This page hasn't been translated into English yet.
Safety 11/2/2022 Read 6 min

Як правильно підготуватися до тимчасової відсутності світла

Росія не припиняє обстрілювати важливі об’єкти енергосистеми України. Попри те, що енергетики намагаються якнайшвидше усунути наслідки обстрілів та повернути людям світло, ремонтні роботи інколи можуть тривати декілька днів. Енергетики радять заздалегідь підготуватися до довготривалої відсутності світла – принаймні до 72 годин. Ці поради будуть також корисні у випадку віялових відключень електроенергії.

Готуємося

·        Тримайте напоготові електричний ліхтар, сірники та свічки. Вони повинні бути в такому місці, яке ви швидко знайдете у темряві. Ніколи не залишайте свічки без нагляду.

·        Більш безпечним джерелом світла є електричний ліхтар та лампи на акумуляторах. Запасіться достатньою кількістю батарейок і періодично оновлюйте запас відповідно до строку зберігання.

·        Придбайте декілька павербанків для підзарядки телефонів та інших пристроїв.

·        Не використовуйте у приміщенні бензинові й дизельні генератори, бо вони виділяють багато чадного газу.

·        Для кращої орієнтації в темряві та швидкого пошуку аварійних засобів освітлення можна наклеїти у приміщенні люмінесцентні наліпки.

·        Намагайтеся якомога менше користуватися ліфтом, інакше можна надовго застрягти між поверхами.

·        Запасіться продуктами з довготривалим строком зберігання. Не відчиняйте холодильник або морозильник без необхідності: закритий морозильник збереже продукти замороженими протягом 24-36 годин. У разі тривалого відключення електрики продукти, що швидко псуються, потрібно з'їсти першою чергою.

·        Якщо живете у квартирі з електричною плитою на кухні, придбайте газову туристичну пічку для приготування їжі.

Діємо

1


·        Якщо раптово вимкнули світло, дайте очам декілька хвилин, щоб звикнути до темряви і тільки потім ідіть за ліхтариком або свічкою.

·        Краще орієнтуватися в темряві допоможуть люмінесцентні наліпки або ліхтарик у мобільному телефоні, якщо телефон поруч із вами.

·        У разі використання джерел світла з відкритим полум'ям дотримуйтесь заходів протипожежної безпеки.

·        Вимкніть усі електроприлади з розеток, щоб запобігти ризику їхнього пошкодження від стрибків напруги після відновлення живлення. Вимкніть усе освітлення, крім одного джерела, щоб дізнатися, коли електропостачання буде відновлено.

2


·        Подивіться у вікно, щоб переконатися, що електрику відключено не лише у вашій квартирі / будинку, а й у мікрорайоні.

·        Якщо світла немає тільки у вашій квартирі, можливо, ви перевантажили електромережу та спрацювали автомати, які призводять до відключення електрики у квартирі.

·        Якщо після ввімкнення автоматичних вимикачів не відбулося відновлення електропостачання або електрики немає у всьому домі, зверніться в організацію, яка здійснює експлуатацію будинку. Телефони диспетчерської краще мати заздалегідь у контактах свого телефону.

·        Якщо світла немає не тільки у вашому будинку, можна спробувати дізнатися про причини в аварійної служби постачальника електроенергії.

3

·        Після відновлення електропостачання не поспішайте все вмикати. Переконайтеся, що світло не блимає (немає перепадів напруги в електромережі). Поставте на підзарядку всі прилади, що мають вбудовані акумулятори та використані вами в період тимчасової відсутності електрики.

Інструктуємо дітей

·        Проінструктуйте дітей на випадок, якщо під час зникнення світла вони будуть самі, та покажіть, де зберігається ліхтар.

·        У разі вимкнення світла нехай вони спершу зателефонують вам.

·        Дітям краще не виходити з квартири, тож можете самі зателефонувати сусідам, щоб вони з’ясували причину відключення світла.

·        Якщо світла немає тільки у вашій квартири, можна попросити сусідів, яких добре знаєте ви і ваші діти, перевірити автоматичні вимикачі у вашій квартирі.

·        Про зникнення та появу електромережі у квартирі можете дізнатися й самі, якщо у вас стоїть GSM-сигналізація або GSM-розетка з резервним акумулятором.

·        Постарайтеся якнайшвидше повернутися додому.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.