This page hasn't been translated into English yet.
Career 7/28/2021 Read 15 min

«Золоті зірки Метінвесту» 2021

Традиція нагороджувати в День металурга та гірника кращих працівників компанії зіркою Метінвесту з золота 585-ї проби народилася сім років тому і стала щорічною. Її вручають за значні індивідуальні досягнення, які допомогли компанії стати більш ефективною.

За 2014-2020 рр. корпоративну відзнаку отримали 167 осіб. Цього року до них додалися ще 32 співробітники. Як і  минулого року, Генеральний директор Метінвесту Юрій Риженков відвідав українські підприємства Групи, щоб особисто вручити найвищу нагороду компанії новим золотозірочникам. Разом із «Золотою зіркою Метінвесту» кожен нагороджений співробітник отримав грошову премію.

Золота зірка Метінвесту  це найвища нагорода в нашій компанії. Це визнання високого професіоналізму, сумлінної праці та особливих заслуг наших співробітників, їхнього високого залучення до ключових процесів компанії та прагнення зробити більше, ніж передбачено посадовими інструкціями. Такі співробітники прискорюють рух Групи Метінвест уперед, допомагають швидше досягати поставлених цілей і знаходити новий потенціал, щоб стати ще сильнішими, ефективнішими й кращими. Я щиро пишаюся тим, що в Групі Метінвест працюють такі люди. Носіть зірку Метінвесту з гордістю й ніколи не змінюйте свого життєвого принципу  завжди та в усьому залишатися кращими!

— Юрій РИЖЕНКОВ, генеральний директор Групи Метінвест.
 

КРАЩІ З КРАЩИХ

 

45 років середній вік володарів «Золотої зірки Метінвесту» 2021 року

19 років  середній стаж золотозірочників на підприємстві

 

Юрій Бурман

Азовсталь, помічник начальника обтискного цеху з технології та виробництва

Активний учасник крос-функціональних груп щодо поліпшення якості продукції, яка випускається на різних переділах: злитків, що ллють конвертерники для обтискного цеху, блюмів, які потім обжимний катає для РБЦ і КПЦ. Зокрема завдяки цій роботі Юрія Бурмана обтискний цех у 2020 році не допустив браку. І, що важливо, відпрацював без жодного випадку травматизму.

У цеху ведеться активна автоматизація технологічних процесів для підвищення їх ефективності: автоматичний контроль температури розкату перед порізкою, контроль перерізу розкату при випуску з кліті стану-1200. Сам Юрій Бурман виступає ініціатором впровадження рішень щодо поліпшення роботи АСУТП. Також на його рахунку багато пропозицій СПП із поліпшень у різних галузях, наприклад, щодо зниження витрат металу та умовного палива.

Надія Вороніна

Азовсталь, майстер у товстолистовому цеху

Надія – активний ініціатор заходів із підвищення продуктивності праці за рахунок поліпшень у технологічних процесах та в обладнанні, застосування нових схем завантаження залізничного транспорту. Зокрема, за її участі розроблено програмне забезпечення, яке дозволяє вантажити в один вагон різні специфікації листової продукції для різних країн. Це допомогло збільшити середнє завантаження вагонів, що прямують у порт Маріуполя.

Маючи за плечима 27 років роботи на комбінаті, від прийомоздавальника до майстра, сьогодні Надія Вороніна не тільки успішно досягає виробничих цілей зі своєю бригадою, а й навчає молодь.

А ще Надія Вороніна постійно дбає про своїх співробітників. Наприклад, розробила заходи щодо зниження фізичного навантаження на сортувальників.

Анжеліка Скоробогач

Азовсталь, керівник проєктів у конвертерному цеху

Анжеліка вже 34 роки є співробітником «Азовсталі». Працювала в ТЛЦ і КПЦ. Тепер допомагає покращувати роботу конвертерного цеху. За 2017-2020 роки в рамках КБВ і крос-функціональних команд реалізувала 15 завдань з економічним ефектом більш ніж на 240 тис. грн. До того ж впровадила заходи з економії природного газу в транспортно-обробному відділенні, зниження рівня відсортовування та претензій, зміни потоків руху заготовок, щоб економніше витрачати електроенергію. Економічний ефект за цими проєктами становить близько мільйона гривень.

Зараз Анжеліка працює над підвищенням ефективності управління технологічним процесом на дільниці транспортно-оздоблювального відділення, реконструкцією самої дільниці та підвищенням її продуктивності.

Володимир Метьолкін

ММКІ, старший майстер у конвертерному цеху

Вже 14 років Володимир керує процесом підготовки сировини для виплавки сталі й робить усе, щоб він був максимально ефективним. Володимир Метьолкін допоміг скоротити витрати природного газу для опалення міксерів, знизити собівартість сталі, збільшивши в шихті частку скрапу замість металобрухту, підвищити стійкість шлакових чаш до механічних впливів і знизити ймовірність падіння шлаковозів у шлакову яму. Тільки цими рішеннями забезпечив підприємству економічний ефект на 4,5 млн грн.

Доклав зусиль і для безпечної роботи колег – від забезпечення безпечного пересування через залізничні колії, до зниження ризику отримати травми при виконанні технологічних, прибиральних і ремонтних операцій, при транспортуванні вантажів. Бере активну участь у модернізації обладнання та розробці заходів для недопущення зривів виробництва.

Михайло Суханов

ММКІ, старший майстер дільниці на аглофабриці

Потомствений металург: продовжує справу свого батька й дідів. Особистим прикладом демонструє, як бути кращим у професії. Тільки за минулий рік у скарбничку його досягнень додалося 20 впроваджених ініціатив з СПП. Серед них – пропозиції щодо скорочення простоїв молоткових дробарок, зниження споживання електроенергії, продовження терміну служби обладнання та надійності конвеєрного транспорту. Є автором низки ініціатив з поліпшення умов праці дозувальників та іншого персоналу аглофабрики, підвищення рівня промбезпеки на виробництві. Зокрема, Михайло Суханов розробив інструкції з ОП і ПБ для дозувальників та операторів, карти ризиків за методом HAZID, запропонував виготовити додаткові трапи для відведення води й просипу та багато інших проєктів.

Юрій Сидоренко

Запоріжсталь, головний ревізор з безпеки руху УЗТ

Юрія залучають до аудитів безпеки на залізничному транспорті й розробки коригувальних заходів на багатьох підприємствах Метінвесту. В цьому він профі! Під його керівництвом у 2020 році на 27% знизили кількість браку в роботі залізничного транспорту на запорізьких підприємствах Метінвесту.

Він розробив низку ілюстративних посібників, як правильно виявляти на різних видах рухомого складу несправності. Впровадив заходи, що виключають самовільне переміщення составу при його закріпленні й вантажних операціях. У числі кваліфікаційної комісії брав участь у розробці єдиної системи безпеки руху на залізничному транспорті металургійних підприємств. Активно бере участь у навчанні локомотивних бригад на курсах підвищення кваліфікації.

Роман Бегма

Запоріжкокс, начальник відділу технічного управління з коксохімічного переділу

Будучи асом коксохімічного виробництва, Роман Бегма знаходить виходи з різних нестандартних сітуацій. Саме йому при аварійних простоях печей довіряють вивід коксової батареї на планові параметри.

Романа знають на всіх КХП Метінвесту, де він проводить аудити та навчання персоналу, зокрема й за новими технологіями, як-от контроль і планування різних виробничих параметрів у смартфоні. Роман Бегма розробив пакет електронної документації, яка дозволяє відстежувати основні параметри роботи печей. Його розробку використовують на ЗКХЗ, АКХЗ і ДКХЗ. А ще він системно контролює роботу підрядних організацій, що забезпечило відсутність простоїв з вини технологічного персоналу й стабільне перевиконання виробничих планів.

Єгор Бондарєв

АКХЗ, старший майстер мийного відділення вуглепідготовчого цеху № 1

На ділянці Єгора Бондарєва налаштовують відсаджувальні й просівальні машини, на яких отримують збагачене вугілля для коксування. Єгор знає, як виконати свою роботу максимально результативно. Домігся зниження втрати горючої маси у хвостах флотації за рахунок удосконалення технології збагачення, підвищив ефективність центрифуг, змінивши кут їх нахилу так, щоб вугільна шихта рівномірно лягала на всю поверхню сита.

Поряд з удосконаленням технологічних процесів бере участь у формуванні безпечного робочого простору, допомагає знижувати ризики травматизму та підвищувати комфортність праці. Наприклад, придумав, як запобігти розповсюдженню дрібних вугільних частинок при вивантаженні, щоб мінімізувати ризик їх потрапляння в очі або органи дихання.

Віталій Грищак

ДКХЗ, електрик цеху вловлювання хімічних продуктів коксування

Знає, як подовжити міжремонтний період роботи техніки безвитратними рішеннями, відремонтувати або виготовити самостійно окремі частини електричного обладнання, щоб не купувати нове, дати нове життя ТМЦ, які іншим можуть здатися непридатними. Останнім часом на підприємстві реалізували близько двох десятків ідей Віталія Грищака зі зниження витрат на ремонти. Він бере участь у впровадженні нового дорогого електричного обладнання в існуючі схеми живлення, розробляє інструкції з його експлуатації та навчає персонал.

Віталій є автором і втілювачем 27 пропозицій щодо підвищення безпеки праці. Серед них – перенесення розподільного пункту з будівлі, що підлягає ліквідації, в нове приміщення для недопущення аварійної зупинки сульфатного й бензольного відділень, проєкти зі зниження шкідливих викидів.

Євген Бобров

ЦГЗК, начальник екскаваторної дільниці № 1 у Глеєватському кар'єрі

Молодий винахідник має ряд патентів з буровибухових робіт. Йому нерідко довіряють керівництво робочими групами з впровадження корисних проєктів, пов'язаних зі збільшенням готових до виїмки запасів руди, скороченням відстаней, що доводиться долати кар'єрній техніці. Економічний ефект від його рішень за цими напрямками за останні кілька років перевищив 7 млн ​​грн.

Не без участі Євгена вдалося підвищити середню швидкість руху самоскидів та ефективність їх роботи, збільшити в 2020 році видобуток руди на 164 тис. тонн. А цього року замахнулися ще на додаткові 430 тис. тонн.

Допомагає Євген Бобров покращувати й умови праці. Брав участь у проєктах із поліпшення зрошення доріг і вибоїв, зниження шкідливих викидів при проведенні вибухів у кар'єрі.

Володимир Полтавець

ІнГЗК, начальник дільниці рудозбагачувальної фабрики № 2

Дільниця магнітно-флотаційного збагачення на криворізькому майданчику є тільки в ІнГЗК. У 2020 році тут налагодили виробництво концентрату з умістом заліза 68,5%. Володимир Полтавець не тільки успішно керує колективом, а й активно впроваджує зміни. Допрацював технологічну схему, щоб знизити вміст заліза в хвостах і збільшити випуск товарного концентрату, впровадив ініціативи з підвищення точності роботи устаткування АСУТП, розробив карту ведення флотації в залежності від вмісту заліза. Сьогодні він бере участь у пілотному впровадженні на ІнГЗК системи комп'ютерного зору Visio Froth, допомагає розробляти карти ризиків безпечного робочого простору.

Володимир є викладачем теоретичного навчання підприємства й залучається для проведення уроків студентам Інгулецького технікуму.

Олександр Потніченко

Північний ГЗК, машиніст екскаватора в Ганнівському кар'єрі

Очолюваний Олександром екіпаж із місяця в місяць перевиконує плани з екскавації гірничої маси. У 2020 році він став найпродуктивнішим у Ганнівському кар'єрі. Олександр Потніченко не тільки профі в управлінні 10-ти і 12-кубовими ЕКГ, а й ініціатор поліпшень зі зниження їх простоїв, підвищення продуктивності. Це допомагає досягати високих результатів. Своєю майстерністю ділиться з молоддю: в якості наставника підготував п'ятьох молодих співробітників.

У пріоритеті для Олександра є й питання промислової безпеки. Він допомагає виявляти та усувати ризики на робочих місцях: займається відновленням перильних огорож, робочих майданчиків та замикаючих пристроїв електроустановок екскаватора.

А ще разом із родиною бере активну участь у корпоративних екологічних проєктах, переможець конкурсу благоустрою «Сто дворів».

Андрій Грибок

Південний ГЗК, механік ділянки сепарації рудозбагачувальної фабрики № 2

За майже 30 років на фабриці встиг попрацювати на ділянках фільтрації та сепарації, в насосному відділенні й на складах концентрату. Брав участь у всіх капремонтах технологічних секцій другої фабрики. Під його керівництвом розроблені заходи для подовження терміну служби запчастин, досягнуто підвищення коефіцієнта використання основного технологічного устаткування.

Андрій Грибок переконаний, що необхідно постійно займатися самоосвітою та вивченням нових технологій і механізмів. Він постійний учасник заходів із підвищення виробництва концентрату й поліпшення його якості, зниження витрат електроенергії. Економічний ефект від рішень команд БВ з його участю становить близько 10 млн грн.

Артем Шевченко

Метінвест КРМЗ, заступник начальника сталефасонноливарного цеху з виробництва

У 2016 році КРМЗ влився до Групи Метінвест. З'явилися нові вимоги до виробництва, безпеки праці, якості продукції, що випускається, і т. д. Команді сталефасонноливарного цеху вдалося швидко перебудувати як виробничі майданчики, так і ставлення працівників, щоб якісно виконувати нові вимоги. Багато в чому це заслуга Артема Шевченка. Він особисто супроводжує підготовку висококваліфікованих фахівців, розробив експрес-курси для виробничого персоналу й навчив безпечним прийомам робіт електромеханіків. Приділяє увагу швидкій адаптації молоді та її утриманню на КРМЗ. Доклав зусиль для зростання продуктивності й підвищення безпеки робіт кранівників, заливників металу, ремонтників і т. д.

Євген Магдалюк

Метінвест-КРМЗ, начальник виробничо-диспетчерського відділу

Усі родичі Євгена працюють на КРМЗ, і він вирішив продовжити більш ніж столітню трудову династію. Працюючи начальником виробничо-диспетчерського відділу, удосконалив планування виробництва шляхом ефективного розподілу напівфабрикатів на агрегати в механічному цеху. Це допомогло на 18,3% збільшити випуск готової продукції. Євген Магдалюк автоматизував оформлення документів на продукцію, що виготовляється, щоб прискорити цей процес. Приділяє велику увагу безпеці виробництва. Особисто запропонував ряд розробок: створення мобільного стенду для наплавлення коліс, виготовлення спеціальних кошиків для переміщення великогабаритних вантажів кранами та перехідного містка з перилами для персоналу, який обслуговує преси.

Григорій Решитко 

Метінвест-Промсервіс, начальник дільниці з ремонту вантажопідйомного і транспортного обладнання цеху ремонту металургійного устаткування № 1

За його участю виконано десятки найскладніших ремонтів на «Запоріжсталі»: доменних печей, комплексу вдування ПВП, розливних машин доменного цеху, обладнання обжимного цеху та прокатного стану-1150. Деякі види робіт для колективу Григорія Решитка були новими, але він із ними успішно впорався.

На рахунку начальника дільниці понад пів сотні ідей, які допомогли підвищити якість ремонтів, прискорити їх проведення, заощадити кошти. Загальний економефект від СПП, у розробці яких він брав участь, становить понад 10 млн грн.

Григорій Решитко охоче ділиться знаннями з молодими колегами. Своїм наставником його вважають більше 50 фахівців. Деякі з них сьогодні займають керівні посади на різних підприємствах Метінвесту.

Роман Журавльов

Метінвест-Промсервіс, майстер з ремонту механічного обладнання цеху ремонту металургійного устаткування № 3

Активний учасник усіх капремонтів на комбінатах «Азовсталь» та імені Ілліча за участі свого цеху. Якщо попереду нова складна робота, організувати її відправляють Романа Журавльова. Постійний учасник КБВ і СПП, за шість останніх років він вніс понад 150 пропозицій, що допомогли підвищити якість і швидкість ремонтів. Для цього нерідко вигадує нові методи виконання робіт і пристосування. На основі розроблених ним планів виконання робіт тільки на «Азовсталі» внесено корективи до понад 30 проєктів з ремонту обладнання.

Бригаді Романа Журавльова в першому кварталі 2021 року вдалося досягти більше 170% виробітку, при цьому приріст показника порівняно з середнім його значенням у 2020 році склав 44%.

Інна Ярошевська 

Метінвест-МРМЗ, начальник зміни ремонтно-механічного цеху № 2

Любить освоювати нові технології та обладнання. Інна Ярошевська виступила одним із творців інвестпроєкту з придбання та введення в експлуатацію багатофункціонального токарного верстата Mega-110. На ньому сьогодні обробляють ролики прокатних станів і МНЛЗ для меткомбінатів «Азовсталь» та імені Ілліча. Багато робить для підвищення ефективності свого цеху: домоглася дворазового збільшення виробництва й ремонту спікальних візків за рахунок організаційно-технічних заходів, наростила виробництво кранових коліс, надала пропозиції з опанування нових видів продукції для аглофабрики ММК ім. Ілліча.

Інна Ярошевська завжди приділяє увагу якості своєї роботи: розробляє заходи в галузі СМК, робить пропозиції щодо доповнення КПТіО. Це дозволило в 2020 році збільшити випуск продукції з першого пред'явлення з 99,88% до 99,94%.

Юрій Гвоздик 

ЗЛМЗ, токар-розточувальник у механічному цеху

Є лідером у бригаді, яка на 120% виконує виробничі показники. Розробив масив макропрограм на виготовлення типових конструктивних елементів, що дозволило на 10% знизити допоміжний час на окремих операціях, запустити в цілодобову експлуатацію нове обладнання. Саме йому довірили освоєння модернізованого горизонтально-розточувального обробного центру з прогресивною системою ЧПУ Fanuc 0i (Японія). Завдяки Юрію Гвоздику вдалося швидко запустити його в експлуатацію.

Освоїв виробництво безлічі нової продукції та покращує її якість, виконуючи токарні роботи з ювелірною точністю. Юрій є ініціатором запуску в цеху процесу навчання й передачі знань, що дозволяє колективу злагоджено працювати та вчасно виконувати замовлення. Сам підготував понад 40 фахівців.

Гліб Фоменко

Запоріжвогнетрив, старший майстер сервісного центру в Маріуполі

Завжди відкритий до нових знань. Сам за книжками вивчив, як шлакові суміші, що виробляються на його ділянці, на молекулярному рівні впливають на якість сталі. Отримані знання дозволили на наявних потужностях якісно виробляти будь-які види вогнетривкої продукції. Запропонував зміни, що допомогли виключити додаткові технологічні операції й устаткування без шкоди для виборництва. Наприклад, одночасне подрібнення та фракційне відсортовування матеріалів за допомогою кульових млинів.

Гліб Фоменко бере участь у поліпшенні умов праці колег. Його ініціативи допомогли знизити вміст діоксиду кремнію, який може спричинити силікоз, і полегшили процес відкриття кришок технологічних отворів.

Максим Максименко

Шахтоуправління «Покровське», заступник головного механіка

За 14 років пройшов шлях від заступника механіка на дільниці монтажу-демонтажу устаткування до заступника головного механіка всього підприємства. За безпосередньої участі Максима Максименка проходив монтаж кожної лави, відремонтовані сотні прохідницьких комбайнів, ґрунтопіддиральних машин та інших механізмів. Сьогодні свої знання використовує для модернізації техніки та підвищення ефективності шахтарської праці. Реалізував проєкт з очищення гірничого устаткування водою під високим тиском. Цим заощадив гроші на купівлі дорогої техніки та на 3-4 години скоротив трудовитрати персоналу. Удосконалив гідравлічну систему прохідницького комбайна, в 2-3 рази підвищивши ресурс основного насоса. Впровадив у виробництво нове кріплення корони на прохідницькому комбайні. Нова конструкція буде запобігати зламу гвинтів і спаданню корони з вала редуктора. А ще реалізував безліч інших корисних проєктів.

Володимир Голубєв

Свято-Варваринська збагачувальна фабрика, головний спеціаліст з автоматизації виробництва

Брав участь у будівництві й запуску збагачувальної фабрики. Колективу, в якому працював, треба було завершити монтажні роботи засобів автоматизації та провести пуско-наладку.

Сьогодні досвід Володимира Голубєва дозволяє підприємству самостійно без підрядників реалізовувати великі проєкти з автоматизації виробництва. За його участі впроваджений алгоритм системи управління гіпербаричими фільтрами, доопрацьовано ПЗ системи управління канатно-стрічковим конвеєром, автоматизовано ланцюжок передачі рядового вугілля зі станції приймання в критий акумулятор фабрики і т. п.

Володимир Голубєв ініціював та реалізує проєкт переходу з аналогового інтерфейсу передачі даних на цифровий. Під його керівництвом розроблена стратегічна програма розвитку автоматизації всієї збагачувальної фабрики до 2030 року.

Анатолій Андрющенко

«Шахтобудівна компанія», прохідник

У його трудовій книжці лише один запис про місце роботи, а стаж налічує більше 40 років. Брав участь у будівництві цілого ряду шахт, у тому числі й ш/у «Покровське». Бригада під його керівництвом не раз демонструвала кращі показники швидкісної проходки. І пов'язано це не тільки зі злагодженістю колективу, а й з особистими ініціативами Анатолія Андрющенка. При будівництві надшахтної будівлі третього вентиляційного стовбура він запропонував не вручну встановлювати й обв'язувати арматурні стрижні, а застосовувати виготовлені на стендах об'ємні армоблоки. Це дозволило швидше зводити залізобетонні конструкції. Впровадив схему спорудження вертикальної частини надшахтної будівлі з одночасним армуванням верстата копра. Все це дозволило скоротити терміни будівництва майже на 50 днів. Запропонував низку поліпшень у прохідницькому обладнанні, щоб воно працювало швидше та краще, і придумав гасити пожежі в гірничих виробках глинистим розчином. Це дозволяє швидко локалізувати вогонь без буріння додаткових свердловин.

Фабіо Андріан

Metinvest Trametal, менеджер з контролю якості

За п'ять років роботи менеджером з контролю якості допоміг своєму підприємству більш ніж у 1,5 раза знизити випуск невідповідної продукції – з 0,59% до 0,34%. Отримав кваліфікацію, яка дозволяє його підприємству проводити випробування сталі для військово-морських сил Італії без участі зовнішніх контролерів, чим заощадив Metinvest Trametal і час, і гроші.

Фабіо Андріан бере безпосередню участь у постійному поліпшенні процесів: запровадив електронну програму навчання й тестування персоналу за напрямом «Якість», поліпшив ергономіку лабораторії з виготовлення зразків і впровадив їх автоматичну клеймовку замість ручної, допоміг модернізувати випробувальну лабораторію та підвищити її продуктивність на 20%.

Олена Димитрова

Метінвест Холдинг, провідний менеджер із продажу Дирекції з продажу

Стояла біля витоків становлення й розвитку в Метінвесті служби експортних продажів та операційного маркетингу. Очоливши функцію маркетингу в 2009 році, Олена Димитрова вдосконалила моделі прогнозів та звітів із розвитку експортних ринків і продажів, налагодила системи обміну ринковою інформацією між центром і зарубіжними офісами.

У 2014 році Олена очолила напрямок продажів товарного чавуну на глобальному ринку. За її участі укладено перший формульний контракт на поставки чавуну, а в подальшому практика формульних поставок сприяла розбудові ефективних довгострокових відносин із покупцями, було досягнуто суттєвого зростання ринкових позицій Метінвесту на маржинальних ринках (наша частка в імпорті товарного чавуну Західної Європи склала 30%, а США – 35%). Багатий досвід комерційних угод дозволяє Олені Димитровій консультувати колег за суперечливими й дискусійним моментам.

Таміла Карлаш

Метінвест Бізнес Сервіс, директор департаменту облікових операцій

Визнаний експерт у галузі бухгалтерського та податкового обліку. Таміла Карлаш керує проєктами з автоматизації та вдосконалення бізнес-процесів свого департаменту, що дозволило значно підвищити його продуктивність. За її особистої участі оптимізовані процеси приймання, експертизи та архівування первинних документів з обліку ТМЦ, робіт, послуг і платіжних позицій, оптимізовано процес генерації податкових накладних в обліковій системі, підвищена продуктивність праці за рахунок зміни організаційної структури департаменту та зниження транзакційного навантаження на спеціалістів.

Крім цього, Таміла є автором ідеї формування мобільних бригад із досвідчених співробітників для реакції на пікові навантаження в різних підрозділах облікової функції. Виступає куратором і розробником програм та відеокурсів навчання для співробітників.

Лоренцо Малуза

Ferriera Valsider, менеджер з промислової безпеки та екології

Впровадив ефективну систему управління ОП і ПБ, яка допомогла Ferriera Valsider відпрацювати в 2020 році без єдиного випадку травматизму. Не маючи профільної освіти з екології, Лоренцо Малуза сам активно навчався цій галузі знань та організував суворе дотримання екологічних норм на підприємстві. На сьогодні ні у влади Італії, ні у місцевих жителів немає претензій з приводу того, що робота Ferriera Valsider може якось впливати на навколишнє середовище.

Лоренцо Малуза впровадив комплексну електронну програму з аналізу даних у галузі охорони праці, що дозволяє проводити електронну перевірку знань, перевірку дозволів підрядних організацій в онлайн-режимі і т. д. Організував систематичне проведення аудитів безпеки в підрядних організаціях. До слова, 2020 рік вони теж відпрацювали без інцидентів.

Георгі Петков Хрістов 

Промет Стіл, головний механік

Визнаний експерт у галузі експлуатації та ремонту устаткування. Свої навички використовує не тільки на «Промет Стіл», а й активно ділиться ними на науково-практичних конференціях і семінарах. Активний раціоналізатор. За 2015-2020 роки впроваджено 92 його пропозиції щодо поліпшення роботи обладнання, підвищення надійності та зменшення витрат. Завдяки зниженню позапланових простоїв, завод у 2020 році зміг випустити рекордну кількість металопрокату за весь час роботи – 501,2 тис. тонн. І наш золотозірочник має до цього безпосереднє відношення.

Крім забезпечення безаварійної роботи обладнання, завдяки сучасним методам діагностики та своєчасним ремонтам Георгі Петков Христов допомагає підвищувати безпеку проведення робіт ремонтним персоналом.

Гері Робінсон

Spartan UK, керівник відділу з якості

Зіграв важливу роль у поліпшенні якості виробничого процесу на Spartan, знизивши кількість браку більш ніж на 50% з моменту вступу на посаду. Зосередився на покращенні якості поверхні листа, що дозволило отримати нові замовлення від виробників Yellow Goods (виробники побутової техніки). Керував проєктом, націленим на те, щоб Spartan став першим підприємством, яке отримало стандарт BES 6001 зі сталого розвитку та відповідального залучення ресурсів, наявність якого є обов'язковою вимогою для наших клієнтів із будівельного сектора.

Крім якісних поліпшень Гері Робінсон працює і над екологічними питаннями. Наприклад, очолив ініціативу зі скорочення водоспоживання на дільниці та поліпшення якості стічних вод, що скидають у річку.

Дуейн Веар

United Coal Company, менеджер зі збагачення вугілля

Удостоєний семи нагород від Департаменту безпеки праці та навчання гірників штату Західна Вірджинія за високі показники роботи й відданість принципам ОП і ПБ, а також нагороди ім. Джозефа А. Холмса за забезпечення найбезпечніших умов роботи на вуглезбагачувальної фабриці в Західній Вірджинії за 2009, 2011 і 2020 роки. Рівень травматизму на підприємстві неухильно знижується: зафіксовано два нещасних випадки з 2010 року.

Дуейн Веар забезпечив доступність обладнання вуглезбагачувальної фабрики Star Bridge на рівні не менше 95% і досяг показників ефективності фабрики на рівні 94%. Успішно виконуючи виробничу програму на Star Bridge, паралельно з цим сприяв успішному запуску вуглезбагачувальної фабрики East Gulf.

Владислав Клімов

Метінвест-Шиппінг, начальник планово-аналітичного відділу комерційної дирекції

Висококласний експерт у вирішенні транспортних задач, плануванні безперебійного забезпечення Групи Метінвест рухомим складом. Пiсля отримання «Укрзалізницею» рекомендацій від АМКУ про надання послуг на рівних умовах, брав участь в підписанні із залізнецею довгострокового контракту на перевезення, який дозволить забезпечити гарантоване завантаження вагонів Укрзалізниці протягом трьох років та отримання нею доходів незалежно від ринкової кон’юнктури, а Групі - захеджувати змінні логістичні витрати в обсязі приблизно 4 млрд грн.* Реалізував проєкт з оптимізації розподілу транспортних ресурсів у SAP TM з очікуваним економічним ефектом 45 млн грн на рік. За участю Владислава Клімова поліпшений сервіс для ключових клієнтів у Європі в галузі контролю за перебуванням вагонів і прискоренням їх просування мережею за рахунок формування укрупнених груп та маршрутизації на активах. Також серед заслуг Владислава – розробка моделі безперебійного забезпечення сировиною маріупольських підприємств у період реконструкції ділянки Камиш-Зоря – Волноваха.

*У зв'язку з некоректним трактуванням деякими українськими ЗМІ частини даного матеріалу, Група Метінвест вважала за необхідне уточнити формулювання.

Оксана Безуєвська

Метінвест Холдинг, радник в управлінні договірної та загальноправової роботи Дирекції з правового забезпечення Групи Метінвест

Оксана реалізувала багато проєктів, які підвищили ефективність роботи підприємств холдингу. Зокрема, організувала створення земельного банку – єдиного інформаційного та управлінського поля, що об'єднує земельні ділянки Метінвесту в 17 областях України (включаючи електронний архів документів). У розробці – інструменти планового управління землекористуванням у форматі земельних дорожніх карт для планування й контролю термінів отримання, подовження та припинення прав на землю.

Для спрощення роботи юридичних служб на місцях Оксана Безуєвська очолює роботу з перегляду всього переліку локальних актів, що видаються на підприємствах Метінвесту, для їх подальшої шаблонізації, алгоритмізації та скорочення учасників узгодження. Оксана залучена до супроводу стратегічних проєктів HR – супроводжує перевід в ЗЦО автотранспортної та авіа-функції.