This page hasn't been translated into English yet.
Breaking News 10/31/2022 Read 7 min

Опора України: Метінвест спрямував на допомогу країні 2,1 млрд грн

Від початку повномасштабної війни Група Метінвест Ріната Ахметова та Вадима Новинського надала допомогу Україні на понад 2,1 млрд грн. 

Вісім місяців тому життя українців докорінно змінилося – російські війська порушили суверенітет України й вторглися на її територію. Відтоді ворожий вогонь щодня руйнує не тільки воєнну та критичну інфраструктуру, а й цивільні об’єкти. Підприємства Метінвесту в містах присутності також опинилися в епіцентрі доленосних подій. 

Однак навіть у таких складних умовах компанія продовжує бути надійною опорою держави в економічній, оборонній і соціальній галузях. За час повномасштабної війни Метінвест уже спрямував на підтримку військовослужбовців, мирних мешканців і своїх співробітників 2,1 млрд грн. 

Читайте лонгрід, щоб дізнатися більше про основні проєкти Метінвесту, реалізовані за 250 днів повномасштабної війни. 

Долаємо виклики разом 

Виклики війни стали найважчими за всю історію існування Метінвесту. Як і вся гірничо-металургійна галузь України, підприємства компанії відчули на собі вплив низки дестабілізаційних факторів, серед яких зростання собівартості виробництва, падіння цін на продукцію та порушення логістики. Попри все, Метінвест докладає максимум зусиль, щоб налагодити роботу підприємств, де це є безпечно для людей та економічно доцільно.

Наразі Метінвест працює на рівні від 30% до половини довоєнних потужностей. Та навіть цього важко досягти через логістику, оскільки порти Чорного моря недоступні для України для експорту вугілля, залізної руди та сталі. Тож компанія шукає альтернативні шляхи постачання продукції споживачам. Зокрема, за допомогою наземних маршрутів. 

Через велику навантаженість західні залізничні переїзди мають низьку пропускну спроможність. Окрім того, ціна на такі перевезення залишається дуже високою.


У безпосередній близькості до лінії фронту продовжується виробничий процес на підприємствах Метінвест Покровськвугілля. Сьогодні вугілля з надр добувають одразу чотири дільниці ШУ «Покровське», які від початку року пройшли 14 км гірничих виробок і видали на-гора 4 млн тонн вугілля. Все вугілля переробляють професіонали ЗФ «Свято-Варваринська», тож для підтримки промислових потужностей держави з’явилось ще 2 млн тонн високоякісного концентрату. 

З появою нового комбайну Sanyi прохідники планують підвищити ефективність і долати під землею щонайменше 6 метрів за добу

Як і раніше, призупинено видобуток руди на криворізьких підприємствах Метінвесту – Інгулецькому та Північному ГЗК, а також спільному підприємстві Південний ГЗК. Центральний ГЗК працює без значних виробничих пауз, але зі зменшеною потужністю. Поза тим, ЦГЗК відкрито та прозоро конкурує на ринку країн ЄС. Якісна продукція комбінату – концентрат зі вмістом заліза 70+% та окатків зі вмістом заліза 67,5% –  дає додаткові переваги навіть у кризові періоди.

Одна з найбільших складностей, з якими зіткнулися ГЗК за час війни, – неможливість доставити запчастини для гірничої техніки. Але на комбінатах розв’язують цю проблему: фахівці самостійно ремонтують, підбирають аналоги запасних частин і продумують рішення щодо продовження терміну служби обладнання.

Серед металургійних активів Метінвесту продовжують працювати комбінати в Запоріжжі та Кам’янському. Попри знижене навантаження, зараз головним завданням для металургів є підтримка стабільної роботи й розширення сортаменту, яке даватиме змогу компанії бути конкурентоспроможною та виходити на нові перспективні ринки. 

Зокрема, на Каметсталі від початку року освоїли десять нових видів прокату. Серед них –  круги діаметром 32, 34, 36 та 38 мм, затребувані в машинобудуванні, та фасонний профіль МП-4, який раніше виробляли на Азовсталі. Окрім того, на підприємстві відновлено виробництво вагонних осей для вагонобудівних підприємств України й рідкого аргону для потреб зовнішнього ринку. 

На Запоріжсталі також розширюють продуктову лінійку. Вже під час війни металурги розпочали випуск холоднокатаного рулону подвійної маси без зварного шва, призначеного переважно для будівельної галузі. Також на підприємстві продовжують дбати про якість продукції, вдосконалювати технологію та реалізовувати енергоощадні проєкти. 

У період виробничих пауз фахівці підприємств Метінвесту спрямовують усі свої зусилля на підтримання виробництва – вони відновлюють техніку та обладнання, облаштовують ремонтні майданчики, впорядковують територію. До робіт залучають тисячі співробітників зі збереженням основного заробітку.

В умовах війни з’явилися й нові підходи до організації робочого процесу. Якщо в мирні часи команди безперервного вдосконалення працювали над поліпшенням умов праці та економією ресурсів, то зараз до переліку додалися проєкти, завдяки яким можна дистанційно керувати обладнанням під час тривог чи швидко діяти при аварійному відключенні електроенергії. Саме завдяки таким заходам у жовтні після ворожих обстрілів і знеструмлення промислового об’єкта спеціалістам ЦГЗК вдалося максимально швидко підняти на поверхню 82 робітників шахти ім. Колачевського.

Враховуючи надзвичайну ситуацію в енергетичній сфері України, спричиненою нападом РФ, робота підприємств Групи на цей час зосереджена на недопущенні аварійних ситуацій, які потенційно можуть виникнути через відсутність стабільного електропостачання. З урахуванням зазначених чинників приймаються рішення щодо рівня залучення енергомісткого обладнання у виробництві.

Зараз на підприємствах іде активна підготовка до зими. Зокрема, її проводять і співробітники Авдіївського коксохімічного заводу. Попри постійні обстріли, тут продовжують підтримувати та зберігати обладнання й основні фонди в умовах холодної консервації, виконувати критичні ремонти, готувати місця обігріву та бомбосховища до сезону холодів. 

Допомагають коксохімікам їхні колеги з Метінвест Покровськвугілля. Наразі шахтарі передали для підрозділів АКХЗ п'ять тонн дров

Разом із тим найголовнішим пріоритетом компанії залишається життя та здоров’я працівників, які підтримують виробництво. Щоб убезпечити їхні життя, на підприємствах Метінвесту облаштовані бомбосховища, укомплектовані для тривалого перебування людей – за цим ретельно слідкують. В укриттях є вода, їжа й достатній запас медикаментів. 

А щоб навчити співробітників правильно діяти в критичних обставинах, Метінвест організував тренінги з надання першої допомоги з залученням професійних інструкторів. За планом навчання пройдуть майже 2200 працівників компанії у Запоріжжі, Кривому Розі, Кам’янському, Покровську та Києві.

Незламні, як Азовсталь

Через російську агресію й окупацію Маріуполя свою роботу призупинили комбінати Азовсталь та ММКІ. Ще в перші дні війни виробництва були законсервовані, тож руйнування підприємств не завдало екологічної шкоди мешканцям і довкіллю. Оцінити масштаби втрат можна буде лише після деокупації Маріуполя та перемоги України над агресором. 

Протягом тривалого часу територія Азовсталі залишалася прихистком для маріупольців, які переховувались в укриттях від ворожого вогню. Завдяки тому, що бомбосховища були заздалегідь укомплектовані всім необхідним, люди змогли протриматися до евакуації. Після двох місяців блокади вони нарешті опинилися в українському Запоріжжі, де Метінвест надав постраждалим необхідну підтримку.

Азовсталь став для українців символом стійкості, незламності, волі до перемоги. Його бомбосховища були захисним щитом для тисяч маріупольців, стіни перетворились на фортечні мури, а оборонці стали справжніми героями, які назавжди ввійдуть в історію.

Попри втрату контролю над маріупольськими активами, Метінвест уже зараз будує плани щодо відновлення комбінатів, навколо яких відроджуватиметься й саме приазовське місто. Це беззаперечне прагнення акціонера Ріната Ахметова, спільна мета компанії та працівників-маріупольців. У компанії є робоча група, яка працює над проєктом нової Азовсталі – з екологічно чистим сталеплавильним виробництвом.

Роботу Авдіївського коксохіму також поставлено на паузу. Підприємство знаходиться в режимі холодної консервації. Вперше за історію заводу температура в камерах коксування зрівнялася з температурою повітря. Але авдіївці продовжують вірити, що незабаром настане мир, і печі вдасться запустити.

Наразі Метінвест продовжує боротьбу з піратством з боку РФ, яка незаконно вивозить маріупольський метал. Компанія докладає всіх можливих зусиль для притягнення винних осіб і їхніх спільників до суворої юридичної відповідальності. 

16 підприємств Групи Метінвест подали позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) проти Росії за шкоду, заподіяну Росією майну і власності Групи в Маріуполі та на інших територіях України з 24 лютого 2022 року. Зокрема, позови щодо маріупольських металургійних підприємств подали комбінати Азовсталь та ММК імені Ілліча. Поза тим, понад 10 підприємств Групи подадуть аналогічні позови до кінця цього року.

В умовах війни Метінвест залишається надійним роботодавцем для десятків тисяч українців, а для країни – одним із найбільших платників податків.

Боремося за кожного воїна

Більш як половина коштів, спрямованих Метінвестом на підтримку України, пішла на потреби армії. Завдяки системному постачанню на фронт амуніції, тактичного обладнання, засобів пересування, захисних споруд та інших речей компанія посилює обороноздатність держави. Наймасштабніші проєкти реалізуються в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова.

Метінвест виділив на підтримку армії та військових приблизно 1,4 млрд грн.

Візитівкою Метінвесту стало забезпечення воїнів сучасною амуніцією. Наразі українських оборонців захищатимуть 150 тисяч бронежилетів, тобто кожен десятий в ЗСУ. Частина бронежилетів закуповується закордоном, але більшість – виготовляється в Україні. Для цього на початку війни на підприємствах компанії налагодили власне виробництво спецсталі для виготовлення жорстких елементів захисту. Завдяки плідній співпраці Метінвесту з партнерами армія щомісяця отримує десятки тисяч готових до використання бронепластин.

Під час війни Метінвест став одним із найбільших постачальників спецсталі та захисної амуніції в Україні. Окрім 150 тисяч бронежилетів, компанія передала українським оборонцям ще й 23 тисячі касок і шоломів.

Броню доставляють військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії, Головного управління розвідки (ГУР) та іншим військовим структурам – туди, де в цьому є найбільша потреба. У жовтні компанія відправила 800 бронежилетів високого класу захисту на Авдіївський напрямок, адже тут щодня точаться активні бої. Амуніція витримує всі необхідні навантаження, вона протестована й відстріляна.

Зараз у лавах ЗСУ служать приблизно 7 тисяч працівників Метінвесту. Компанія дбає про їхні потреби, надаючи амуніцію

Окрім воїнів, бронежилети отримують військові медики, рятувальники ДСНС та співробітники комунальних підприємств, які під час виконання службових завдань наражають себе на небезпеку. Зокрема, велику партію допомоги привезли запорізьким комунальникам – 300 бронежилетів і 150 кевларових касок. Тепер аварійні бригади, які ліквідовують наслідки ворожих атак на місто, будуть надійно захищені. 

Ще одна розробка металургів Метінвесту, яка вже зараз допомагає рятувати життя оборонців на передовій, – це спеціальні металеві укриття. Вони використовуються для зміцнення окопів і є повноцінним польовим житлом. Наразі на фронт уже відправилися 29 таких конструкцій, але в планах – виготовляти та передавати військовим 30 укриттів щомісяця.

Укриття може витримати удар 152-міліметрових артилерійських снарядів після занурення на півтора метра під землю

Для переваги на полі бою

Метінвест здійснює велику роботу щодо пошуку й доставлення в Україну необхідного тактичного обладнання. З-за кордону вже завезено 1750 тепловізорів. Зокрема, днями для розвідників ГУР на передову відправили 110 технологічних тепловізійних прицілів загальною вартістю 11 млн гривень. Це надсучасні прилади, оснащені чутливими інноваційними матрицями. 

Нещодавно на фронт надійшов ще один надважливий вантаж – 15 супутникових артилерійських комплексів наведення вогню. Дефіцитне устаткування везли більш як чотири місяці з різних країн світу. Воно надасть суттєву перевагу ЗСУ на полі бою. Окрім того, українські оборонці вже мають від Метінвесту понад 800 дронів і 100 рацій. 

Одна з особливих поставок для розвідників ГУР – супердрони з дальністю польоту до 100 км

Також Метінвест допомагає армії з придбанням транспорту. На фронті він є витратним ресурсом, а відтак потребує постійного поповнення. Наразі компанія передала 268 спецмашин зі своїх підприємств та автомобілів, закуплених і доставлених з-за кордону.

Для заправлення техніки Метінвест безплатно надав уже 500 тисяч літрів пального. А для забезпечення додаткового захисту фронтових автівок військовослужбовці можуть отримати спецсталь. Як і пластини для бронежилетів, Метінвест-СМЦ відвантажує їх безплатно за офіційним запитом.  

Для евакуації поранених бійців військові медики отримали від Метінвесту 20 спеціалізованих «швидких». Також компанія передала понад 31 тисячу аптечок і кровоспинних турнікетів.

Щоб завадити просуванню ворога на українські території, Метінвест передав приблизно 76 тисяч залізних їжаків, виготовлених партнерами та на підприємствах компанії. Також продукція, яку постачає Метінвест-СМЦ, є в тисячах інших металовиробів для потреб військових – мінібастіонах, саперних кішках для дистанційного розмінування територій, різних видах польових пічок, полум’ягасниках, будівельних скобах тощо. 

Для цього Метінвест співпрацює з іншими українськими бізнесами. Зокрема, в колаборації з Укртрансгазом планується виготовлення приблизно 5000 різноманітних речей із металу. Зараз для військових дуже на часі буржуйки, за допомогою яких під час холодів можна буде зігрітися та приготувати їжу. 

Напередодні зими Метінвест передав на Авдіївський напрямок 30 тонн вугілля для обігріву укріплень ЗСУ

Метінвест і надалі буде використовувати можливості своїх підприємств, щоб зробити перебування наших захисників на фронті більш безпечним і комфортним. 

Допомагаємо найвразливішим

До війни Метінвест був прикладом плідної взаємодії з містами присутності, муніципалітетами, селищними та територіальними громадами. Завдяки інвестиціям компанії з’являлися зони відпочинку, оновлювалися заклади освіти й охорони здоров’я, розбудовувалась інфраструктура тощо. Але з початком повномасштабних бойових дій пріоритети компанії змінилися. Метінвест швидко зреагував на нагальні потреби України та її громадян і переорієнтував формат соціальних програм на вирішення гуманітарних проблем. 

Наразі однією з наймасштабніших ініціатив компанії є гуманітарний проєкт «Рятуємо життя», створений у координації з Фондом Ріната Ахметова. Він передбачає забезпечення людей продуктами й засобами гігієни, а лікарень – медикаментами, витратними матеріалами та обладнанням. Завдяки внескам у благодійний фонд Do it together та фінансуванню Метінвесту допомогу отримали вже понад 294 тисячі українців.

За час повномасштабної війни з Польщі до українських розподільчих центрів у Запоріжжі, Кривому Розі, Кам’янському та Дніпрі вже доставлено понад 3900 тонн життєво необхідних вантажів.

Географія підтримки від «Рятуємо життя» охоплює 37 громад Донецької, Дніпропетровської, Херсонської, Кіровоградської та Запорізької областей. Допомогу доставляють вразливим категоріям громадян, родинам мобілізованих співробітників Метінвесту та пільговикам, ветеранам підприємств компанії, мешканцям шелтерів і жителям деокупованих територій. 

Метінвест підготував більш як 102 тисячі продуктових наборів для співробітників, членів їхніх сімей і ветеранів підприємств.

Наразі до гуманітарного проєкту долучилися 189 компаній зі всього світу – Німеччини, Італії, Польщі, Нідерландів, Іспанії, США, Великобританії, Швейцарії, Греції, ОАЕ та інших країн. Серед партнерів «Рятуємо життя» – міжнародна мережа супермаркетів ALDI, у якої за цінами виробника буде закуплена велика партія продукції для формування 50 тисяч наборів для мешканців прифронтових регіонів України. 

Щоб залучити ще більше донорів, амбасадор «Рятуємо життя» Дарійо Срна закликав клуби Ліги чемпіонів приєднатися до допомоги українцям

Окрім того, у межах «Рятуємо життя» потужну підтримку отримує медична галузь. Від початку війни до лікарень України доставлені медпрепарати, витратні матеріали та обладнання на загальну суму 240 тисяч євро. Відтак медики зможуть допомогти більш ніж 70 тисячам людей. Зокрема, завдяки поставці до міської клінічної лікарні Кривого Рогу наркозно-дихального апарату експертного класу поліпшиться якість надання послуг пацієнтам. 

Також гуманітарні вантажі до українських лікарень доставляються за окремою програмою, що реалізує Метінвест і Фонд Ріната Ахметова. Медики Запоріжжя, Кривого Рогу, Кам’янського, Покровська й Авдіївки системно отримують найнеобхідніші засоби для лікування поранених бійців і мирних мешканців. 

Нещодавно до Мирноградської центральної лікарні привезли допомогу на понад 160 тисяч грн – це розчини для інфузій, загоювальні мазі, знеболювальні й знезаражувальні препарати, перев’язувальний матеріал. А Кам’янська лікарня швидкої медичної допомоги отримала два сучасних хірургічних столи з необхідними аксесуарами загальною вартістю майже 4,5 млн грн. 

Загальна сума допомоги медикам у межах двох проєктів складає понад 150 млн грн.

Значну допомогу українській медицині надає благодійний фонд Вадима Новинського, який реалізує один із наймасштабніших проєктів доставлення машин швидкої допомоги в регіони, наближені до бойових дій. Наразі лікарні отримали 101 «швидку».


Метінвест допомагає задовольняти й інші нагальні потреби лікарень України. Зокрема, від початку 2022 року металурги відвантажили медикам 1350 тонн кисню для лікування хворих на коронавірус та інших киснезалежних пацієнтів. 

У двох опорних лікарнях Запоріжжя за підтримки компанії встановили системи резервного живлення, які забезпечать безперервне електропостачання критично важливих медичних об’єктів. А ще з перших днів війни Метінвест постачає сталь для укріплення корпусів медзакладів і важливого медобладнання. Нещодавно підприємство Метінвесту передало одній з лікарень Запоріжжя приблизно 8 тонн власної металопродукції, яка захищатиме від обстрілів.

Окрім забезпечення найнеобхіднішим, зараз Метінвест допомагає мешканцям прифронтових регіонів підготуватися до зими. Зокрема, в укриття Авдіївки працівники Авдіївського коксохіму доставляють печі для обігріву приміщень і приготування їжі. А Метінвест Покровськвугілля запустив соціальну програму, за якою співробітники підприємств безплатно отримують тверде паливо для опалення своїх домівок. 


Захист для своїх 

В умовах воєнного часу Метінвест продовжує дбати про свою команду. Наразі найбільшої допомоги потребують працівники підприємств з окупованого Маріуполя та прифронтової Авдіївки. Усім, хто евакуювався на підконтрольну Україні територію, Метінвест надає всебічну підтримку. 

Навесні, коли Запоріжжя прийняло найбільшу хвилю переселенців з Маріуполя, активно працював Центр реабілітації та реінтеграції Метінвесту. Тут люди могли отримати всю необхідну першу допомогу. Зокрема, консультацію медиків, психологів, фахівців Центру кар’єри Метінвест. Згодом аналогічний центр з’явився в Кам’янському.

Для перепочинку після виїзду з небезпечних регіонів та адаптації в нових містах компанія підготувала більш як 6000 місць тимчасового прихистку для співробітників і членів їхніх сімей. Шелтери обладнані постільними речами, предметами першої потреби, побутовими приладами, меблями. Тут людей забезпечують гарячим харчуванням, продуктовими й гігієнічними наборами.

На створення комфортних житлових і побутових умов в запорізьких шелтерах Метінвесту виділено приблизно 450 тис. грн

Також компанія допомагає облаштовувати міські прихистки й ті, що знаходяться на території сільських громад. Наприклад, на організацію харчування та побуту переселенців у Кривому Розі Метінвест направив вже 30 млн грн. На підприємствах компанії з початку війни створені пункти збору гуманітарної допомоги, де переселенці можуть отримати речі першої потреби. Зараз тут активно забезпечують людей теплим одягом і взуттям.

В умовах війни співробітники Метінвесту на волонтерських засадах і самі підтримують постраждалих. Зокрема, водії дирекції з транспорту Метінвест Покровськвугілля у складі гуманітарного конвою вивезли тисячі маріупольців на підконтрольну Україні територію. А працівники запорізьких підприємств разом із рятувальниками та комунальниками брали участь у ліквідації наслідків ворожих атак у Запоріжжі.

Для співробітників-переселенців з Маріуполя й Авдіївки компанія запровадила окрему програму з працевлаштування. Наразі для них відкрито 2000 актуальних вакансій на працюючих підприємствах Метінвесту в Запоріжжі, Кривому Розі, Кам’янському та Покровську. Також можна пройти безоплатне навчання за найбільш затребуваними робочими професіями, щоб потім знайти роботу на одному з активів у містах присутності або на комунальних підприємствах. 

Таким працівникам компанія надає значну матеріальну підтримку у вигляді різних компенсацій, соціальних пільг, гуманітарної допомоги й гарантованого заробітку – все, щоб люди змогли облаштувати побут і розпочати нове життя. На сьогодні вже працевлаштовано понад 4200 співробітників-переселенців на підприємствах компанії чи комунальних підприємствах міст присутності Групи. Метінвест прагне зберегти команду спеціалістів з Авдіївки й Маріуполя, щоб свого часу вони стали основою майбутніх відновлених підприємств.

Серед бонусів, які отримують співробітники Метінвесту та їхні діти, – можливість безоплатно навчатися у першому в Україні гірничо-металургійному університеті Метінвест Політехніка. Восени понад 440 студентів розпочали навчання за сучасними інженерно-технічними спеціальностями. 

Окрім фізичного комфорту, компанія дбає про ментальне здоров’я своїх співробітників і членів їхніх сімей. Для цього працює унікальний сервіс психологічної підтримки «Метінвест – разом!». За вісім місяців його фахівці провели майже 1500 індивідуальних та групових консультацій

Також відвернути тривожні думки переселенцям допомагають корисні справи. Наприклад, участь в екологічних акціях «Дбаємо разом», що координує громадська спілка «Зелений центр Метінвест» у Кривому Розі, Кам’янському й Запоріжжі. А щоб розважити дітей співробітників і поділитися з ними корисною інформацією про безпеку у воєнний час, компанія організовує сімейні свята для мешканців шелтерів.  

Після війни Метінвест залишиться на позиції «опори» для країни. У компанії є всі ресурси, необхідні для відбудови зруйнованих міст і розвитку підприємств. Але спочатку – Перемога. 


Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.