Безпека 15.03.2022 Читати 6 хв

Як поводитися в зоні бойових дій

Рекомендації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Як поводитися під час обстрілів

Якщо ваше житло розташоване в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити скло (наприклад, клейкою стрічкою) – це допоможе уникнути розльоту уламків. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском чи масивними меблями.

Обстріл стрілецькою зброєю

Якщо ви потрапили під обстріл стрілецькою зброєю, тобто з пістолетів, автоматів, гвинтівок, кулеметів:

Вдома потрібно сховатися в захищеному приміщенні якомога далі від вікон та дверей. Це може бути ванна, сходовий майданчик під'їзду. Якщо це неможливо, слід лягти, прикрившись предметами, здатними захистити вас від уламків і куль.

На відкритій місцевості ляжте на землю й закрийте голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі чи канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходи. Не намагайтеся сховатись за автомобілями або кіосками: вони часто стають мішенями.

Запам'ятайте: тіло має бути в безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами в бік стрілянини, прикривши голову руками, і відкрийте рот.

Чекайте, доки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде протягом хоча б 5 хвилин.


Мінометний обстріл

Гучний свист і вибух снаряду можуть означати, що ви потрапили до зони артобстрілу, мінометного обстрілу або авіанальоту. У такій ситуації рекомендуємо:

Якщо ви почули свист снаряда, а через 2-3 секунди вибух, відразу падайте на землю. Закрийте голову руками чи сумкою. Після вибуху першого снаряда швидко пошукайте місце, де можна сховатись. Потрібно знайти хоча б мінімально заглиблене укриття.

Для укриття підійдуть підземні переходи, метро, сховище, канава, траншея, яма, широка труба під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк.

Якщо обстріл застав вас у транспорті, вимагайте негайної зупинки, відбігайте далі від дороги та ляжте на землю. Закрийте вуха долонями й відкрийте рот: це позбавить контузії.

Небезпечно ховатись у під'їздах, під арками, на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій. Є загроза опинитися під завалом чи травмуватися.

У жодному разі не приступайте до розбору завалів самостійно, чекайте на фахівців аварійно-рятувальної служби.


Артилерійський обстріл

Якщо ви почули залп запуску, бачите димний слід снаряда в повітрі вдень або спалах вночі, є ймовірність, що ви потрапили під обстріл артилерійськими системами залпового вогню (наприклад, БМ-21 «Град»).

Відразу падайте на землю, закривайте руками чи сумкою голову.

Перечекайте перший обстріл лежачи, а потім ховайтеся в безпечному заглибленому приміщенні. Вибирайте місце в кутку й недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі попадання снаряда.

Залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.

Правила поведінки у зоні бойових дій

У кризових умовах проти вас діятимуть численні фактори, зокрема емоції. Тому пам'ятайте, що в критичний момент необхідно бути зібраним і сфокусованим, не реагувати на можливі провокації. Від цього залежить ваша безпека.

Радимо наступне:

· Завжди носіть із собою документ, що засвідчує особу. Гроші та документи тримайте в різних місцях: так у вас буде більше шансів їх зберегти.

· Тримайте в кишені одягу записи про групу крові та можливі проблеми зі здоров'ям (алергію на медичні препарати, хронічні захворювання тощо).

· Намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом і роботою без важливої причини, уникайте місць скупчення людей.

· За можливості уникайте демонстрацій патріотичної атрибутики: це може спровокувати агресора.

· Пам'ятайте, де розташовані найближчі від будинку, роботи або місць, які ви часто відвідуєте, сховища й укриття.

У жодному разі:

· Не повідомляйте про свої плани людям із сумнівною репутацією та малознайомим.

· Не сперечайтеся з незнайомими людьми, щоб уникнути можливих провокацій.

· Уникайте колон техніки та не стійте біля військових машин.

· Не фотографуйте та не знімайте відео в присутності людей у військовій формі. Не намагайтеся фіксувати їхні дії.

· Не спостерігайте за ходом військових дій, ховайтеся одразу, щойно почуєте постріли.

· Не носіть із собою зброю, не показуйте військовим нічого, що навіть за формою може нагадувати зброю.

· Не підбирайте зброю чи боєприпаси.

· Не торкайтеся вибухонебезпечних або просто невідомих чужих речей, оскільки звичайні побутові предмети можуть бути заміновані. Негайно повідомте про них територіальні органи ДСНС і МВС за телефонами 101 та 102.

· Не носіть армійську форму, камуфльований одяг або одяг із шевронами. Віддайте перевагу одягу темних кольорів, який не привертає уваги. Уникайте будь-яких символів, оскільки вони можуть спричинити непередбачувану реакцію.


Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.