У Запоріжжі обговорили програми підтримки ветеранів на шляху повернення до цивільного життя та самореалізації.
Круглий стіл «Взаємодія Запорізької обласної служби зайнятості, роботодавців та громадського сектору з комплексного вирішення актуальних питань ветеранів та ветеранок» відбувся в одному з незламних хабів Запоріжжя. Представники обласної влади, громадськості та бізнесу розповіли про можливості реабілітації, працевлаштування та отримання грантів.
– Служба зайнятості сьогодні допомагає не тільки зареєструватися і отримати допомогу по безробіттю. Якщо у вас є бажання відкрити власну справу або ви вже є підприємцем і бажаєте розширити свій бізнес, теж можна звернутися до служби зайнятості. Зокрема, в Запоріжжі діє офіс «Зроблено в Україні», фахівці якого проконсультують, як отримати грант чи пройти навчання. Починаючи з липня 2022 року, 21 тисяча підприємців в Україні вже отримала гранти та мікрогранти на загальну суму понад 5 млрд грн, – зазначила директорка Державного центру зайнятості Юлія ЖОВТЯК.
Запорізька служба зайнятості надає близько 15 послуг громадянам та реалізує 12 програм для безробітних та роботодавців.
– Це консультації щодо працевлаштування, організація професійного навчання та підвищення кваліфікації, щоб кожен міг здобути сучасні навички, затребувані на ринку праці. Також є можливість отримати ваучер на навчання та грант «Для ветеранів та членів їх сімей» до 1 млн грн. Скористатися цими та іншими послугами можуть всі ветерани та ветеранки, – наголосила директорка Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда БОЙКО.
Про проєкти, які реалізує обласна влада, представникам ветеранської спільноти розповів заступник голови Запорізької ОДА Михайло Семікін.
– Ми працюємо над створенням в області ветеранського простору VETERAN PRO, де можна буде отримати весь спектр послуг. Маємо надію, що він стане найбільшим хабом для ветеранів в Україні. У листопаді 2024 стартує реалізація проєкту з грантової підтримки для ветеранів на відкриття та розвиток власної справи з обсягом фінансування з обласного бюджету 3 млн грн. Ветерани зможуть отримати грант до 500 тис. грн за умови створення робочих місць, – підсумував Михайло СЕМІКІН.
Суттєву підтримку ветеранам надають вже зараз у межах програм, що фінансуються великим бізнесом. У Запоріжжі за підтримки Метінвесту та Запоріжсталі вже четвертий місяць поспіль працює проєкт «Вільні хвилі» – реабілітація воїнів та ветеранів за програмою з плавання Дениса Силантьєва.
Отримати безкоштовну допомогу, зокрема юридичну, ветерани у Запоріжжі можуть завдяки ініціативі «Спілкуй. Ветеран», яка теж запроваджена в місті за підтримки Метінвесту та громадської організації «Запоріжжя. Платформа спільних дій».
– У роботі з ветеранами ми орієнтуємося на їхній запит, тому проводимо дослідження, опитування про те, що саме їх турбує, чого їм не вистачає в процесії повернення до цивільного життя. Також ми запрошуємо ветеранів до співпраці з профільними службами, які можуть бути для них корисними. Разом у діалозі шукаємо рішення на існуючі виклики та разом їх долаємо, – говорить керівниця напрямку Департаменту регіонального розвитку Групи Метінвест Ірайсат МАГОМЕДАЛІЄВА.
Зазначимо, від початку повномасштабного вторгнення в Метінвесті мобілізовано більше 8 тисяч співробітників. Компанія не полишає їх під час служби: надає засоби захисту та обладнання, матеріальну допомогу при пораненнях та підтримує на шляху повернення з фронту до цивільного життя завдяки проєкту «Шлях героя». Проєкт є комплексною програмою з низкою дієвих рішень, які сприяють виявленню та вирішенню відкритих питань демобілізованих співробітників. Ним скористалися вже біля півтори тисячі ветеранів.
– Компанія робить акцент на двох основних напрямах – соціальній адаптації ветеранів, зокрема, психологічній і медичній допомозі, та професійній адаптації, зокрема навчанні та перекваліфікації. Також наразі триває розробка спеціалізованого страхового полісу з акцентом на важливі для ветеранів напрямки. Ще одним інструментом в опануванні професії для наших ветеранів є можливість отримати безкоштовну фахову освіту у Метінвест Політехніці – цією опцією скористалися вже 26 ветеранів. В колективах триває навчання за спеціально розробленою програмою «Герої поруч», де кваліфіковані психологи допомагають налагодити спілкування та взаємодію між колегами та ветеранами, які повертаються в команди, – говорить начальник управління підбору, комплектування та розвитку персоналу комбінату «Запоріжсталь» Сергій КОЙПИШ.
Учасники обговорення дійшли згоди, що повернення ветеранів до цивільного життя – складний процес, що вимагає підтримки як держави, так і суспільства. Їх успішна реабілітація можлива лише за умови тісної співпраці між державними органами, громадськими організаціями, бізнесом та самими ветеранами.