Важлива новина 22.04.2022 Читати 4 хв

Український виробник сталі, що опинився в епіцентрі війни, переключився на виготовлення протитанкових їжаків і надання допомоги

За тиждень до вторгнення Росії в Україну найбільший у країні приватний роботодавець і виробник сталі виклав плани щодо модернізації своїх українських активів та продовження будівництва нового приватного технічного університету в місті Маріуполь [Метінвест Політехніка, ред.].


Але війна докорінно перевернула плани гірничо-металургійної компанії та призвела до того, що вона стала найважливішим джерелом матеріалів для оборонних цілей і гуманітарної допомоги в обложеній країні. Маріуполь, у якому працює майже третина з 97 000 співробітників Групи Метінвест, незабаром став одним із найбільш постраждалих районів країни, а керівники Метінвесту стали безпосередніми очевидцями руйнувань, що там відбуваються. За заявою української влади щонайменше 1000 цивільних осіб переховувалися в підземних сховищах на металургійному комбінаті Азовсталь, коли російські війська скинули бомби на підприємство, повідомило агентство Reuters 19 квітня.

«Бачити, що місто майже повністю зруйноване, а його мешканці постійно зазнають обстрілів і поставлені на межу виживання, щонайменше, болісно, – сказав генеральний директор Метінвесту Юрій РИЖЕНКОВ у письмових коментарях, наданих S&P Global Commodity Insights. – Від міста, котре я колись знав, мало що лишилося».

З початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого Метінвест призупинив роботу кількох своїх українських підприємств. Потім компанія змістила свою увагу на надання допомоги Збройним силам України та підрозділам територіальної оборони по всій країні. Компанія надала більш як 110 автомобілів, понад 50 тис. протитанкових загороджень («їжаків») і 20 тис. шипованих ланцюгів проти російської техніки, йдеться в повідомленні. На початку конфлікту Метінвест виділив 10 млн євро із власних коштів на закупівлю 10 тис. бронежилетів, касок та 24 тис. медичних турнікетів.

«Загалом, знадобилося лише кілька днів, щоб повністю переорієнтувати наші українські активи й заводи, оскільки всі ми працювали цілодобово з першого дня цієї війни, втім, як і більшість українців», – зазначив Юрій РИЖЕНКОВ.

Компанія знаходиться в мажоритарній власності Ріната Ахметова, найбагатшої людини в Україні. За словами Риженкова, Ахметов заявив, що «не пошкодує коштів і зусиль, щоб допомогти країні встояти та відновитися після закінчення війни».


Маріуполь під обстрілами

За словами CEO Групи Метінвест, люди, які намагаються залишити Маріуполь, роблять це на свій страх і ризик, оскільки російська армія перешкоджає руху гуманітарними коридорами.

«Попри постійні обстріли й жахливу гуманітарну катастрофу в місті, Маріуполь залишається українським містом, – заявив Юрій Риженков. – Місто не піддалося на вимоги росіян, і наші захисники там роблять неможливе в неймовірних умовах».

Метінвест організував гарячу лінію для тих, хто залишив Маріуполь, щоб компанія могла допомогти їм. Риженков повідомив, що станом на 14 квітня на гарячу лінію надійшло 14 тисяч дзвінків. Гірничо-металургійна компанія забезпечує переміщених осіб житлом, харчовими продуктами тощо, а також працює над розширенням можливостей для працевлаштування на інших підприємствах.

За словами Юрія Риженкова, на комбінатах компанії в Маріуполі були справні бомбосховища з 2014 року, коли Росія підтримала воєнний конфлікт у Донецькій та Луганській областях. Сховища вміщують приблизно 4 000 осіб і забезпечені запасами води, продовольства та інших предметів першої потреби.

«Сказати, що це було непросто – це означає применшити, – зауважив Юрій Риженков. – Нашим головним пріоритетом та обов'язком завжди була безпека наших співробітників і їхніх сімей».

Сталь так само необхідна

Облога Маріуполя вивела з ладу понад третину металургійних потужностей України, повідомило 15 квітня агентство Reuters. Компанія, що є великим постачальником залізної руди в Європу, заявила виданню, що «ніколи не працюватиме під російською окупацією».

Metinvest B.V., материнська компанія міжнародної вертикально інтегрованої гірничо-металургійної групи компаній, у 2021 році виробила значну частину української сталі й залізної руди, включно з 9,5 млн тонн сталі та 31,3 млн тонн залізорудного концентрату. За інформацією S&P Global Market Intelligence, виробництво сталі в Україні у 2021 році склало 21 млн тонн, а виробництво залізорудного концентрату досягло 83 млн тонн.

Ланцюжки поставок сталі порушені

Метінвест не зупиняє постачання залізорудної сировини та сталі до Європи, котра відчула на собі наслідки втрати українського та російського виробництва. На ці дві країни припадало 4,3% світового експорту залізної руди й приблизно 23,3% світових поставок окатків у 2021 році. За прогнозами аналітиків Commodity Insights, експорт залізної руди з України впаде на 70% у 2022 році.

Метінвест зазвичай відвантажує залізняк із портів Чорного моря, але російська блокада перешкоджає доступу до них. Риженков заявив, що компанія сподівається здійснювати постачання через порти Румунії чи інших країн.

Підприємства Метінвесту в Маріуполі та Авдіївці залишаються в режимі гарячої консервації та, як повідомляється у пресрелізі компанії про актуальну ситуацію на підприємствах від 11 квітня, зазнали збитків від воєнних дій. Металургійний комбінат Запоріжсталь, у якому Метінвест володіє 50% акцій, вивів свої потужності з режиму гарячої консервації. Металургійні активи Метінвесту з виробництва коксу та вогнетривів, розташовані в Запоріжжі, також відновили виробництво.

«Ми будемо продовжувати працювати на благо наших людей, а також інвестувати в наш бізнес попри будь-які ворожі загрози, – сказав Юрій РИЖЕНКОВ. – Після закінчення війни ми обов'язково відновимо наші міста й інфраструктуру, щоб зробити Україну ще більш красивою та квітучою, ніж раніше».

Гуманітарні хаби

Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова [запустив проєкт «Рятуємо життя»] і створив у Польщі два хаби для збирання гуманітарної допомоги та її розподілу по українських центрах [розподільних хабах у Запоріжжі, Кривому Розі, Кам'янському та Дніпрі].

Сталь Метінвесту використовується для виготовлення печей і буржуйок для розігріву та приготування їжі для українських солдатів. Компанія також організувала постачання сталевих листів для 80 тис. бронежилетів, які безплатно передаються силам оборони країни. [Ще для передачі закуплено 10 тис. бронежилетів, ред.]

Компанія зібрала 2 200 тонн товарів першої потреби від партнерів у ЄС, включно зі 100 тис. продовольчих наборів, що розподілили серед громадян України й поповнили стратегічні запаси. Більш ніж удвічі більша кількість була відправлена та чекає на комплектацію й розподіл, ідеться в заяві від 14 квітня.

Метінвест також відвантажив понад 3 тисячі тонн піску та гравію і 2 400 залізобетонних блоків.

S&P Global Commodity Insights виробляє контент для поширення на S&P Capital IQ Pro.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.