Фан 23.02.2022 Читати 4 хв

Художник, який переосмислив мову живопису

Весь світ помилково називає його російським, а він був корінним киянином, котрий любив український фольклор. Сьогодні його картини коштують на аукціонах десятки мільйонів доларів, але 1929 року він був готовий йти на виставку до Парижа пішки без гроша в кишені. Лідер авангардного мистецтва, філософ та поет Казимир Малевич – найдорожчий український живописець, творець нової мистецької «азбуки».

Автор однієї з найвідоміших картин ХХ століття народився 23 лютого 1879 року у Києві. Казимир Малевич навчався малювати у Миколи Пимоненка у Київській художній школі. Спочатку юнак наслідував стилю Поля Сезанна і створював цілком традиційні для імпресіонізму полотна.

Казимир Малевич. «Автопортрет» (1909-1910) та «Весна. Квітучий сад» (1904)

Після 1910 року художник відкриває для себе абстрактне мистецтво. Через кілька років творчих пошуків Малевич приходить до супрематизму – найвищого ступеня абстракціонізму.

ТВОРЧИЙ СЛОВНИК

Супрематизм (від латів. supremus «найвищий») – напрямок в авангардистському мистецтві, заснований Казимиром Малевичем у 1915 році. Різновид геометричного абстракціонізму. Виражається в комбінаціях різнокольорових площин найпростіших геометричних контурів - прямої лінії, квадрата, кола, прямокутника. Поєднання різнокольорових та різновеликих геометричних фігур утворює пронизані внутрішнім рухом урівноважені асиметричні супрематичні композиції.

У грудні 1915 року на «Останній футуристичній виставці "0,10"» відбулася презентація нового стилю художника. Малевич особисто вивішував картини в ніч перед відкриттям, щоб ніхто раніше їх не побачив. Легендарний «Чорний квадрат на білому тлі» зайняв особливе місце в експозиції – так званому «червоному кутку» приміщення, де традиційно розміщують ікони. Такий хід мав сказати: ось він – маніфест, квінтесенція сучасного мистецтва.

Казимир Малевич. "Чорний квадрат на білому тлі" (1915).

ЧОРНИЙ НЕ ЧОРНИЙ

«Чорний квадрат» насправді не чорний. Хімічний аналіз показав, що Малевич використовував три саморобні фарби – палена кістка, чорна охра та темно-зелена. Також художник домішав до складу крейди, щоб прибрати глянець. А ще зображене на картині зовсім не квадрат. Її сторони не рівні одна одній, а протилежні – не паралельні. Ось така оманлива геометрія!


Автор супремаїзму наполегливо закликав повністю відмовитися від зображення об'єктів та предметів. Час елітарного живопису закінчувався. Настав час масової культури, коли важливі прості форми та чисті кольори. І Малевіч це добре розумів. Фактично він вигадав нову мальовничу мову зі своєю «азбукою», а «Чорний квадрат» став головною «літерою» у цьому алфавіті.

Разом із «Чорним квадратом» художник створює «Чорний хрест» та «Чорне коло». Прості елементи, як похідні чорного квадрата: коло з'являється, якщо квадрат обертати на площині, а хрест складається з кількох квадратів. Далі Малевич зі своєї абетки складає нові «слова». Він комбінує кольороформи у простих, складних та дуже складних поєднаннях.

ПРО ПАРАДОКС «ЧОРНОГО КВАДРАТУ»

Здається, немає нічого простішого і легшого, ніж намалювати чорний квадрат. Проте він визнаний шедевром. Якщо сьогодні картина потрапить на відкриті торги, то її стартова ціна буде 140 мільйонів доларів. Як виникло таке «непорозуміння»? Очевидно, у «Чорному квадраті» є щось особливе. Майже кожен глядач намагається збагнути цей образ за допомогою звичної мови натурного зображення. Або застосувати критерії «подобається – не подобається», «красиво – не красиво». Але спробуйте оцінити картину як букву алфавіту чи атом молекули. Тоді стане зрозумілим, чому це шедевр. «Чорний квадрат» можна зрозуміти лише разом із ідеєю, якою він служить. До того ж абстрактне полотно породжує тисячі різних асоціацій та прочитань. Всесвіт, безодня, космос, безнадійність, потік, нескінченність - і все це в одній картині. Справді, найбільша загадка мистецтва.

2008 року «Супрематична композиція» (1916 р.) Казимира Малевича пішла з торгів Sotheby's у Нью-Йорку за 60 млн доларів. Це полотно досі залишається найдорожчою картиною українського художника, яка колись була продана на аукціоні.

У стилі супрематизму Малевич писав кілька років. А потім сталося неймовірне: після завзятого заперечення художник повернувся до фігуративного зображення, залишивши свій символічний алфавіт послідовникам.

ВІДЛУННЯ СУПРЕМАТИЗМУ

Сьогодні «мова» українського художника-новатора застосовується у світі форм та натури. Він вірно служить людям у повсякденному житті. Нас оточує мінімалістський дизайн меблів, графічні орнаменти на посуді, геометризм елементів інтер'єру та цілих будівель. Навіть серед металургійної продукції є луна квадратів і кіл Малевича – треба лише уважніше придивитися.