарбницькій політиці Російської імперії, а згодом і СРСР. Тому творчий доробок Миколи Гоголя, Казимира Малевича, Івана Айвазовського, Давида Бурлюка, Олександри Екстер та Іллі Рєпіна закордоном вважають російським. Наразі наша країна активно бореться, щоб світ визнав цих талановитих митців українськими.