Так вже склалося, що вигадуючи реактивні двигуни для ракет, прокладаючи маршрути до Місяця та запускаючи супутники, українці забули винайти День космонавтики. Тому у світі ця дата асоціюється здебільшого з історією СРСР. Але заслуги наших дослідників ніхто не скасовував – просто «призабули».
Нумо разом виправимо цю несправедливість і пригадаємо зоряні імена та винаходи співвітчизників, для яких навіть небо не стало межею пізнання.
Нічого собі! Ваш результат вартий поваги – тож поділіться ним із друзями! Впевнені, їх теж зацікавлять космічні досягнення українців!
Вопрос 01 / 11
За п’ять років до того, як пан Бенц обкатав перше у світі авто, українець Микола Кибальчич уже спроєктував реактивний двигун для літального апарата. Креслення видряпував уламком ґудзика на стіні каземату, куди його запроторили царські жандарми, а як паливо пропонував використовувати…

Чистий спирт
Динаміт
Броньований порох
👍
Бензин
Ніт! Вчений завжди надавав перевагу більш вибуховим сполукам – за що ще в дитинстві отримав прізвисько «Миколка-піротехнік». Тож і ракета його мала рухатися завдяки пороховим шашкам.
Ніт! До середини ХХ століття ця вибухівка використовувалась лише для гірничих розробок. А ракета Кибальчича мала рухатися завдяки пороховим шашкам.
Саме так – адже вчений обожнював вибухові сполуки, за що в дитинстві навіть отримав прізвисько «Миколка-піротехнік».
Ніт! Адже ракета Кибальчича мала рухатися завдяки пороховим шашкам, які подавалися у двигун годинниковим механізмом.
Следующий вопрос
Вопрос 02 / 11
Пороховий ракетний двигун канув у небуття, а ось інший винахід Кибальчича таки прижився. Здогадаєтесь, що це було?

Поворотна камера згоряння
👍
Скафандр
Багатоступенева ракета
Система залпового вогню
Звісно – бо ж як інакше керувати польотом? Ідея Кибальчича полягала в тому, щоб змінювати траєкторію за рахунок кута нахилу двигуна. І як показав час, вона була приречена на успіх.
Ні, їх придумали приблизно у той же час – але не науковці, а письменники-фантасти. А перші експериментальні зразки виготовили тільки за 50 років. Тож винахідник поворотної камери згорання Кибальчич не має до них жодного стосунку.
Ні, ідею цього винаходу просували одразу кілька європейських винахідників – але першим сформулював її австрієць Конрад Хаас.
Ні, на теренах Європи ця інновація належить Олександру Засядьку – сину головного гармаша Запорізької Січі та артилеристу-винахіднику, який жив і працював на Полтавщині.
Следующий вопрос
Вопрос 03 / 11
Щоб космічна екскурсія пройшла успішно, недостатньо вдалого зльоту – потрібно ще й м’яко приземлитися. Першим, хто описав, як це зробити, також був українець. А ви зможете пригадати його ім’я?

Сергій Корольов
Богдан Беймук
Юрій Кондратюк
👍
Микола Кибальчич
Мінус! На момент відкриття видатному конструктору було лише 9 років, а ідею приземлення з використанням планера запропонував його попередник Юрій Кондратюк.
Мінус! Зате певний час цей емігрант з Лемківщини відповідав за усі інженерні рішення програми космічних кораблів ШАТТЛ.
Дійсно! Ще навчаючись у Полтавській гімназії, 19-річний юнак серйозно захоплювався космосом – і першим запропонував ідею приземлення з використанням планера.
Мінус! Насправді ідею приземлення з використанням планера запропонував інший український вчений, Юрій Кондратюк.
Следующий вопрос
Вопрос 04 / 11
До речі, пам’ятник Юрію Кондратюку досі височіє на космодромі мису Канаверал у Флориді. Так американці віддячили науковцю за інший його внесок у космічну історію. А за який саме?

Ідею колонізації Місяця
Схему першого місяцехода
Маршрут від Землі до Місяця
👍
Нове надефективне пальне для ракет
На жаль, цього разу інтуїція вас підвела. А правильна відповідь – маршрут від Землі до Місяця. Бо саме ним вирушив легендарний «Аполлон-11» – космічний корабель, який вперше доставив людей на Місяць.
На жаль, цього разу інтуїція вас підвела. А правильна відповідь – маршрут від Землі до Місяця. Бо саме ним вирушив легендарний «Аполлон-11» – космічний корабель, який вперше доставив людей на Місяць.
Так і є! Адже саме ним вирушив легендарний «Аполлон-11» – космічний корабель, який вперше доставив людей на Місяць.
На жаль, цього разу інтуїція вас підвела. А правильна відповідь – маршрут від Землі до Місяця. Бо саме ним вирушив легендарний «Аполлон-11» – космічний корабель, який вперше доставив людей на Місяць.
Следующий вопрос
Вопрос 05 / 11
Виходить, саме робота українця доправила Ніла Армстронга до супутника Землі. Але ж як розробники НАСА дізналися про його роботу?

Її результати викрала американська шпигунка
Про неї прочитали у бібліотеці
👍
Науковець таємно продав її за кругленьку суму
Про це досі ніхто не знає
Так, з цього міг би вийти гарний пригодницький фільм, але істина набагато простіша. Насправді вчені прочитали про неї в книзі «Завоювання космічних просторів», яку Кондратюк видав власним коштом.
Маєте рацію! Книга Кондратюка «Завоювання космічних просторів» вийшла накладом всього 2 000 екземплярів і була не надто популярною. Однак, на щастя для людства, один із примірників перетнув океан і опинився у правильних руках.
Зовсім навпаки: вченому довелося добряче витратитися, щоб видати свою книгу. І недаремно, бо один із примірників «Завоювання космічних просторів» таки перетнув океан і опинився у правильних руках.
Чого ж, це досить відома історія. Насправді вчені прочитали про неї в книзі «Завоювання космічних просторів», яку Кондратюк видав власним коштом.
Следующий вопрос
Вопрос 06 / 11
Сергій Корольов долучився до цілого ряду космічних досягнень, які назавжди змінили історію людства. А до якої з наведених нижче подій він не має стосунку?

Космічний політ першої жінки
Перший вихід людини у відкритий космічний простір
Перший груповий політ трьох космічних кораблів
👍
Перша фотографія зворотної сторони Місяця
Ще й як має! Позаземна мандрівка Валентини Терешкової відбулася у 1963 році – і, звісно, житомирянин брав у ній безпосередню участь.
Ще й як має! Це сталося у 1965 році – і, звісно, житомирянин брав безпосередню участь в керуванні тим польотом.
Дійсно, такого не було – бо в сумісному польоті 1962 року брали участь лише два космічних кораблі.
Ще й як має! Завдяки Корольову земляни отримали легендарний знімок ще у 1959 році.
Следующий вопрос
Вопрос 07 / 11
Неймовірно, але металурги Маріупольського меткомбінату ім. Ілліча (ММКІ) безпосередньо причетні до польоту першої людини у космос. Бо саме вони за запитом конструкторського бюро Сергія Корольова створили важливе обладнання для космодрому в Байконурі. Можливо, пригадаєте яке саме?

Обшивку для космічного корабля
Обладнання для заправки космічних кораблів
👍
Сталеву платформу-транспортер
Сталеві плити для обрамлення пускової шахти
Ні, про таке замовлення ми не чули – хоча, не сумніваємось, що маріупольці гідно впоралися б і з ним.
Ви, напевно, знали! Справді, мова про устаткування для заправки ракет-носіїв, яке щонайменше 50 років допомагало космічним кораблям здійматися у небо.
Ні, про таке замовлення ми не чули – хоча, не сумніваємось, що маріупольці гідно впоралися б і з ним.
Ні, це замовлення маріупольці отримають значно пізніше – і (спойлер) гідно впораються із завданням.
Следующий вопрос
Вопрос 08 / 11
Хоча сам Корольов так ніколи і не побував у космосі, саме під його керівництвом туди вирушив перший космонавт-українець. Пригадаєте, як звали цього відчайдуха?

Павло Попович
👍
Леонід Попов
Володимир Ляхов
Леонід Каденюк
Так і є! Ще й заспівав «Дивлюсь я на небо…», присвятивши цю пісню конструктору-співвітчизнику.
Аж ніяк! Зате вже під час першого польоту пробув у космосі цілих 185 діб, а потім – ще двічі повертався у міжзоряний простір.
Аж ніяк! Зате – здійснив позаплановий вихід у відкритий космос і пробув у ньому 1 годину і 23 хвилини. А потім – ще двічі повертався у міжзоряний простір.
Аж ніяк! Зате – запам’ятався як перший космонавт незалежної України.
Следующий вопрос
Вопрос 09 / 11
Будівництво космічних станцій – праця непроста навіть на Землі. Однак завдяки внеску українського вченого ремонтувати орбітальні конструкції тепер можна і в космосі. Як гадаєте, про кого мова?

Євген Патон
Оскар Патон
Володимир Патон
Борис Патон
👍
Ні, це його батько – теж видатний конструктор і науковець. А метод електрозварювання в космосі та винахід автоматичної установки «Вулкан» належать Борису Євгеновичу Патону.
Ні, це його дідусь – і батько творця київського мосту Євгена Патона. А метод електрозварювання в космосі та винахід автоматичної установки «Вулкан» належать Борису Євгеновичу Патону.
Ні, це його брат – теж видатний конструктор і науковець. А метод електрозварювання в космосі та винахід автоматичної установки «Вулкан» належать Борису Євгеновичу Патону.
Точно! Саме йому належать метод електрозварювання в космосі та винахід автоматичної установки «Вулкан». А перші експерименти з цим обладнанням відбулися ще у 1969 році.
Следующий вопрос
Вопрос 10 / 11
Температура вихлопів ракетного двигуна може сягати понад 1500 градусів Цельсія, тож пускові шахти обрамляють особливо міцною сталлю. У 1981 році українські металурги виготовили 40 тонн такого металу для запуску космічного корабля «Буран». А на якому підприємстві?

Азовсталь
👍
ММК ім. Ілліча
Запоріжсталь
Каметсталь
Як у воду гляділи! Дійсно, це досягнення належить саме азовсталівцям.
Ми б теж так подумали – особливо, після питання про заправку ракет-носіїв. Але це досягнення належить саме азовсталівцям.
Підказували вам у питанні про заправники для ракет-носіїв – але ви, схоже, не помітили. Ні, мова була саме про Азовсталь.
Підказували вам у питанні про заправники для ракет-носіїв – але ви, схоже, не помітили. Ні, мова була саме про Азовсталь.
Следующий вопрос
Вопрос 11 / 11
У 2016 році проєкт молодих українських науковців переміг у хакатоні NASA в номінації «глядацькі симпатії». Як вважаєте, чим випускники КПІ змогли так зацікавити міжнародну спільноту?

Нова ракета-носій
Модель орбітальної станції
Автономний марсоліт
👍
Концепція розумного поселення
На жаль, ні – адже сьогодні таким вже нікого не здивуєш.
На жаль, ні – ця ідея була озвучена українцями у 2017 році та увійшла тільки у ТОП-25.
Маєте ще одну правильну відповідь. Дослідники запропонували створити літак, який в якості палива використовуватиме марсіанський лід – і завдяки цьому зможе тривалий час досліджувати червону планету.
На жаль, ні – ця ідея була озвучена українцями у 2017 році та увійшла тільки у ТОП-25.
Следующий вопрос
Результат

АСТРОНОМ
Ви точно не вперше чуєте про космічні досягнення українців, але, схоже, досі спостерігали за ними звіддаля. Тим краще – адже варто поглянути ближче і на вас чекають неймовірні відкриття. А для початку – поділіться цим тестом з друзями: нехай і собі дізнаються щось цікаве.
Результат

АСТРОНАВТ
Нічого собі! Ваш результат вартий поваги – тож поділіться ним із друзями! Впевнені, їх теж зацікавлять космічні досягнення українців!