Металургія 10.02.2021 Читати 4 хв

За 5 років в екопроєкти меткомбінатів Маріуполя інвестували 8,84 млрд грн

 

За п'ять років Метінвест інвестував 8,84 млрд грн в екологічні проєкти маріупольських металургійних комбінатів. Група Метінвест покроково виконує взяті на себе зобов'язання з модернізації меткомбінатів імені Ілліча та «Азовсталь». Інвестиції компанії в екологічні проєкти двох меткомбінатів за п'ять років – 8,84 млрд грн. За цей час у низці підрозділів підприємств модернізували промислові агрегати, встановивши ефективні очисні системи. Завдяки чому викиди від них тепер не перевищують гранично допустимих значень.

Так, у 2016 в проєкти екологічної модернізації виробництва меткомбінатів імені Ілліча та «Азовсталь» Група Метінвест інвестувала 506,4 млн грн. Ці кошти були спрямовані на початок реконструкції доменної печі (ДП) № 4 на меткомбінаті «Азовсталь» і проведення капітального ремонту другого конвертера на меткомбінаті імені Ілліча, в який входило вдосконалення системи газоочистки. Також на меткомбінаті імені Ілліча в 2016 році почалися роботи з модернізації систем газоочистки зон спікання й охолодження агломераційних машин № 7, № 8 та № 9, паралельно велася робота з монтажу групових циклонів типу Hurriclone італійської компанії Termokimik Corporation на агломашині № 5. Наприкінці року на іллічівському проммайданчику розпочали будівництво сучасної машини безперервного лиття заготовок (МБЛЗ) № 4 конвертерного цеху.

У 2017 році інвестиції Групи Метінвест в екологічні проєкти збільшилися до 619,3 млн грн. Основні зусилля були зосереджені на завершенні реконструкції ДП № 4 меткомбінату «Азовсталь» – піч оснастили новою системою аспірації ливарного двору із застосуванням рукавного фільтра. Також на меткомбінаті «Азовсталь» було розпочато розширений капітальний ремонт другого розряду ДП № 3, в який також входить будівництво системи аспірації ливарного двору, системи аспірації підбункерних приміщень і безконусного завантажувального пристрою (БЗП). Водночас на меткомбінаті імені Ілліча тривала реконструкція екологічних об'єктів агломераційного та конвертерного виробництва.

У 2018 році Група Метінвест більш ніж у два рази примножила інвестиції в екологічні проєкти маріупольських меткомбінатів, спрямувавши 1443,4 млн грн на реконструкцію промислових потужностей. Основними проєктами на меткомбінаті імені Ілліча стали капітальні ремонти доменних печей №№ 2, 4 і 5 та продовження масштабної реконструкції аглофабрики. Також вивели на фінальну стадію будівництво сучасної МБЛЗ і приступили до проведення випробувань обладнання. На меткомбінаті «Азовсталь» продовжилося будівництво системи аспірації ливарного двору, системи аспірації підбункерних приміщень і БЗП на доменній печі № 3.

В екологічні проєкти в 2019 році Групою Метінвест було інвестовано 2312 млн грн. Кошти спрямували на завершення реконструкції газоочисної установки конвертера № 3 на меткомбінаті імені Ілліча, продовження реконструкцій газоочисток ливарного двору та підбункерних приміщень ДП № 3, реконструкцію аспіраційної установки міксерного відділення. На завершальну стадію вивели модернізацію аглофабрики. На металургійному комбінаті «Азовсталь» ввели в експлуатацію після реконструкції аспіраційну установку дробильного відділення дільниці сипучих і феросплавів, завершили монтаж нової газоочистки відділення десульфурації чавуну й почали пусконалагоджувальні роботи, виконали реконструкцію системи аспірації установок піч-ківш № 1 і № 2. Завершили будівництво насосної станції очищеної оборотної води для охолодження доменної печі № 3, тепер домна охолоджується без використання морської води, що робить промисловий процес більш екологічним. Також на меткомбінаті «Азовсталь» у 2019 році зупинили дві доменні печі ДП № 5 і ДП № 6.

У 2020 році на екологічні проєкти меткомбінатів Групою Метінвест спрямована рекордна сума – 3959,7 млн ​​грн. Основні зусилля були зосереджені на завершенні семи великих екологічних проєктів. На меткомбінаті «Азовсталь» введено в експлуатацію системи аспірації ливарного двору й системи аспірації підбункерних приміщень і БЗП на ДП № 3, в конвертерному цеху після реконструкції ввели в експлуатацію газоочистку відділення десульфурації чавуну, а також аспіраційну установку міксерного відділення, а саме її перший пусковий комплекс у складі рукавного фільтра та зонтів для міксера № 1. Тим часом міксер № 2 знаходиться в процесі реконструкції з заміною корпусу та монтажем зонтів аспірації. У коксовому цеху завершено капітальний ремонт коксової батареї № 3 і триває капітальний ремонт коксової батареї № 1 із наскрізним перекладанням простінків.

На меткомбінаті імені Ілліча виконана модернізація пилоочисних споруд міксерів конвертерного цеху та запущена установка нових фільтрів ФРІР-110 і ФРІР-160, що очищають повітря від сухого дрібнодисперсного пилу у вапняно-випалювальному цеху. Завершено будівництво аспіраційних систем ливарного двору з реконструкцією існуючої аспіраційної системи підбункерних приміщень ДП № 3. У цеху агломерації перейшли з використання коксового дріб'язку на антрацит, замінивши існуючу очисну установку на дільниці підготовки шихти на новий ефективний рукавний фільтр ВУ-11.

Наприкінці 2020 року завершили найбільший екологічний проєкт в історії України – реконструкцію аспіраційних систем аглофабрики ММК імені Ілліча. Рівень викидів приведений до європейських стандартів. Після поетапного введення в експлуатацію всіх нових фільтрів викиди пилу на аглофабрці знизяться на 90%, викиди сірки – на 46%.

Метінвест щорічно збільшує інвестиції в екологічну модернізацію металургійного виробництва, покроково впроваджуючи на підприємствах Групи кращий міжнародний досвід. Це дозволяє знизити рівень викидів до встановлених міжнародних норм і поліпшити умови праці наших співробітників. Ми планомірно йдемо до унікальної для України чистої металургії.

— Енвер Цкітішвілі, генеральний директор меткомбінату «Азовсталь»