Фан 23.02.2022 Читати 4 хв

Художник, який переосмислив мову живопису

Весь світ помилково називає його російським митцем, а він був корінним киянином, який любив український фольклор. Сьогодні його картини коштують на аукціонах десятки мільйонів доларів, але у 1929 році він був готовий іти на виставку до Парижа пішки без копійки в кишені. Лідер авангардного мистецтва, філософ і поет Казимир Малевич – найдорожчий український живописець, творець нової мистецької «азбуки».

Автор однієї з найвідоміших картин ХХ століття народився 23 лютого 1879 року в Києві. Казимир Малевич навчався малювати у Миколи Пимоненка в Київській художній школі. Спочатку юнак наслідував стиль Поля Сезанна та створював цілком традиційні для імпресіонізму полотна.

Казимир Малевич. «Автопортрет» (1909-1910) та «Весна. Квітучий сад» (1904)

Після 1910 року художник відкриває для себе абстрактне мистецтво. Через кілька років творчих пошуків Малевич приходить до супрематизму – найвищого ступеня абстракціонізму.

ТВОРЧИЙ СЛОВНИК

Супрематизм (від латів. supremus «найвищий») – напрямок в авангардистському мистецтві, заснований Казимиром Малевичем у 1915 році. Різновид геометричного абстракціонізму. Виражається в комбінаціях різноколірних площин найпростіших геометричних контурів – прямої лінії, квадрата, кола, прямокутника. Поєднання різноколірних і різновеликих геометричних фігур утворює пронизані внутрішнім рухом урівноважені асиметричні супрематичні композиції.

У грудні 1915 року на «Останній футуристичній виставці "0,10"» відбулася презентація нового стилю художника. Малевич особисто вивішував картини в ніч перед відкриттям, щоб ніхто раніше їх не побачив. Легендарний «Чорний квадрат на білому тлі» займав особливе місце в експозиції – так званий «червоний куток» приміщення, де традиційно розміщують ікони. Такий хід мав сказати: ось він – маніфест, квінтесенція сучасного мистецтва.

Казимир Малевич. «Чорний квадрат на білому тлі» (1915)

ЧОРНИЙ НЕ ЧОРНИЙ

«Чорний квадрат» насправді НЕ чорний. Хімічний аналіз показав, що Малевич використовував три саморобні фарби – палена кістка, чорна охра й темно-зелена. Також художник домішав до складу крейди, щоб прибрати глянець. А ще фігура на картині зовсім не квадрат. Її сторони не рівні одна одній, а протилежні – не паралельні. Ось така оманлива геометрія!

 

Автор супрематизму наполегливо закликав повністю відмовитися від зображення об'єктів та предметів. Час елітарного живопису закінчувався. Настав час масової культури, коли важливі прості форми та чисті кольори. І Малевич це добре розумів. Фактично він вигадав нову мову живопису зі своєю «азбукою», а «Чорний квадрат» став головною «літерою» в цьому алфавіті.

Разом із «Чорним квадратом» художник створює «Чорний хрест» і «Чорне коло». Прості елементи як похідні чорного квадрата: коло з'являється, якщо квадрат обертати на площині, а хрест складається з кількох квадратів. Далі Малевич зі своєї абетки складає нові «слова». Він комбінує кольороформи в простих, складних та дуже складних поєднаннях.

ПРО ПАРАДОКС «ЧОРНОГО КВАДРАТА»

Здається, немає нічого простішого й легшого, ніж намалювати чорний квадрат. Проте він визнаний шедевром. Якщо сьогодні картина потрапить на відкриті торги, то її стартова ціна буде 140 мільйонів доларів. Як виникло таке «непорозуміння»? Вочевидь, у «Чорному квадраті» є щось особливе. Майже кожен глядач намагається збагнути цей образ за допомогою звичної мови натурного зображення. Або застосувати критерії «подобається – не подобається», «красиво – не красиво». Але спробуйте оцінити картину як букву алфавіту чи атом молекули. Тоді стане зрозумілим, чому це шедевр. «Чорний квадрат» можна зрозуміти лише разом з ідеєю, якій він служить. До того ж абстрактне полотно породжує тисячі різних асоціацій та прочитань. Всесвіт, безодня, космос, безнадійність, потік, нескінченність – і все це в одній картині. Справді, найбільша загадка мистецтва.

У 2008 році «Супрематична композиція» (1916 р.) Казимира Малевича пішла з торгів Sotheby's у Нью-Йорку за 60 млн доларів. Це полотно досі залишається найдорожчою картиною українського художника, яка колись була продана на аукціоні.

У стилі супрематизму Малевич писав кілька років. А потім сталося неймовірне: після завзятого заперечення художник повернувся до фігуративного зображення, залишивши свій символічний алфавіт послідовникам. 

 

ВІДЛУННЯ СУПРЕМАТИЗМУ

Сьогодні «мова» українського художника-новатора застосовується у світі форм і натури. Вона вірно служить людям у повсякденному житті. Нас оточує мінімалістичний дизайн меблів, графічні орнаменти на посуді, геометризм елементів інтер'єру та цілих будівель. Навіть серед металургійної продукції є відлуння квадратів і кіл Малевича – треба лише уважніше придивитися.