This page hasn't been translated into English yet.
Metinvest Polytechnic 3/22/2021 Read 7 min

Метінвест Політехніка: в питаннях і відповідях

UPD 14.04 Група Метінвест ухвалила рішення про перенесення місця будівництва Метінвест Політехніки. Метінвест поважає думку громади Маріуполя і з розумінням ставиться до бажання містян зберегти нинішній образ Міського саду. Тому Група ухвалила рішення перенести місце будівництва головного корпусу «Метінвест Політехніки» й наразі розглядає різні варіанти нових локацій, у тому числі в інших містах, де розташовані підприємства компанії». Докладніше про це читайте на сайті Групи Метінвест.

Минулого тижня в Маріуполі презентували перший в Україні недержавний гірничо-металургійний університет Метінвест Політехніка. Це викликало великий резонанс серед громадськості та, що логічно, великий обсяг питань.

Ми зібрали в одному матеріалі найчастіше повторювані питання й відповіді на них. Проєкт справді масштабний. Тому сьогодні ми розповімо лише про основні нюанси, а згодом обов'язково зупинятимемося на кожному етапі окремо.

Локація – найчастіше питання, яке виправдано хвилює всіх маріупольців. З нього й почнемо.

Чому міський парк?

Перше, міжнародний досвід.

University of Virginia в Шарлотсвіллі (Вірджинія, США), St. Olaf College у Нордфілді (Міннесота, США), University of Washington у Сіетлі (Вашингтон, США) поєднує не тільки першокласну освіту й багатий досвід часів, але й те, що вони розташовані поряд із міськими парками.

Тобто на одній локації навчаються студенти, гуляють жителі міста, зберігається історична цінність (наприклад, University of Virginia заснована у 1819 році) та розвивається інфраструктура. Так само й ми маємо намір зберегти історичну цінність Міського саду та водночас вдихнути в нього нове життя.

Ми відкриваємо принципово новий для Маріуполя й системи освіти етап. Хтось летить за тисячі кілометрів, а ми готові втілити подібний проєкт в Україні та інвестувати в розвиток молоді тут, удома.

Друге, це шанс зробити Маріуполь кращим.

Давайте відверто. Зараз на місці майбутнього університету – покинута будівля. Місце, де збираються асоціальні особи. Потенційно небезпечні для оточення (це раз), захаращують простір (це два). Тепер тут буде стильна сучасна будівля, яка максимально органічно впишеться у вигляд парку. Безпечна (це раз), гарна (це два).
 

Ми дійсно розглядали різні варіанти під будівництво кампуса – і занедбані кінотеатри, і той самий Гіпромез. Але бувають історії, коли не варто перебудовувати, краще збудувати з нуля. І наша історія про це – абсолютно нова будівля. І нова вона буде не лише зовні, вона буде наповнена зовсім іншою історією, духом і змістом. Адже якщо нічого не міняти, то нічого й не зміниться)

Чи постраждає паркова флора?

Якщо коротко, то ні. Університет буде розташований не на території саду, а поряд із ним. Це давно приватна власність, якій потрібна пильна увага. Зараз там непривабливо й навіть травмонебезпечно. Щоб провести роботи згідно з проєктом, на території будівництва доведеться вирубати не більше шести дерев. Це не реліктові породи. Замість зрубаних дерев буде висаджено вп'ятеро більше там, де вирішить громада.

Це зараз ви кажете, що буде університет, а потім влаштуєте там невідомо що.

Ні, буде саме університет. Діти України гідні навчатись у європейських умовах. А ми обов'язково докладно розповідатимемо про всі етапи створення Метінвест Політехніки. Це той випадок, коли реальність буде кращою за очікування.

Будівництво теж викликало низку питань. Тож відповідаємо.

Як вплине будівництво на роботу парку?

У парку продовжиться звична течія життя, а за огорожею в самому прямому сенсі створюватиметься майбутнє.

Щоб максимально убезпечити відвідувачів парку, його околиця (там, де ведеться будівництво) буде перекрито. Ми встановимо огорожу та сигнальні стрічки. Оскільки будь-яке будівництво об'єкт підвищеної небезпеки, а також місце, що, напевно, притягне молодь, на об'єкті цілодобово буде охорона, яка не дозволить проникнути на територію стороннім особам винятково з метою не допустити жодної трагедії. Роботи будуть проводитися з дотриманням усіх заходів безпеки.

Що буде зі стадіоном «Азовець»?

Буде розвиток інфраструктури. Сьогодні стадіон «Азовець» не відповідає вимогам сучасного спортивного комплексу. Для комфорту та здорового способу життя городян необхідно робити активні кроки.

Метінвест Політехніка зацікавлена ​​в тому, щоб було збудовано не тільки сучасний навчальний корпус, а й забезпечено життєдіяльність університету в повному циклі (все, як в історичних кампусах США, про які ми говорили на початку матеріалу). Ми маємо намір забезпечити студентів місцем для занять спортом, а також гуртожитком.

Наразі проєктом передбачено оновлення навчального, адміністративного й спортивного фонду стадіону «Азовець».

Планується спорудження нової адміністративної будівлі з приміщеннями для секцій. Буде проведено благоустрій території. І щоб уникнути будь-яких пересудів – відразу скажемо, що спорткомплекс «Азовець» залишається в комунальній власності. Усі секції після ремонту повернуться, і діти зможуть займатися спортом у сучасних умовах, а на час ремонту учні перейдуть до інших спортшкіл.

На місці колишньої адміністративної будівлі збудуємо сучасний гуртожиток для студентів. Виконане за європейськими стандартами з приміщеннями для дозвілля та спеціальними спортмайданчиками. Усі будівельні роботи здійснюватимуться відповідно до українського законодавства й санітарних норм.

Освіта. Можливо, з цього блоку варто було починати, але перш ніж навчати, треба побудувати)) Так от, якщо зібрати всі питання на цю тему, то головне – навіщо воно вам?

Відповімо просто: Це наш внесок у відродження технічного потенціалу країни як її найбільшої гірничо-металургійної компанії. Ми зацікавлені в тому, щоб і на наших підприємствах, і в усій українській промисловості працювали висококласні фахівці. І віримо, що доступність освіти та її вихід на новий рівень залучать до галузі молодь, яка захоче навчатися інженерних професій і будувати кар'єру в Україні. А ми створимо для цього всі умови.

Недержавний означає дорого. Скільки коштуватиме навчання?

У Метінвест Політехніці маріупольці навчатимуться безплатно. Не наводитимемо вартість освіти в США та Європі, де на коледж і тим паче – університет – збирають довгі роки й беруть кредити. Ми готові інвестувати в освіту молоді України. Для того, щоб юнаки й дівчата могли жити та працювати вдома.

Недержавний – освіта, яка не котируватиметься.

Якраз навпаки. Ще й як цінуватиметься. Метінвест Політехніка запрошує найкращих лекторів України та закордону. Натепер сформовано початковий штат університету. У нас є доктори й кандидати наук. Для організації післядипломної освіти за спеціальностями «Металургія», «Гірнича справа», «Громадянська безпека (охорона праці)», «Комп'ютерні науки» вже залучено низку відомих професіоналів.

У межах підвищення кваліфікації з ризик-менеджменту в охороні праці зі слухачами працювали А. Сантуш, представник Міжнародної організації праці, А. Мандро, представник компанії PILZ – одного з лідерів у галузі технологій безпечної автоматизації, заснованої на принципах Safety та ін.

Ми маємо розуміння того, що в процесі навчання повинні брати участь і вчені, і практики. Тому в межах університету всіляко підтримуватимуться ініціативи щодо використання практичного досвіду реальних виробничих завдань.

То в чому ж тоді різниця? Чому не продовжити співпрацю з державними?

Різниця в підході, зацікавленості та можливостях.

Зараз українська промисловість зазнає кадрового голоду. Особливо, коли йдеться про інженерно-технічний склад – фахівців, які можуть працювати в реаліях вимог сучасних IT-технологій і керувати новими агрегатами. Таких спеціалістів просто немає на ринку праці. Спеціальності відкривають, але навчальної бази немає. Випускники мають лише теоретичні знання.

Ми співпрацюємо з ПДТУ дуже багато років, але, на жаль, усі наші ініціативи в повному обсязі реалізувати на базі державного університету неможливо. Метінвест Політехніка від початку орієнтований не наздоганяти, а створювати принципово нове. Широко використовувати інформаційні технології, проєктне навчання на противагу застарілій системі «лекція-семінар». Новий навчальний заклад дасть змогу «помацати» реальні технологічні й адміністративні процеси на виробничих майданчиках.

Найкращі студенти матимуть змогу отримувати іменні стипендії, зможуть стажуватися в Україні та за кордоном. Співпраця Політехніки з провідними українськими й закордонними навчальними закладами створить студентам можливості, пов'язані з отриманням подвійних дипломів.

І звідки ви візьмете для цього базу?

Ми вже уклали низку угод із провідними виробниками технологій та обладнання. Навчання поєднуватиме як авторські програми, так і найкращі світові досягнення. Створення й оснащення сучасної лабораторної бази спільно з міжнародними корпораціями Siemens, Schneider Electric, Honeywell Ukraine та Festo дасть студентам Політехніки якісну основу для майбутнього кар'єрного маршруту.

Метінвест Політехніка стане сучасним цифровим університетом. Microsoft розробляє IT-інфраструктуру вишу. Для підвищення кваліфікації співробітників Групи Метінвест буде створено систему онлайн-навчання. Університет також отримав доступ до навчальних курсів від провідних вишів світу на платформі Coursera.

Починаючи з третього курсу, студенти навчатимуться за дуальною системою – частина навчального процесу проходитиме в аудиторіях, а частина – на виробничих майданчиках Групи Метінвест.

Якщо на цей момент усі загальні питання вирішені, то тепер перейдемо до практичної частини. Навчання.

Як абітурієнтам вступити до вишу?

Процедури приймання документів і набору регулюються загальними для всіх установ вищої освіти законодавчими актами в галузі вищої освіти. Більш конкретно ці процедури будуть висвітлені в Правилах приймання, затверджених Вченою радою університету, і будуть розміщені на офіційному сайті Метінвест Політехніки.

Які будуть спеціальності?

Вже отримано ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері післядипломної освіти за спеціальностями 136 Металургія, 263 Громадянська безпека, 122 Комп'ютерні науки, 184 Гірнича справа, 051 Економіка, 132 Матеріалознавство. За двома з цих спеціальностей – для металургів і спеціалістів з охорони праці та промислової безпеки – вже ведеться навчання в межах тримісячних курсів підвищення кваліфікації. Перший набір студентів бакалаврату планується здійснити у 2022 році.

А на роботу потім візьмете?

Метінвест дасть можливість після закінчення навчання отримати перше робоче місце й усі соціальні гарантії, які пропонує компанія.

Для того щоб прискорити процес працевлаштування, ми відкрили в Маріуполі, Кривому Розі та Запоріжжі Центри кар'єри Метінвест. Тут в одному місці за принципом єдиного вікна надається інформація про наявні вакансії, програми перекваліфікації та навчання.

Цілком імовірно, що навіть після цього у вас залишились питання. Поступово ми розповідатимемо про всі етапи створення Політехніки. Зберігайте Метінвест.Медіа собі в закладках браузера, щоб мати можливість завжди відстежити останні новини. А поки що – дивіться відео з презентації проєкту в Маріуполі.