Інтерв'ю 02.04.2022 Читати 3 хв

Як в умовах війни працюють і допомагають вимушеним переселенцям металурги Каметсталі

Генеральний директор Каметсталі Групи Метінвест Дмитро Липпа в інтерв’ю журналістам телеканалу «Україна 24» розповів про участь підприємства в підтримці економіки держави, перспективах відновлення металургійного виробництва та допомогу тимчасово переміщеним громадянам. 

Через воєнну агресію РФ мільйони українців втратили домівки й роботу. Із зони збройних сутичок люди намагаються переїхати туди, де ще є відносно мирне життя, зокрема в Кам’янське. Сьогодні місто стало одним із центрів прихистку вимушених переселенців: тут є житло, захист і для багатьох – перспектива отримати роботу на металургійних підприємствах Метінвесту. Адже Каметсталь від початку війни працює на 100% потужності, залишаючись надійним партнером містян та України.     

- Ми розуміємо, що бізнес працює за усталеною схемою. Звісно, є елемент несподіванки чи ризику, але є довгострокове планування, розвиток підприємства. Війна все це змінила. В такій ситуації потрібно дуже швидко переорієнтовуватися. На що зараз націлене підприємство? 

- Зараз горизонт планування дуже скорочений. Ми плануємо роботу на 6-8 тижнів. У першу чергу ми маємо звертати свою увагу на постачання необхідних товарно-матеріальних цінностей, щоб забезпечити безперервний процес виробництва. Ми сьогодні витратили з керівниками структурних підрозділів майже весь робочий день для того, щоб крок за кроком роздивитись, які позиції ми використовуємо у своєму виробництві, які з них ми можемо отримати, і які ми втратили через те, що це зона бойових дій або якимось чином підрядники не можуть задовольнити наші потреби. Ми сьогодні працюємо на 100%, і саме постачання є важливим елементом роботи. До речі, неодноразово вже казав: будь ласка, всі підрядники та постачальники, виходьте на роботу. Ми працюємо і надаємо замовлення для того, щоб наше виробництво працювало.

На запорізькому майданчику Групи Метінвест теж відбуваються позитивні зміни: запущено Запорізький ливарно-механічний завод і Запорізький коксохім. І всі ці виробництва теж потребують підтримки з боку наших традиційних або альтернативних постачальників. Зауважу, що процедура закупівлі зараз дуже спрощена для того, щоб оперативно, протягом короткого часу домовитися й забезпечити постачання необхідних для нас ТМЦ.

- Як ви думаєте, чи з’явиться після війни у вас більше клієнтів або замовлень, враховуючи зміни європейського ринку з закриттям російського постачання? 

- Ми розуміємо і плануємо те, що після перемоги будемо мати тісніші відносини з нашими клієнтами – як за кордоном, так і всередині країни. У першу чергу ми будемо фокусуватися на відбудові нашої держави. Тому що ми виробляємо продукти для будівництва й відновлення інфраструктури, тож нам доведеться добре попрацювати, щоб забезпечити попит всередині країни. Я вірю, що інвестиції в нашу країну матимуть дуже серйозні масштаби, такі, яких ми ще не бачили. Зараз ми сфокусовані на боротьбі з ворогом, але протягом певного часу нам доведеться відбудовувати країну і всі ресурси віддавати на цю благородну справу. Тому ми віримо і у внутрішній ринок, і у відносини з міжнародними партнерами. 

- Ви будете пропорційно виробляти щось на експорт, а щось в Україну, чи орієнтація буде тільки на Україну? 

- Завжди у першу чергу ми задовольняли потреби нашого українського ринку, а вже потім надавали продукцію на експорт. Наразі для нас важливими є валютні надходження у країну, адже це – стабільність курсу нашої валюти, можливість працювати нашому підприємству. У час, коли економіка не працює на 100%, а більшість проєктів припинилося, саме зараз наш фокус – на задоволенні потреб експортних ринків, але ця ситуація зміниться. Ми в це віримо.

- Ви продовжуєте працювати й залучаєте до роботи тимчасово переміщених осіб. Скільки таких людей? Як цей процес відбувається?

- Ми намагаємося максимально працевлаштувати робітників інших підприємств, у першу чергу – металургів міста Маріуполь, які виїжджають на контрольовану територію. У мене є інформація, що понад 7,5 тисяч співробітників компанії Метінвест зареєструвалися на гарячій лінії, і частина цих співробітників розглядається як перспективна для працевлаштування на нашому підприємстві та інших підприємствах у Запоріжжі та Кривому Розі. До нас уже надходять перші співробітники, ми їх працевлаштовуємо, і я впевнений, що ми зможемо забезпечити роботою велику кількість людей. Головне сьогодні – це знайти для них місце для проживання. Тому що місто Кам’янське та Дніпро – це регіони, де ми маємо досить велику кількість переселенців із північного сходу (Харкова, Сум), а тепер ми маємо хвилю з Маріуполя і Донецької області. Тож зараз більша проблема забезпечити їх проживання, а роботу ми знайдемо.

- Переселенці приїжджають з родинами. Як ви допомагаєте організувати їх побут?

-У нас зараз розселення відбувається в гуртожитки, які має компанія: ми їх привели до належного стану, сім’ї розселяються по кімнатах. Наші волонтери співпрацюють, дуже активно себе проявляє себе молодіжна організація Каметсталі. Ми зібрали велику кількість гуманітарної допомоги – понад 1250 кг. Це речі, побутові пристрої, які ми надаємо переселенцям. Наші молодіжні лідери навіть влаштували кімнату відпочинку для дітей: поки батьки займаються своїми справами й облаштовують побут, діти можуть відволіктися – з ними працюють психологи. Це дозволяє і батькам, і дітям відчути турботу, відчути себе в колі друзів і людей, які бажають їм тільки найкращого. Саме в такому розрізі ми плануємо будувати нашу взаємодію з переселенцями-колегами, які покинули Маріуполь і звернулися до нас по допомогу з поселенням і працевлаштуванням.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.