This page hasn't been translated into English yet.
More Than Steel 10/20/2019 Read 10 min

ЗВОДИМО МОСТИ

Існують такі архітектурні споруди, які асоціюються з надією та дружбою. Наприклад, мости. Вони, подібно до аеропортів, вокзалів і пологових будинків, бачили найщиріші зустрічі.

МІСТ НОВА ЄВРОПА

Болгарія, Відін – Румунія, Калафат.

Загальна довжина – майже 3600 метрів

Що ви знаєте про мости, які з'єднують дві держави? Існують бетонні, цегляні та навіть дерев'яні міжнародні мости. Кожен із них унікальний по-своєму. Багато з них мають непросту історію, а деякі – досить кумедну.

За легендою, найкоротший міжнародний міст проходить у районі Тисячі островів. Місцеві гіди стверджують, що міст з'єднує два невеликі острови Канади й США. Кордон давно перенесли, а туристи залишилися :)

Ересунський міст між Данією та Швецією раптово «зникає» під водою і переходить у тунель. А міст китайсько-корейської дружби просто обривається посеред річки. Поруч є справний, а «Зламаний міст» залишили на згадку про Корейську війну.

Один із найстаріших – цегляний міст між Грузією та Азербайджаном – був побудований у 17 столітті, а міст через Дунай «Нова Європа» було відкрито лише кілька років тому. Він з'єднує міста – Відін (Болгарія) і Калафат (Румунія). У 1909 році жителі Відіна зібрали народне віче й ухвалили петицію з вимогою про будівництво мосту.

Новий міст мав стати два в одному. Замінити залізничний міст і пором, що  діяли кілька десятиліть. Але до будівництва дісталися лише за 98 років – у 2007 році. Ще п'ять років пішло на те, щоб між двома містами й державами з'явилося чотири автомобільні, одна залізнична, одна велосипедна та дві пішохідні смуги. За конструкцією це вантовий міст із залізобетону. Загальна довжина майже 3600 м, довжина над водою – 1791 м, висота пілонів досягає 45 м. Для цього проєкту використано понад 7 000 тонн арматурного прокату, виробленого на заводі Promet Steel.

ДАРНИЦЬКИЙ МІСТ

Україна, Київ 

Загальна довжина – 1066 метрів

Будівництво століття – це завжди грандіозно й масштабно. А якщо від задуму до здійснення минуло більш як сто років, і поготів:) Та ось історія Дарницького мосту в Києві була менш заплутаною, але теж цікавою.

Дарницький міст розпочав свою історію в 1868 році. Збудували швидко. У лютому 1870 року ним уже проїхав спеціальний випробувальний поїзд, який складався з шести паровозів. Міст стояв на 11 опорах і мав одну залізничну колію.

Міст тричі підривали. Вперше – польські війська в 1920 році, а в 1943 році він не пережив відступу німецьких військ. Усього за 14 днів поруч зі зруйнованим звели тимчасовий низьководний міст, а в лютому 1944 року – тимчасовий висоководний.

У 1949 році з'явився Дарницький залізничний міст, по якому проклали дві колії. Через 50 років він перестав справлятися з навантаженням і потребував капітального ремонту.

Спорудження нового Дарницького залізнично-автомобільного мосту розпочалося в липні 2004 року. Під час будівництва мосту з лівого на правий берег Дніпра спорудили 35 опор, змонтували 13,6 тис. тонн металоконструкцій і поклали 31,2 тис. м2 спеціального асфальтового покриття, термін експлуатації якого становить 30 років.

Довжина мосту 1066 м. Він має дві залізничні колії, шість автомобільних смуг і дві пішохідні доріжки. Його пропускна здатність – 160 пар поїздів та 60 тисяч автомобілів на добу.

OJCA BERNATKA 

Польща, Краків 

Загальна довжина – 145 метрів

Наступна історія дуже символічна. Вона про міст, який з'єднує не лише два береги річки, а й минуле з сьогоденням, перші технології з сучасними можливостями. Отже, перенесемося до Польщі.

Кілька століть тому в Кракові через річку Вісла було збудовано плавучий дерев'яний міст. Він з’єднував між собою два райони – Казімєж і Підгуже. Часи були суворі. Повені відносили міст далеко від місця його призначення. Конструкцію відновлювали, доки на початку XVIII століття міст не спалила армія Швеції під час польського етапу Північної війни.

Майже 100 років городянам доводилося користуватися іншими способами пересування. Нарешті в 1801 році на місці колишнього виник кам'яний міст. Звісно, він був надійнішим, але всього за 12 років сталася велика повінь. Опори розмило – міст не встояв.

Місто потребувало нової переправи. Міст Франца-Йосифа збудували в 1850 році. Проєктом займалися найкращі архітектори, і він відповідав усім вимогам того часу. Міст став більш відомим як Підгірський і простояв до 1925 року. Міг би й довше, але в Польщі активно розвивалася промисловість, габарити судів зростали, і стара споруда заважала навігації Віслою.

Міст просто розібрали, але фундамент залишився. Саме його використали для спорудження сучасної переправи. Новий міст має вигляд арки з єдиним силовим елементом, перекинутим через річку. Таким чином він вийшов підвісним. Для будівництва мосту використали метал комбінату «Азовсталь». Завдяки коротким тросам, труба-арка тримає всю конструкцію. Переправа дуже зручна для туристів, оскільки поєднує два історичні райони Кракова. Причому можна вибрати два види пересування – пішохідну або велосипедну зону завширшки приблизно 3 метрів.

Місцевим мешканцям міст також припав до душі. Завдяки відсутності опор і виконанню в металі конструкція виглядає прозорою, легкою та романтичною. Вечорами вона спалахує десятками вогнів. Закохані приїжджають сюди, щоб повісити замочок зі своїми іменами. Тому крім офіційної назви Ojca Bernatka, його називають мостом закоханих.

Після багатьох спроб міст знову на своєму місці. Адже кохання не має меж, особливо, коли воно скріплене думками сотень молодих людей і сталлю Метінвесту :)

 

«ОЧІ» МІСТА БЕЕР-ШЕВА

Ізраїль, Беер-Шева

Загальна довжина – 210 метрів

Хтось їздить до Ізраїлю набратися життя в Мертвому морі, хтось – доторкнутися до Стіни Плачу, а в нас-таки свої інтереси ;)

У 2016 році зі сталі Метінвесту в місті Беер-Шева збудували новий пішохідний міст. Він розкинувся над залізничним вокзалом і з'єднує дві частини міста. З  одної розташований відомий університет Бен-Гуріона, а з іншої – парк високих технологій та великі промислові об'єкти Ізраїлю.

210-метровий міст збудували за проєктом архітекторів компанії Bar Orian Architects. Він стоїть на трьох опорах, а хвилеподібні лінії, що перетинаються, надають йому форму очей, які ніби спостерігають за містом. Вага мосту – 750 тонн, з них 600 тонн – металоконструкції, зроблені з товстого листа Маріупольського меткомбінату імені Ілліча.

Міст поки що не включений до списку визначних пам'яток, які обов'язково треба відвідати, але його називають символом постійного розвитку міста.

МІСТ ЧЕРЕЗ ДУНАЄЦЬ

Польща, Нова Сонч

Загальна довжина – 330 метрів

Руйнувати набагато простіше, ніж будувати. Але іноді зруйнувати старе просто необхідно. Тоді на його місці з'явиться нове, значно краще за попереднє. У польському місті Новий Сонч готують до демонтажу старий міст через річку Дунаєць. Замість нього збудують новий чотирисмуговий, при будівництві якого використовуватиметься сталь Метінвесту.

Міст складатиметься з двох прольотів, зроблених у вигляді арок. Довжина кожного прольоту – 165 метрів. Через розташування мосту біля старої частини міста дизайнерам поставили завдання гармонійно вписати його в навколишній ландшафт. Зробити це вони вирішили, використовуючи яскраві кольори конструкцій, сітчасті поручні й дорожні захисні бар'єри трубчастої форми. Паралельно ведеться будівництво дорожніх розв'язок. Для цього навіть довелося знести багатоквартирний будинок.

Вартість проєкту, включно з системою транспортного зв'язку по обидва боки річки Дунаєць, оцінюється у 23 млн доларів, а завершити його планують уже до кінця цього року.

У 2017 році на будівництво цього та мосту між Угорщиною-Словаччиною, про який ми розповідали вище, Група Метінвест поставила 6500 тонн гарячекатаного листа.

МІСТ ЧЕРЕЗ ДУНАЙ

Словаччина, Комарно – Угорщина, Комар

Загальна довжина – 600 метрів

Для цієї історії можна було б написати гарну легенду. Щось на кшталт: «Комаром і Комарно – два брати, які живуть у різних країнах, а перед їхньою зустріччю стоять різні перепони…»

В Угорщині та Словаччині є два міста, розташованих навпроти один одного на різних берегах Дунаю та майже з однаковими назвами – Комаром і Комарно. Сьогодні їх з'єднують залізничний та автомобільний мости. Але автомобільний збудували років 100 років тому, в'їзд на нього дозволено транспорту масою до 20 тонн. Поліпшити сполучення між містами має новий міст, який з'явиться у 2019 році.

Це буде унікальна для Європи споруда – проліт мосту підвісять на одному пілоні, нахиленому в поперечному напрямку. Автори проєкту кажуть, що подібний міст є лише в Канаді. Довжина мосту, що будується, складе 600 метрів, ширина – трохи більше за двадцять, а висота над Дунаєм – 23,6 метра.

По ньому пройдуть дві автомобільні смуги, по одній у кожному напрямку, а також велосипедна та пішохідна доріжки. При будівництві мосту використовують гарячекатаний лист Метінвесту. Загальна вартість проєкту разом з обладнанням під'їзних доріг оцінюється в 117 млн євро.

Багато легенд колись були дійсністю. До happy end цієї залишилося чекати зовсім недовго ;)